Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Sosyal fobi tedavisine başladim

Karar Dönemi

Question Sosyal fobi tedavisine başladim

Arkadaşlar 20 yaşındayım bende sizin gibi sosyal fobiğim internette yaptığım araştırmalar üzerine kendime bu teşhisi koydum.önceden kendimi çok değiştirmeye çalıştım fakat olmadı sonra bunun benim bir kişilik özelliğim olduğuna ve böyle yaşamaya alışmam gerektiğine karar verdim insanların beni böyle kabul etmelerini istedim fakat yaş ilerledikçe ve arkadaşlarım geleceğe dair planlar yaparken ben bugün nasıl rezil olmadan akşam ederim diye düşündüğümü görünce bu böyle devam etmemeli dedim vardır elbet çaresi diyerek araştırmaya başladım ve karşıma sosyal fobi çıktı tedavisinin olduğunu da öğrenince kendime söz verdim bu dertten kurtulacağım diye psikiyatriste gitmem bu dertten dolayı 1 ayı bulduama cesaretimi toplayıp 4 gün önce gittim bana PROZAC şurup verdi birde dideral yazdı ve bir psikoloğa yönlendirdi terapi için. şuan ilaçları kullanıyorum bana tedavi süresince tavsiye edebileceğiniz başka şeylerde varsa okumak isterim birde ilaçlar hakkındaki görüşleriniz nelerdir

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

Kaç dakika doktor sizinle konuşup ilaç yazdı acaba çok merak ettim de. Düzgün bir terapist bulusmaniz bu sorunu tamamen aşarsiniz. Ama tavsiye klasik kitapları okumak. Farkindalik yaratmak. Ve guven duygusu yaratacak birseyler yapmak. Sizi anlatıkların da bu sizin işiniz yeteneğiniz olmalı. Bir özellik mi diyeyim bir alan mi Öyle birşey. Bir alana kendinizi verip geliştirin.
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

Karar Dönemi

verdiğiniz cevaptan dolayı teşekkür ederim elimden geleni yapmaya çalışıyorum gerisi ALLAHA kaldı.Özel bir hastaneye gittim doktora derdimi 10 dk filan anlattım ilaç yazdı 1 ay sonra tekrar gel dedi diğer doktarlar ne kadar dinliyor sizi özele gittiğim halde az mı ilgilenmiş?

Çıraklık Dönemi

internette araştırma yapıp zorla hasta olma yeter

Karar Dönemi

ne zorla hasta olması ne çektiğimi bir ben bir ALLAH biliyor bu çekingenlik, korkaklık, evden dışarı çıkamama, akrabalarla bile konuşamama en yakın akrabamın bile bayramdan bayrama yüzünü görme , konuşurken ne dediğimden çok şu konuşma bi bitsin artık düşüncesi ile en kısa cevapları seçmek sonra yine rezil oldun düşüncesi, konuşurken göz teması zaten yok...sosyal ortamlarda kasılmalar terlemeler yüz kızarmaları millet konuşup eğlenirken olayları kafamın içinden izlemek,telefonlarımı bile açmıyorum bu sebepten bıktım artık!!!

Yer
    istanbul

Yani bu kadar kısa sürede ilaç verip gönderen doktorları tasvir edemiyorum sahsen. Ama kötü iyi demek yanlış. Fakat sizin durumumuz psikogluk bir durum. Kaliteli bir psikolog zihniniz deki o engelleri kaldırır. Aile yapınız nasıl baskıcı otoriter mi suan ne okuyorsunuz.

Karar Dönemi

doktorum bana bir psikolog ayarladı ama daha gidemedim en kısa zamanda gitmeye çalışıcam aile yapım aşırı koruyucu küçükken hiçbirşey yaptırmazlardı bana kaybolurum veya biri zarar verir diye ekmek almaya bile yollamazlardı herşeyimi onlar yapar okula bile onlar getirip götürürdü yani tek başıma hiçbişey yapamadım küçükken bişey yapmaya çalışsam daha küçüksün yapamazsın beceremessin biyerine bişey olur derlerdi sonradan yaptırmaya çalıştılar ama olumsuz olaylardan sonra özgüvenim gidiyordu mesela bakkaldan bişey almaya gittiğimde oradakiler laf atsa dükkancı saçma bi şaka yapmaya çalışsa bidaha o ortama gitmeye çekinmeye başladım ve gitmemeye başladım... bunların dışında baskı vs yoktu küçükken mahallede yaşıt arkadaşım çok azdı hep kendimden büyük abi ablalarla oynardım annem aman bakalak olun derdi onlara anaokuluna filan da gitmedim küçük yaşta öğrenilecek sosyal becerileri pek geliştiremedim heralde şuanda tıpta okuyorum

Yer
    istanbul

Sizin sorununuz öğrenilmiş çaresizlik. Tam tahmin ettiğim gibi Çok korumacı aileler de hemen hemen bütün çocuklarda bunu görüyoruz. Iyi tarafı şudur. Bu durumu gerçektende aşabilirsiniz. Bu yüzden biraz değişik şeyler yapmak zorundasiniz. A ben bunu yapamam diyorsanız bunu bir şekilde yapmalıyım demelisiniz. Örneğin bilinçaltı programlanak için sürekli yapabilirim deyip öğrenilmiş çaresizligi silmelisiniz. Eğer tip öğrencisi iseniz bu konuda bir çok şey okumuş olmalısınız. Özellikle oöğrenilmiş çaresizlik konusunu araştırın. Çevremde çekingen olan insanlar şimdi görseniz. Bir haftada çalıştı iş yerini emanet ediyorlar o çekingen kişiye. Suan girişken bir çok yerde öncülük yapıyor. Aileniz bu konuda bilinçsizlik yapmış çok korumacı olmalı. Ama çözülür şeyler bunlar buna inan önce.

Çıraklık Dönemi

Alıntı kazım0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    doktorum bana bir psikolog ayarladı ama daha gidemedim en kısa zamanda gitmeye çalışıcam aile yapım aşırı koruyucu küçükken hiçbirşey yaptırmazlardı bana kaybolurum veya biri zarar verir diye ekmek almaya bile yollamazlardı herşeyimi onlar yapar okula bile onlar getirip götürürdü yani tek başıma hiçbişey yapamadım küçükken bişey yapmaya çalışsam daha küçüksün yapamazsın beceremessin biyerine bişey olur derlerdi sonradan yaptırmaya çalıştılar ama olumsuz olaylardan sonra özgüvenim gidiyordu mesela bakkaldan bişey almaya gittiğimde oradakiler laf atsa dükkancı saçma bi şaka yapmaya çalışsa bidaha o ortama gitmeye çekinmeye başladım ve gitmemeye başladım... bunların dışında baskı vs yoktu küçükken mahallede yaşıt arkadaşım çok azdı hep kendimden büyük abi ablalarla oynardım annem aman bakalak olun derdi onlara anaokuluna filan da gitmedim küçük yaşta öğrenilecek sosyal becerileri pek geliştiremedim heralde şuanda tıpta okuyorum
    benim ailemin biraz daha sıkı olanı.

Karar Dönemi

doktorum PROZAC şurup verdi şurup bitince de zedprex kapsüle geç dedi bu ilaçlar hakkında düşünceleriniz nedir prozactan direkt zedprexe geçince bişey olurmu ikisinede aynı ilaç diyorlar ama

Sayfa 1/2 12 SonSon