9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Hastalık endişesi hakkında

Karar Dönemi

Standart Hastalık endişesi hakkında

Herkese öncelikle merhaba adım Mert 17 yaşındayım ve başımdan geçen sıkıntıları ve bu sıkıntıların psikolojimi nasıl etkilediğinden bahsedip çözüm,öneri, düşünce ve eleştirilerinizi bekliyorum. Yaklaşık 2-2.5 ay önce kaygı atağı geçirdim (panik atağın biraz daha hafifi) ve hastaneye gittim. Orada bayağı korkmuş kalp ritmi 135 e ve tansiyonu 16 ya fırlamış ben oldukça endişeleniyordum. Daha sonra testler vs. yapıldı ama bir şey çıkmadı önlem olsun diye bende sabaha kadar hastahanede durdum (annemle). Sonrasında kalbimde bir sorun olup olmadığını belirlemek için kalp doktoruna muane oldum ve hafif bir kapakçık çökmesi ve ritim yüksekliği çıktı bir ilaç verdi ve ciddi bir sorunumun olmadığını söyledi. Oradan psikiyatriste indim ve başımdan geçenleri anlattım bana kaygı bozukluğu ve depresyon dedi ve tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurabilir dedi bende tamam dedim verdiği antidepresan ilacı kullanmaya başladım. Her şey çok güzel gidiyordu hastahaneden çıkınca hayatın kıymetini bir nebze anlamıştım.Bir ay geçti, Daha sonra bir mide bulantısı başladı ama öyle böyle değil beni hayattan soğutacak kadar fazlaydı okulda sınıfta direk dışarıya çıktım ve eve gittim bir hafta boyunca bu bulantı sürdü arkadaşlar çok lanet birşeydi sonra hafif azalmaya başladı ama hala vardı bende psikiyatristime söyledim artık dayanamıyorum dedim ve antidepresanı kestik bir süre. Dozunu arttırdığımız için yeni antidepresandandı bu mide bulantısı. ilacı kesincede ben kendimi iyi hissettiğim için ve takmıyordum hiç ne doktora nede ilaca devam ettim her şey güzeldi internetten dizilerimi izliyordum spor salonuna başlamıştım derken bir gün evde aşırı bir halsizlik çöktü üstüme dedim ki kendi kendime herhalde hasta oluyorum ertesi gün salona gittiğimde ise her şey daha farklı gelmeye başladı nasıl diyeyim sanırım depresyona giriyordum. Bu halsizliği çok takmaya başladım ve durmadan internetten araştırıyordum geçmek bilmiyordu. İlacada başlamak istemiyordum. Daha sonra kendimi inanılmaz kötü hissettim artık kanser bile olduumu düşünüyordum kendimi durmadan hasta sanıyordum sanırım depresyon ve kaygının etkisiydi. 1 Ay felan böyle gitti çok berbattım sonrada yetmezmiş gibi birde nefes darlığı illeti çıktı. Zaten hastalıkları düşünüyorum bütün gün birde bu nefes darlığı spor salonunda performansımı etkilemesiyle iyice depresyona girmiştim. Dayanamıyordum ve psikiyatriste gidip tekrar başlamak istediğimi söyledim nefes darlığı felan var dedim sırf bu fiziksel belirtiler için bile ilaç kullanmayı düşünüyordum bırakın psikolojisini. Gittim doktora yazdı daha az yan etkisi olan bir antidepresan ve 1 haftadır kullanıyorum şimdide kuru öksürüğüm var 4-5 gündür geçmiyor abi yok geçmiyor. Her gün akciğer kanserimi dersin mide kanserimi dersin her boku araştırıyorum ve artık bunaltıyor beni. 2 ay önce gene hafif bir nefes darlığım vardı gittim göğüs doktoruna test yaptı birşey yok dedi psikolojikmiş. Ama şimdi bunun organik olabileceğinden endişeliyim çünkü daha ağır ve öksürükle beraber seyrediyor artık bıktım usandım bu hastalıklardan eski sağlığıma hasret kaldım moralim çok bozuluyor ve her an bana kanser teşhisi konacak diye korkuyorum. Çarpıntı desen oda var her şey üstüme geliyor arkadaşlar ne öneriyorsunuz ne yapayım yada ne yapmayım? Bana boşver takma gibi önerileri sunmayın lütfen cevaplarınızı bekliyorum teşekkür ederim

Karar Dönemi

Ne kadar hobi bulsamda birşeyler uğraşsamda yalnız kalınca gene bu hastalıklar ve benim normal sağlıkta olmadığım fikrini atamıyorum kafamdan

Banned

tıp fakültesinde onkolojiye git kanser varsa hem erken teşhis edilmiş olur kanser yoksa bu kadar psikolojik ilaç kullanmana gerek kalmaz rahatlarsın oh be bişe yokmuş dersin

Karar Dönemi

Birincisi kıbrıstayım ve onkoloji uzmanı yok burada sanırsam ikinciside kanser değilim %70-80 oranla çünkü bir iki belirti var sadece ama genede bu düşünce mantıksız gelmesine rağmen atamıyorum

Karar Dönemi

1 aydır halsizlik var (büyük ihtimal depresyondan), nefes darlığı ve ara ara gidip gelen kuru öksürük var sadece. Birde sabahları mide bulantısı (kronik bende hep böyleydi) ve son zamanlarda artan ayağı kalkınca baş dönmesi

Karar Dönemi

kan testimi yaptırdım 1 hafta önce kansızlık vs. eksik birşey yok hemen hemen iyi oranlar. Vitaminlerde iyi. Depresyonun kendi yan etkisi sanırım bu halsizlik çünkü unutunca veya mutlu olunca geçiyor birazda olsa enerjim geliyor. Nefes darlığı ve öksürük geçsinde bana yeter sporumu etkilemesin tutunduğum tek şey. Birde bir çok testi 2 ay önce yaptırmıştım hastahaneye gittiğimde bu 2 aylık arada ciddi bir hastalığın gelişme ihtimali nedir?

Karar Dönemi

böyle durumlarda en iyisi check up. Hiçbir şeyin olmadığını gözle görünce inanabilrisin. İlk antidepresan kullanımını yarıda kestiğin için iyileşememişsin bence. Bu ilaçları bir kutu içtim bak olmadı gibi olmuyor. Yan etkileri dokunduğunda yeni ilaca başlatılıp diğer ilaç da kademe kademe kesiliyor.

İyi bir psikaytri uzmanını görünüp tedavine devam etmeni tavsiye ederim

Karar Dönemi

Nefes darlığı ve öksürük için akciğer filmi çekildim. Temiz çıktı ve bana ferahlatan bir şurup verdi ordan diyetisyene geçtim 15 kilo eksiğim çıktı ve şimdide buna taktım kafayı.

Karar Dönemi

Kilon eksik çıktıysa,düzenli olarak spor yaparak kilo almayı deneyebilrsin. Hem spor, ruhsal açıdan da iyileşmene yardımcı olur.
    Her yeni temiz çıkan tahlil sonucunda yeni bir şeye kafayı takmaya başladığını fark ediyor insan işte o an psikolojik olduğuna bu durumun ve esasında bir şeyim var diye sürekli kaygı duyuyorum esas hastalığım bu ve bununla baş edicem demeye başlıyor bir yerde.. O da terapiler ve çok gerekliyse ilaçlar ile devam ediyor.

İçini ferah tut, fizyolojilk olarak hasta değilsin. Sadece düşünme sistemin ile ilgili psikaytrist ya da psikolog desteğine ihtiyacın var.