5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: okb olan biri iyi bir psikolog olamaz mi?

Karar Dönemi deatac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    ankara

Smile okb olan biri iyi bir psikolog olamaz mi?

merhaba.. ilk mesajima kendim ile ilgili bi sorunla baslamak zorunda kaldim. son zamanlarda aklimda bi soru var. psikoloji bolumu 3. sinif ogrencisiyim ve 26 yasindayim. bugun klinik psikoloji hocama su soruyu yonelttigimde hic beklemedigim bir cevapla karsilastim. 4 yil once bana okb teshisi(sosyal hayatimi etkilemiyor hicbir sekilde. sadece hijyen ve gerginken dusunce bazinda obsesyonlar yasiyorum. cipralex ve prozac gecmisim var ama birakali uzun zaman oldu.) koyuldugundan bahsettim. klinik alanda calismak istedigimi ve is basvurusunda benim psikolojik gecmisimin arastirilip arastirilmayacagini sordum ve aldigim yanit su oldu
    - turkiyede arastirilmiyor hala ama arastirilmali. acik konusucam, sen okb tedavisi gorurken bir baska hastayi nasil iyilestirebileceksin?
    ben okb oldugumu soylene kadar bununla ilgili en ufak bir fikri olmayan ve sasiran bi insanin bana boyle bi yanit verebilmesi canimi cok acitti. diger bir hocaya sordugumdaysa gecmisin arastirildigini soyledi. iyice aklim karisti ve sizlere sormak istedim aramizda bu konuda bilgisi olan varsa
    ben is basvurusu yapinca gercekten benim hastane gecmisime bakabilirler mi?
    benim sirf bu yuzden klinik psikolog olamama ihtimalim var mi? ya da meslegimi icra edememe?
    bu damgalanmak degil de nedir..
    bir yandan cok ucuk bi fikir gelse de bi yandan da bu acabalar beni bitirdi bikac gundur.
    cok tesekkur ediyorum simdiden..

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

Saçmalık bir insan hasta diye doktor olamaz mi? Bu konuda bilgim yok ama araştırma olayı saçma geliyor.
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

Karar Dönemi

Bence tam tersi. Bir atasozu vardir ya, bilmem neyin halinden bilmem ne anlar diye, o durum. Her ne kadar ic ice de olsa bunlari yasamamis bi doktordansa yasamis ve hastanin neler hissettigini bilen biri tabiki de daha cok yarar saglar.

Yigit
    Guest

Alıntı eistibus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence tam tersi. Bir atasozu vardir ya, bilmem neyin halinden bilmem ne anlar diye, o durum. Her ne kadar ic ice de olsa bunlari yasamamis bi doktordansa yasamis ve hastanin neler hissettigini bilen biri tabiki de daha cok yarar saglar.
    Kesinlikle katılıyorum. okb illetini tanıyan, bilen biri hastaya daha iyi moral olabilir. Hastasiyla daha yakindan ilgilenir, kendi hayatindan örnekler verir ve bence hastaya ilaćtan çok doktorun ilgisi iyi gelir. Ben 10 sene kadar sadece anliyorum diyerek ilac yazan somurtuk bir kadin taradindan tedavi gördüm her ay adimi sormasi ve ayni seyleri salak gibi bir daha anlattirmasi da ayri bir aptallik. Tamam demiyorum ki özgecmisimi ezberlesin, bir sürü not aliyor o kagida, ismini söyleyerek baslasa cümleye?
    Benim hedeflerim arasinda psikolog olmak gibi bir dusunce de var ama tam netlesmedi. TM okuyorum ve aklimda 1-2 meslek var. Bende okb muzdaripiyim ve eger gercekten böyle gecmisi arastirip gelecegimize engel oluyorlarsa yaziklar olsun. Zaten ağır bir hasta ve ya akli dengesi yerinde olmayan bir insan kolay kolay kazanip okuyamaz bu bölümü. Bence okb büyütülecek bir rahatsizlikta degil. Sosyal hayatini da etkilemiyorsa bir problem olmaz.
    Kaldi ki hocanin sana söyledigi "sen okb isen baskalarini nasil iyilestireceksin" sözü kesinlikle dogru degil. Çoğu bilimsel basari hep insanlarin eksik oldugu yònleri üzerine gerceklesmistir. Kardesi sakat olan birinin doktor olup protez ameliyati yapmasi ya da kel birinin sac ekimibkonusunda calismalara girismesi de buna örnektir. Bence fatksiz bir durum, hele okb yi atlatirsan hem yasanmislik hemde akademik birikiminle bence hastalara yararli olabilirsin. Tabi bu meslegi oturuyorum dinliyorum ilac yaziyorum tak 10 milyar magas diye icraa edenler de vardir elbet. Ben psikolog olursam da kendi isimi icraa ederken ilgilenemeyecegim kadar hasta almam ya da uykumdan evimden fedakarlik eder yine görevimi en iyi sekilde yaparim. Sifr bu meslek icin degil arkadaslar , herkes isini -iyi kötü demeden- yaparsa ülkemiz cok daha yasanabilir bir yer olur. Hepimiz bunu istiyoruz , biliyorum.

Karar Dönemi

Ben de bu soruyu bir zamanlar sormuştum psikoloğuma.Hatta 2 farklı psikoloğa sormuştum.Biri olumsuz biri olumluydu.Olumsuz olan da kafamın dingin olması gerektiğini söylemişti.Ama insan birşeyi çok isterse yapabilir.Umudunu kaybetme.