3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Sigara ve kaygi iliskisi

Karar Dönemi

Standart Sigara ve kaygi iliskisi

Öncelikle merhaba

Benim garip bir sorunum var ve yıllardır devam eden bir şey.
    Ara ara sigara içen bir insanım, ve her içtiğim sigara sonrası bir süre ruh halim aşırı derecede karamsar ve güçsüz oluyor.
    Sigaradan önceki gayet kendine güvenen güçlü karakterim sigaradan sonra güçsüz ve her an kötü bir şey olucak hissine kapılan hale dönüşüyor. Aslında bu bir bakıma güzel yıllardır ara sıra sigara içmeme rağmen hiç bir zaman tam tiryaki olamadım. Ama hiç bir zamanda diğer insanlar gibi sigarayı keyfini çıkara çıkara içemedim.

Bir sigara nasıl olurda bir insanın psikolojisini bu denli etkiler? Var mı bir bilen?

Saygılar

Karar Dönemi aLoneaqLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    siyah, gök beyaz!

Keyif verici maddeler insan vücudunu ve psikolojisini mutlaka etkiler. Dediğin gibi uzun aralarla tek tük içiyorsan, her seferinde aynı etkiyi yaratması gayet normal. Sigara deyip geçmemek lazım, hepsi farklı da olsa bitkilerden üretiliyor. Ayrıca ilk sigaranı içtiğinde içinde bulunduğun ruh halin zayıftı ise, her içişinde çağrışım yapıyor da olabilirsin. Sigaranın sersemletici etkisi düzenli kullandıkça ortadan kalkar, hep daha fazlasını ister vücut ve tiryaki olursun. Aslında pek bir keyfi yok ama varsa da o keyfi senin gibi seyrek içenler yaşıyor diyebilirim. Şu da var ki sigara içip de kaygılanmamak mümkün değil. Pakedin üstüne baktığında, tv'de doktorları dinlediğinde, kamu spotlarına denk geldiğinde ve bunlar gibi birçok alanda kaygılar nakış gibi işleniyor. Kendi adıma sürekli sigara içerek tamiri mümkün olmayan hasarlara yol açtığıma inanıyorum mesela. Yani asla başlamadan önceki gibi ciğerlere sahip olamayacağım tekrar... gibi kaygılarım var diyebilirim. Yol yakınken uzaklaşmaya bak dostum. Saygı bizden
    ¿?

"ki hükmümü kendim veriyorum.. Yakın beni sesim sorulara dönmeden. Küllerimin altında kalacak mutluluk sandığınız ne varsa.."

dreamer8
    Guest

Sigara kısmen keyif verici bir maddedir, bağımlılık yapar ve keyif verici maddeler genelde doz artırılarak kullanılır. Yani sigara içen insanlara baktığınızda en az yarım paket, çoğunlukla bir paket, bir kısmı da bir paketten fazla içer. Bu tam bir bağımlılıktır. Ben günde 10-15 arası sigara içiyorum. Sen sigaranın zararından dolayı, içmeden önceki gücünü içtikten sonra kaybediyorsun ama Allahtan çok az içiyorsun. Benim de azaltmam lazım ama şimdilik 10 un altına düşemiyorum. Kaygı ile ilişkisi yok. Sigara içen kaygısız, sosyal, özgüvenli insanlara bakabilirsin. Kimse başlamasın bu pisliğe. Başlarsanız minimum 20 sene sizinledir...
    Alıntı kanpusat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle merhaba

Benim garip bir sorunum var ve yıllardır devam eden bir şey.
    Ara ara sigara içen bir insanım, ve her içtiğim sigara sonrası bir süre ruh halim aşırı derecede karamsar ve güçsüz oluyor.
    Sigaradan önceki gayet kendine güvenen güçlü karakterim sigaradan sonra güçsüz ve her an kötü bir şey olucak hissine kapılan hale dönüşüyor. Aslında bu bir bakıma güzel yıllardır ara sıra sigara içmeme rağmen hiç bir zaman tam tiryaki olamadım. Ama hiç bir zamanda diğer insanlar gibi sigarayı keyfini çıkara çıkara içemedim.

Bir sigara nasıl olurda bir insanın psikolojisini bu denli etkiler? Var mı bir bilen?

Saygılar