5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: 4 hafta önce hayatım değişti. sizdede oluyor mu.sizce sorunum nedir ?

Karar Dönemi

Question 4 hafta önce hayatım değişti. sizdede oluyor mu.sizce sorunum nedir ?

Merhabalar, foruma yeni üye oldum.tam da böyle bir yer arıyordum.bir çok psikologa soru sorma sitesine yazdım fakat hep aynı şeyler.
    Benim halimden anca siz anlarsınız herhalde
    4 hafta önce. hiçbir sebep yokken aniden ateşim cıktı, yerimde duramadım.kendime zarar vermekten ölmekten korktum.aklımı kaçırdığımı düşündüm.intihar eden birinin konuşma videosu vardı aklıma sürekli o geldi.yaklasık yarım saat sürdü bu durum.herşey böyle başladı arkadaşlar.
    ertesi gün ağır depresyon hali vardı ben de.konuşasım dahi yoktu içimde çözemediğim korku vardı.herseyden sıkılıyordum yemek yemekten dahi bu 4 gün felan sürdü.aksamları azalıyordu genelde. saat 5-7 civarı daha kötü oluyordu. 8 den sonra ise neredeyse tamamen geçiyordu.ardından bu durum gitti.bayağı rahat hissediyordum kendimi ama içimde hala bilemediğim korku vardı.2. ve 3. haftam bu korkuyla geçti.dışarıya hiç yansıtmadım. içimde fırtınalar kopsada dışımdan yapmam gerekenleri yaptım.fakat derslerimi hiç odaklanamadım.sürekli geleceğim bu korkuylamı geçecek korkusu vardı.ne kadar ironik gelsede saçma bulsamda buna engel olamadım. Sürekli internette psikolojik hastalıklarla ilgili yazılar okudum insanların dertlerini dinledim.tedavi yöntemlerine baktıgımda hep umutlandım mutlu oldum.insanların dertlerini dinlediğimde tekrar karamsarlığa düştüm.10 senedir aynı durumu yaşayan inssanlar var.yuh dedim ya.
    Spor la ilgili planlar yaptım ve bunları yaparken cok mutlu oldum. Yogayı araştırdım, kick box ve okçuluk araştırdım.bu üçüyle ilgili planlar yaptım vesayre.bunları düşününce hep umutlanıyordum.ama bu 4.haftaya girmeden akşam üstü nefes darlığı yaşadım uzanıp telefonda dizi izlerken.korku yaşadım.nefesime odaklandıkca daha da daraldım.kalktım su içtim camdan baktım vesayre.yatana kadar geçmedi.uyudum ve uyanınca geçmişti.öğlene doğru tekrardan içimi korku sardı yine daralırsa diye ve birden yine daraldı.dışarı cıktım yürüdüm aklım hep nefesimdeydi aldığım her nefesi kontrol ettim.gün boyu aralıklarla yaşadım nefes darlığını, açlığını.yetmiyormuş gibiydi.ertesi gün nefes darlığım geçti fakat boğazımda bir yumru var gibi hissettim.gün boyu bunu yaşadım.sonra 2 kere kulağımda yogun ugultu oldu.bu beni bayağı korkuttu.internette araştırdığımda en cok psikolojik deselerde hastalık belirtisi olduğuda yazıyordu.olabilecek hastalıklara baktıgımda hepsini kendimde hissettim sanki.aha kesin bu hastalıktır dedim.boğaz kanseri als hastalığı vesayre.her gördüğüm hastalıktan korkar oldum ve o hastalığı kendime giydirdim.tam karnımın üstünde kötü bir his var hissediyorum ama geçmiyor arkadaşlar.sanırım sırayla panik atak-depresyon-yaygın anksiyete bozuklugu ve hastalık hastalığı yaşadım.bana öyle geliyor. bugün bi bitter çikolata yedim mutluluk verdiğini okumuştum.yedikten sonra bayagı bi enerji geldi.içimdeki sıkıntı var fakat eski halimdende birşeyler var.biraz daha iyi hissediyorum şuan o yüzden yazıyorum.yoksa yazacak derman olmuyor insanda yoğun düşüncelerinden dolayı. arkadaşlar siz ne düşünüyorsunuz siz bunları yaşadınız mı.ve lütfen umutsuzluk verecek şeyler yazmayın mesela 30 senedir yaşıyorum geçmiyor buna alış felan demeyin rica ediyorum moral kalmıyor insanda

edit: birkaç şey daha eklemek isterim.
    4 hafta once bu olaylardan önce.kendimi o kadar saglam psikolojik olarak hiçbirşeyden etkilenmez biri zannederdim.gerçektende öyleydi.arkadaşım var en yakın.o sürekli birşeyleri kafasına takardı ve ben saçma oldugunu düşünürdüm.en ufak seyle bile mutlu olurdum.evet cocukluktan beri utangaclık ve stres anında el terlemesi var bende fakat yinede hayata umutla bakıyordum hep.psikolojik rahatsızlığı olanları gördüğümde neden bi insan bu kadar kendine eziyet eder ki.gelmişsin yaşamana bak kafaya takmaya değer mi diye düşünürdüm.ama şimdi anlıyorum ki bu elimizde değil.tabi ki bi tedavisi var bunun.belki şuan tedavi kimine yetiyor kimine yetmiyor fakat mutlaka tamamen geçirecek bir tedavisi vardır
    Konu aPolitik tarafından (19-11-2014 Saat 12:20 PM ) değiştirilmiştir.

Yigit
    Guest

Çok garip, bu olayları başlatan şey nedir hiçbir fikrin yok mu? Yani durup dururken bunları yaşaman normal değil.
    Tedavisi vardır elbet ilaç ve terapiyle ama hastalık düzeyine ve senij durumuna göre tedavi süreci değişebiliyor. Ömür boyu ilaç kullananlar var.

Banned

panik atak olabilir. tedavisi var. doktora başvur.

Karar Dönemi

Aslında olaydan önce hiç etkilenmem böyle şeylerden fakat birisi intihar etmeden önce bir konuşma videosu atmıştı onu izlemiştim.çöok etkilendim içimde bilmediğim bi korku oluyordu.aklıma o geliyordu hep ve o kişi videoda aslında hayatımı cok iyi yaşadım diyordu.ben de kendime soruyordum hayatını bu kadar iyi yaşadıysa neden intihar etti diye.olaylar bundan sonra oldu diye düşünüyorum.
    ama hayatım boyunca toplum içinde cok stres yaşadım, en ufak seyden zevk alıyordum fakat sosyal fobi vardı sanırım.biriyle konusurken ellerim terlerdi hemen.birikmiş galiba içimde

Yigit
    Guest

Doktora göründün mü bu olanlar ciddi şeyler