4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Ergen Genç Kız

Banned
    Yer
    İstanbul

Question Ergen Genç Kız

Merhabalar;

Kızımız, 15 yaşında. Daha önceden yabancı bir ülkede yaşıyordu. Ancak, iş değişikliği nedeniyle yaklaşık beş yıl önce ülkemize geri dönüş yaptık.

Evet, her aile gibi bizim de sorunlarımız, kendi içimizde tartışmalarımız oldu ve oluyor; ama, kızımız, genellikle sevgi çemberi içerisinde yetişti. İstediği her şey yapıldı, annesi ona çok ilgi gösterdi, onu el üzerinde tuttuk. Ancak, kardeşinin doğumunu takip eden dönem ile birlikte, 2012 yılından itibaren kızımızda ciddi davranış bozuklukları başladı.

O şirin kız çocuğu gitmiş, yerine yalan söyleyen, bizi hep kandırmaya çalışan, bulduğu her fırsatta güvenimize ihanet eden ve kendi kafasında belli planlar kuran bir insan gelmişti. Çocuğumuzu biz de tanıyamıyorduk. 2012 yılının Şubat ayında, kızımız uyuşturucu nedeniyle katatonik baygınlık geçirdi. Olay Emniyet'e de yansıdı tabii ki. Ancak, kızımız konuyla ilgili suskunluğunu sürdürdü, kendisine bu kötülüğü yapanlar ile ilgili olarak kimseye bir şey demedi. Bu yıllardan sonra, "fame" (popüler) olacağım, diye okulundaki diğer "popüler" kız ve erkekler ile arkadaşlık yapmaya başladı. Ve 2014 Şubat'ında ise evden kaçtı.

Geri döndüğünde, son derece değişmişti. Bize her konuda "duygusal şantaj" yapan, kendisini dayatan, annesini üzen, bana (babasına) yoğun tepki göstererek karşı gelen, işine geldiği zaman yalan gülen ama ailesinin arkasından kötü konuşan birine dönüştü. Kızımızın o dönem çıktığı madde bağımlısı bir erkek arkadaşı vardı. Çocuk hakkında ilgililere ve ailesine bilgi verdik ama bir şey olmadı. En nihayetinde, bir şekilde --nasıl olduğunu bilmiyoruz-- kızımız "ortamlardan" uzaklaştı. Tabii ki, bu sırada okulunu boşladı, dersleri kötü girdi, sınavlarını veremedi, vs.

Yaz tatilinde düzelir, diye umuyorduk ama, numara yapıyormuş. Geçen hafta, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde, bizim de bilgimiz ve onayımız dahilinde yeni erkek arkadaşı ile buluşmaya gittiğini söyledi. Ancak, saatler sonra aradığımızda kendisine ulaşmak mümkün olmadı. Sonradan, arkadaşı aradı ve gelip kızımızı almamızı söyledi. Olay, kısaca şöyle gelişti: bize söylediği gibi, erkek arkadaşı ile kafeye gitmiyorlar. Kızımız, önce Kadıköy'e gidip hap aldığını, sonra da erkek arkadaşı ile buluşup bir ev partisine gittiğini söyledi. Orada da aşırı alkolden dolayı kendinden geçmiş. Uyandığında ise, "Beni Kadıköy'e götürün, hap almak istiyorum" vs. deyince de arkadaşları panik olmuşlar ve bize haber vermişler. Olay Emniyet'e yansıdı. Ancak, kızımızın çelişkili konuşması ve o an sarhoş olması nedeniyle polisler de pek bir şey yapamadılar. Ertesi günü de kızımız ısrarla Çocuk Şube'ye gitmekten kaçtı.

Kendisine zarar verecek, diye pek bir şey yapamıyoruz. İki gün öncesine kadar az da olsa bizimle konuşuyordu, ama bugün kendisini odasına kapattı. Yine evden kaçacak ve/ya bize/ailesine bir şekilde zarar verecek, diye endişeleniyoruz.

Bu arada, kızımız hakkında ufak bir bilgi vereyim: okulun psikolojik danışmanı, kızımızın kendisine yalan söylediğini, "sanal bir kişilik" yaratıp onun üzerinden bizi karaladığını ve bu yüzden kendisine rehberlik hizmeti veremediklerini söyledi. Aynı durum, kendisini götürdüğümüz diğer psikolojik danışmanlarda da tekrarlandı. Zaten, yalan söylemek, yakalandığında da ailesini kötülemek, kızımızın "normal" davranışları arasına girmiş durumda.

Şu an kafasında ne var, ne düşünüyor, ne yapacak bilmiyoruz ama, endişeliyiz.

Ülkemizde bu tür gençlere destek hizmeti veren akademik veya devlet kurumları var mı? Kısacası, ne yapabiliriz? Ne yapmalıyız? Ergen yaştaki gençlere yönelik psikiyatri servisleri olan hastaneler bu konuda bize yardım edebilirler mi?

Teşekkürler,

Tanra

Banned

Merhaba
    Çok zor bir durum gerçekten. Kızınız çok zor bir ergenlik geçiriyor anlaşılan. Umarım en yakın zamanda düzelir.. Hemen bir psikiyatriye başvurun bu konu çok ciddi. Psikiyatriye kızınızı götüremezseniz bile siz kendiniz ne yapmanız gerektiği konusunda danışabilirsiniz ve ona göre adım atarsınız ama kızınızı ve aile olarak birlikte yardım alın. Psikiyatri kızınızı psikologa yönlendirebilir kendisine sorarsınız zaten. Hastanelerde psikiyatri ile çalışan psikologlar olur bazen devletlerde de. Bunu sorun. Uyuşturucu konusu çok ama çok ciddi bunun için danışma ve yardım merkezleri vardır. Ama bilmiyorum çok üzgünüm araştırmanızı ve biran önce psikiyatriye gitmenizi ve ne yapmanız gerektiğini adım adım izlemeniz, kızınızı psikiyatri ve uyuşturucu için danışmanızı önerebileceğim sanırım şimdilik. :/ İnşallah sorunlar çözülürler.

Karar Dönemi Recep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Kıbrıs

Kahinlik yapmak gibi olmasın ama, birincisi, doğduğundan itibaren onu, bir sibernetik organizma ya da bir programın bitmek bilmeyen -ya da bitmek bilen- isteklerini yerine getirerek onunla ilgilendiniz. Yani, ilgilenemediniz... Neticede ne robot ne de siborg değiliz, değil mi? Muzdarip olan bireyimiz, sadece uyuşturucudan değil; toksik maddelerden, bağımlılıktan, ataletten, büyütülmesinin doğru olmayışından da muzdariptir. Kızınız, zombi gibi dolaşıyorsa, bu suç, özellikle uyuşturucudan dolayıdır. Geceleri uyuyamıyorsa, sizi tanımıyorsa, sürekli stres altındaysa, uyuşturucudan çok, uyuşturucunun vücutta bıraktığı toksik maddelerden dolayıdır. Toksiklerin başlıcaları: radyasyon, böcek zehirleri, stresle birlikte kalanlar, anestezi maddeleri (anestetik maddeler...).

Sana tavsiye edeceğim bir yer var. Orda önce, üç hafta her gün beş saat saunada maddeyi atıyorlar vücuttan. Bir daha kullanma isteği kalmıyor. Kişiyi yukarı çeker. Uyuşturucu kullananlara sauna sonrası beş ay teknikler uygulanır. Detoksun gelişmiş bir şekli uygulanıyor ama, diğerlerine göre kat be kat ve kalıcı etkisi var. Ancak pahalı...

Şu gözü buğulanmış, boşanmış eş, anlattığımdan daha fazlasını anlatacaktır:

Belki de kızınızın "tek" sorunu uyuşturucudur? Çünkü kaç yaşında başladığını bilemiyorsunuz. Ama sizin de ihmallerinizin olduğundan eminim. Bana özel mesaj atarsanız sevinirim.

Banned
    Yer
    İstanbul

Merhabalar;

Yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Psikolog, şu aşamada ne kadar faydalı olacaktır, bilmiyorum açıkçası. Çocuğumuz, böyle bir durumda sanal kişilik oluşturup, psikoloğu kandırmaya çalışıyor. Kapalı bir kutu adeta. İç dünyasında neler yaşıyor, ne hissediyor, vs. bunların hiçbirini söylemiyor bizlere. Psikiyatri ise önemli bir seçenek. Geçen yıl gittik. Uzman arkadaşımız, kızımıza ilaç verdi, ama sigara kullanımından dolayı bu da pek işe yaramadı.

Kızımız çok zeki. Her şeyi planlıyor, yapmacık davranıyor ve istediği gibi yaşamak için insanları kullanıyor. O olaydan beridir herkes sakin evde. Ne bir kavga, ne de huzursuzluk var. Ben de kızımın üzerine gitmiyorum fazla. Ancak, kafasında ne kuruyor, ne yapmayı planlıyor, onu anlamaya çalışıyorum. Sevdiği bir erkek arkadaşı var. Sosyal medya ortamında o kişi ile "nişanlandığını" söylemiş. Normal şartlar altında olsa, "genç kız duygusallığı" veya "çocukluk işte", der geçersiniz. Ancak, söz konusu kızım olunca ciddiye alıyorum. Bu çocuğu da kandırıp kaçma planları kuruyor olabilir. Zira, daha öncesinde, evden kaçmak için 4-5 ay para biriktirmiş, kontaklarını ayarlamış ve kendisi için en uygun zamanda evden kaçmıştı.

Olay ergenlik krizinin çok daha ötesinde. Kızımız, 15 yaşındaki bir bedene sıkışıp kalmış 30 yaşındaki bir kadın gibi. Evet, ben bireysel özgürlüğe karşı değilim ama, insan bugünden geleceğini kurmazsa, ileride nasıl özgür, bağımsız ve kendine yeterli durumda olabilir ki? Kızımızın ise farklı bir ajandası var anladığım kadarıyla.

Psikiyatriden de öte, bu tür davranış bozukluğu olan gençlere yardım eden, onları ailelerine ve topluma yeniden kazandıran bir kurum var mı, diye sormuştum aslında. Aradığım mucize değil, "bilimsel" olarak duruma yaklaşan, genç insanları anlayıp onlara yardım eden bir kuruluş ve/ya uzman.