7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: "Kimyasal Beyin ve Akıl Hastalığı"

Banned

Post "Kimyasal Beyin ve Akıl Hastalığı"

Kendi zihinlerinin çalışması çok eski zamanlardan beri insanları büyülemiştir.Akıl hastalığı bizi hem heyecanlandırmış hem kafamızı karıştırmış herzamanda acele bir açıklamaya gereksinim duyulmuştur.Geçmişte akıl hastalığı "şeytana" karmaşık toplumsal ve ailevi ilişkilere bağlandı.İnsan bilincinin
    çalışması birçok bakımdan şimdiki bilimsel yöntemlerle yaklaşabilmemiz için fazla karmaşıktır.Akıl hastalığının kendine has özelliklerini anlamak ve çeşitli psikoterapi yöntemleriyle tedavi edebilmek için insan
    çok uzun yıllar umduğu başarıyı elde edemeden durdu. Sonuç olarak insan davranışının bir takım kimyasal maddelerle değişebileceğini gösteren bir sürü bilimsel bulgu birikti. Cnlıları yaşatanın kimyasal işlemler olduğunu gösteren bütün diğer kanıtlarla birlikte durmadan artan sayıda sentetik ve kimyasal maddeler akıl hastalığı belirtilerinde etkileyici bir azalmaya yol açmakta.
    Yıllar önce "Pellegra" denilen bir psikozun "B" vitamini alınarak tümüyle ve sürekli olarak kaybolduğu anlaşıldı.Araştırmayla giziemli bir akıl hastalığı basit bir vitamin eksikliğine dönüştü. 1970 li yıllarda ise manik depresif psikozun ortaya çıkmasının ağızdan düzenli olarak alınan basit bir tuzla "lityum" karbonatla önlenebildiği bukundu. Kısa bir süre içinde bu çok yaygın kötü hastalığın belirtileri birdenbire tedavi edilebilir duruma geldi. Lityumun mani ve depresyon üzerine etkisi beyin kimyası bilgisinden kaynaklanan
    bir öneriyle değil deneysel gözlemle saptandı. ilginç bir noktayı belirtmekte fayda var., Lityum sodyumun
    çok yakın akrabasıdır. ve sodyumun beynin işlemesinde gerekli olduğu bilim adamlarınca çok uzun zamandır biliniyor. Kimyasal maddelerin etkileri üzüerine çoğunlukla rastlantıya dayanan buluşlar bilim adamlarının insan davranışını ayrıntılarıyla incelemeye yönelmelerine yol açtı.
    Sonuç akıl hastalarının üzücü belirtilerinde etkin bir azalamanın görülmesidir.
    Bu çeşit gelişmelerin sürmesini bekleyelim bekleyebiliriz.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Paylaşım için teşekkürler ,ellerine sağlık .

Hayatın vazgeçilmezi olan aşk 'ın bile kimyasal bir değişimle ortaya çıktığı bilimsel olarak kanıtlanmışken psikolojik rahatsızlıklarda beyin kimyasındaki eksiklikleri çok daha titizce gözden geçirmekte yarar var .

Ancak ne yazık ki bu konuda hala ,gereken özen gösterilmemekte .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Banned

Alıntı 9 ŞUBAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Paylaşım için teşekkürler ,ellerine sağlık .

Hayatın vazgeçilmezi olan aşk 'ın bile kimyasal bir değişimle ortaya çıktığı bilimsel olarak kanıtlanmışken psikolojik rahatsızlıklarda beyin kimyasındaki eksiklikleri çok daha titizce gözden geçirmekte yarar var .

Ancak ne yazık ki bu konuda hala ,gereken özen gösterilmemekte .
    ...........

Karar Dönemi

Bu yazı eksik ve tek yanlı yazılmış. Okuyan lityumun her şeyi çözdüğünü zanneder ama sadece belli bir iyileşme o kadar. Ve diğer örnekler yani kimyasalların işe yaramadığı örneklerde boş geçilmiş.
    Ne istediğini bilmeyen hem seni ziyan eder hem kendini...

Banned

Alıntı gunes23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu yazı eksik ve tek yanlı yazılmış. Okuyan lityumun her şeyi çözdüğünü zanneder ama sadece belli bir iyileşme o kadar. Ve diğer örnekler yani kimyasalların işe yaramadığı örneklerde boş geçilmiş.
    olabilir uzun yazılar sıkar insanları diye düşündüm

Banned

yazı ana hatları ile tam doğrudur.
    mutluluk bir beyin kimyası olayıdır.
    tedaviye dirençli hastalar ilaçlara cevap vermeyebilir ama zaten onlar hiç bir şeye cevap vermez.
    ilaçların alternatifi yoktur çünkü olay tamamen kimyasaldır.

Yigit
    Guest

Daha ayrıntılı yazılabilirdi,bilgi için teşekkürler