Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Zor İnsanlarla Mücadele Etmenin Yolları

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Zor İnsanlarla Mücadele Etmenin Yolları

Ortak noktaları inat, hırs ve kapris. Ancak unutmayın ki, insanları değil ama davranışlarını değiştirmek elinizde.

Pek çok kişi çevresindeki zor insanlardan şikayet eder. Evde, işte, okulda kısacası her ortamda bir zor insan bulunur. Oysa aslında “zor insan” diye bir şey yok. Zorlayıcı davranışlar var. Ve maalesef bazı insanlar sürekli bu şekilde bir davranış içinde bulunuyorlar. ‘Coping With Difficult People / Zor İnsanlarla Başa Çıkmak’ kitabının yazarı Robert M. Bramson bazı insanların neden farklı tavırlar sergilediklerini şöyle açıklıyor: “Bazı insanlar karşılarındakinin performansını düşürmek ve onların şevkini kırmak için bilerek ‘zor’ tavırlar sergiler.”

DAVRANIŞLARINI ÖĞRENİN

Her zor insan birbiriyle aynı davranışları sergilemez. Bazı zor insanlar sürekli konuşup hiç dinlemezken, diğerleri de hep son sözü söylemeyi tercih eder. Kimisi sürekli sizi eleştirir. Bazısı sessiz, bazısı agresif olabilir. Acıbadem Sağlık Grubu Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Kültegin Ögel zor insanların davranışlarını şu şekilde belirtiyor: n Eğitimi, bilgisi ve deneyimi yetersiz olmasına rağmen kendisini çok iyi sananlar
    Öncelikleri belirlemede beceri sahibi olamayanlar
    Hatasını olgunlukla kabul edemeyen, sürekli açıklama yapıp kendisini temize çıkarmak isteyenler
    Yavaş düşünen ve hareket edenler
    İşleri karıştıranlar
    Yanlış anlamakta ısrar edenler
    Karşısındakinin söylediklerine önem vermeyenler
    Konum farklılıkları nedeniyle görüşürken o farkı hissettiren kişiler
    Karşılarındakine saygı göstermeyenler
    Yavaş hareket eden ve birçok defa tekrar edilmesi zorunda kalınan insanlar
    Sadece kendi yaptığı şeyin önemli olduğunu düşünenler
    Sürekli olaylar ve etrafındakiler üzerinde kontrol oluşturmaya çalışanlar
    Empati kuramayanlar
    Her zaman ‘ben haklıyım’ diyenler

YAKLAŞIM NASIL OLMALI?

Zor insanları ve onlara 5 ana başlık altında toplamak mümkün. Agresif İnsanlar: Saldırgan davranışlar içinde bulunana sakin bir şekilde kendinizi ifade edin ve saldırgan tavırlara emin bir şekilde karşılık verin. Her Şeyi Bilenler: Bu kişilerle mücadele ederken iyi hazırlanmak gerekir. Asla meydan okumayın. Aksine yeteneklerini övün. Gerektiğinde hatalarını ortaya çıkaracak sorular sormaktan çekinmeyin. Şikayetçiler: Karşılarındakine güvenmezler. Kendilerine olan güvenleri de çok değildir. Bu insanlara ‘Başkalarının göremediklerini görüyorsun’ şeklinde onların güvenlerini arttıracak cümlelerle yaklaşın. Dinleyin ama asla tartışmaya girmeyin. Ona karşı savunmacı davranmayın. Mağdurlar: İyi dinleyin ve onu anladığınızı gösterin. Soruna odaklanarak onu değişim için motive edin. Gizlice Saldıranlar: Bu insanlara karşı ne kadar geri çekilirseniz o kadar üstünüze gelmeyi severler. Geri çekilmeyin. Şakaya vurun.

KAYNAK: BUGÜN
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

kamiloglu
    Guest

hım anladım. haberde, kalın kafalı insanlarla uğraşmanın yollarını özetlemişler ama kibarlık olsun diye adı zor insanlarla mücadele etmenin yolları şeklinde değiştirilmiş.

kırmızıpabuçlar
    Guest

ben artık mücadele etmiyorum onlarla uzaklaşıyorum en iyisi...

yıllardır boşuna sıkıntı çekmişim,varsın soğuk desinler,kaçıyorum,moralim bozulmuyor..

mor_krizantem
    Guest

zor insanlarla dialog ...diye küçük bir el kitabı vardı, şöyle bi göz gezdirirdim o insanla konuşmadan bir müddet önce,
    iyi gelirdi..

Nefertiti
    Guest

Kolay zaten adı üstünde.iyiyle herkes iyi.Önemli olan zoru başarmak ve zor olan biriyle anlaşabilmek.İnsanlar hakkında peşin hüküm vermeden önce ,eğer bir insanı gerçekten tanımak ve kazanmak istiyorsak birkaç davranışı ve sözleriyle değil iyice tanıyıp,anlayıp dinledikten sonra o kişi hakkında bir sıfatlandırma yapmak gerekir diye düşünüyorum.
    ya da uğraşmak ve kazanmak istemiyorsak bırakalım dağınık kalsın....

kırmızıpabuçlar
    Guest

Alıntı bronz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kolay zaten adı üstünde.iyiyle herkes iyi.Önemli olan zoru başarmak ve zor olan biriyle anlaşabilmek.İnsanlar hakkında peşin hüküm vermeden önce ,eğer bir insanı gerçekten tanımak ve kazanmak istiyorsak birkaç davranışı ve sözleriyle değil iyice tanıyıp,anlayıp dinledikten sonra o kişi hakkında bir sıfatlandırma yapmak gerekir diye düşünüyorum.
    ya da uğraşmak ve kazanmak istemiyorsak bırakalım dağınık kalsın....
    doğru diyorsunuz elbette ama bazıları insana ciddi boyutlarda zarar veriyor ..bu durumda uzaklaşmaktan başka seçenek de kalmıyor haliyle..

bir de "uzaklaşma" "uzak durma" davranışlarını tek yapanın siz olmadığını görünce de,o kişi(ler)de bir bozukluğun olduğu aşikar oluyor zaten.

Nefertiti
    Guest

bir de "uzaklaşma" "uzak durma" davranışlarını tek yapanın siz olmadığını görünce de,o kişi(ler)de bir bozukluğun olduğu aşikar oluyor zaten.

Sevgili arkadaşım sana şu konuda katılıyorum,evet uzaklaşma ve uzak durma diye tanımladığınız davranış çok yaygın ve hızlada yaygınlaşmakta,Ama bunu kişide bir bozukluk olarak nitelendirmene katılmıyorum.Zira tüm bunların altında şu an burda yazması çok uzun sürecek kültürel,toplumsal,geleneksel bir çok
    faktörün bulunduğuna inanıyorum.Ama dediğim gibi hepimiz bende dahil hep kolay olan yolu seçiyoruz" uzak durma",karşımızdaki kişinin bunu hangi şartlarda
    bize yansıttığını irdelemek ve anlamaya çalışmak zor geliyor ve bizde aynı yolu seçiyoruz "uzaklaşma" ve zaman ilerledikçe sanıyorum dostu,arkadaşı olmayan bireyler olarak tek başımıza hayatımıza devam edeceğiz gibi gözüküyor.
    Sevgiler

mavigece
    Guest

zor insanlarla uğraşmak gerçekten çok zor...onları değiştirmeye çalışırken kendi psikolojimiz de bozuluyor...değişime açık olanlar için uğraşabiliriz ama diğerleri için zaten yapılabilecek birşey yok...en iyisi uzak durmak...onlardan uzak durmak demek, yalnız kalmak, tek başımıza hayatımıza devam edeceğiz demek değildir...empatiyi bilen, saygılı,anlayışlı insanlarla arkadaş ve dost olmayı tercih ederim...zor olan uzak dursun zorluklarıyla başbaşa kalsın...

kırmızıpabuçlar
    Guest

Alıntı bronz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Sevgili arkadaşım sana şu konuda katılıyorum,evet uzaklaşma ve uzak durma diye tanımladığınız davranış çok yaygın ve hızlada yaygınlaşmakta,Ama bunu kişide bir bozukluk olarak nitelendirmene katılmıyorum.Zira tüm bunların altında şu an burda yazması çok uzun sürecek kültürel,toplumsal,geleneksel bir çok
    faktörün bulunduğuna inanıyorum.Ama dediğim gibi hepimiz bende dahil hep kolay olan yolu seçiyoruz" uzak durma",karşımızdaki kişinin bunu hangi şartlarda
    bize yansıttığını irdelemek ve anlamaya çalışmak zor geliyor ve bizde aynı yolu seçiyoruz "uzaklaşma" ve zaman ilerledikçe sanıyorum dostu,arkadaşı olmayan bireyler olarak tek başımıza hayatımıza devam edeceğiz gibi gözüküyor.
    Sevgiler
    ben burada "değişime kapalı" ve "burnunun dikine giden" insanlardan bahsediyorum..onların "sorunlarına" destek olmaya,çözüm bulmaya çok çalıştım,çok denedim fak'at söylediklerimi dinlemediler bile..yaptıklarının yanlış olduğunu,kendilerine ve başkalarına zarar verdiğini defalarca anlattım ama ısrarcı olmakta devam ettiler..

bu yüzden ben kolay yolu seçtiğime inanmıyorum,sadece mücadele etmekten vazgeçtim çünkü bir işe yaramıyor..

ve eğer doğru insanlarla karşılaşırsanız,hiç kimsenin şu hayatta yalnız kalmayacağına inanıyorum..nitekim ben o "doğru" insanları bulduğum için kendimi şanslı olarak nitelendirebilirim..

~zor insanların bulunmadığı huzurlu bir yaşam dilerim herkese..

Karar Dönemi
    Yer
    Montreal

Aptallikla mucadelehede,en yumusak ve insafli insanlar sonunda kabalasir. Belkide bu sekilde dogru bir savunma yolu bulurlar. Cunku aptal bir surata hukuken en uygun yanit siki bir yumruktur. Ama,soyledigim gibi,karakterleri yumusak ve insafli olduklari icin bu insanlar,mesru mudafa yolu ile aci cektirmekten ziyade kendileri aci cekerler. Insani oldurmeyen sey guclendirir. Yane bu insanlarin actigi yaralar ya insani delirtir ve olume surekler yada acinin tasinabilmesi ile guclu kisilikler olusur.

Alıntı kamiloglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hım anladım. haberde, kalın kafalı insanlarla uğraşmanın yollarını özetlemişler ama kibarlık olsun diye adı zor insanlarla mücadele etmenin yolları şeklinde değiştirilmiş.

Sayfa 1/2 12 SonSon