7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Beden dismorfik bozukluk

Karar Dönemi

Standart Beden dismorfik bozukluk

merhaba 19 yaşındayım yaklaşık 1 senedir dismorfofobi hastasıyım nasıl bu hastalığa yakalandım hiç bilmiyorum saçımla başladı takıntılarım saçımı sürekli tarar hale geldim simetri durmasını istiyorum birazda uzun saçlarım insanların bana yakışıklı denmesine bir anlam veremiyorum yakışıklı olduğumu söylüyorlar ama ben pek inanmıyorum psikiyatrimde yakışıklı olduğumu söyledi artık ne kadar doğru bilemiyorum fotoğraflarda gayet beğeniyorum kendimi ama aynada iğrenç bir surat o kadar iğrenç ki kendimi öldüresim geliyor ben gerçekleri göremiyorum belki de her baktığımda aynaya işkence çekiyorum yüzüme vuruyorum bazen kurtulduğumu sanıyorum ama tekrarlıyor hastalığım bilmiyorum ömrüm yoksa böylemi geçecek diye düşünüp duruyorum bu hastalığın süresi hakkında bilgisi olan varmı??

Çıraklık Dönemi

ayna ile fotolar arasında fark oluyor.yakından bakınca çok değişik geliyor insanın yüzü.git başkasına da o kadar yakından bak,o da çirkin gelecek.bana da yakışıklısın diyolar ama yakışıklı olmak össde birinci olmak gibi bişey.her sene bi birinci oluyor.salla yakışıklılık durumunu.saçına takmışsın birazcık.ister uzat şekil ver,ister kısalt şekil vermeyle uğraşma bi tarz tuttur devam et.

Banned
    Yer
    The other side

Kardeşim sana uzun uzun yazardım bu konudaki tecrübelerimi fakat zaten defalarca yazdım bu forumda..profilimden o konulara ulaşabilirsin istersen...

Bu rahatsızlık,şu kadarını sölim ki;hayatımı ve özellikle de gençlik yıllarımı yaşamadan geçirmiş olmamın yegane sebebidir..bundan daha büyük bi baş belası olamaz benim bakış açımdan..

Ve şu an yaşım oldukça ilerledi..ama bu durum hala aynı,değişmior...

Napıp edip,vakit cok geç olmadan kendine bi tarz edinmen gerekior..burada özentilik/artislik gibi kavramlardan bahsetmiorum..kendinle bütünleşecek bi imaj keşfedip,bunu benliğine derinlemesine işlemek zorundasın..şayet sürekli olarak soru işaretleri ile yol almaya devam edersen,sana garanti veriorum;asla geçmez..

Bizim gibi insanların sorunu,yüzlerinin sempatik/tatlı olması,fakat saç durumunun bunu büyük derecede örtpas etmesi..bi kaç kişinin yüzdeki güzelliği farketmiş olması hiçbişeyi değiştirmiyor..önemli olan,dışarıda senin kendini iyi hissetmen ve bunu herkese yansıtabilmen...

Farkındayım,somut bi yanıt veremiorum fakat sebebi halen benim de bunu çözememiş olmam..tıpkı sende olduğu gibi,bana da sürekli "yakışıklısın" derler..ama bu durumu bilakis daha da kötüye götürür..çünkü o insanların söylemleri ile,"aynadaki sen" in söylemleri arasında tezat vardır ve hangisine inanacağını şaşarsın (sonunda aynaya inanırsın ama bu süreç bi gün tekrar baştan sarar)..

"Yap" diyebileceğim bişi yok evet..fakat "yapma" diyebileceğim şu var;

Asla doktora gidip ilaç alırım,unuturum die kendini kandırma..asla bu yola güvenme..tamamen kendinle olan bi savaş bu ve kazanacak güç te yalnızca senin içinde..

Haa bi de son olarak;

Sana "yakışıklısın" dien kişileri uyar..bunu sölememeleri gerektiğini onlara ciddi bi şekilde belirt..muhtemelen "nie kendine haksızlık ediosun/nie kıymetini bilmosun" gibi saçmalıklar duyacaksın ve bunları iyi niyetle yapıor olsalar da,sana en büyük zararı veren "dış etken" onlardır..
    Konu Seçkin tarafından (09-09-2014 Saat 04:53 PM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi

aynen katılıyorum sadece saçım sanki beni çirkin gösteriyor

Çıraklık Dönemi

ben uzun saçı severim.kimi zaman bonus kafaya bağlıyo.o zamanda sinirlenip kestiriyorum.şuan yine uzatıyorum.bakalım ne akdar uzayacak

Karar Dönemi

ben bazen görüyorum kendimi çirkin ama çok güzel gördüğüm zaman da oluyor hangisine inanacağımı şaşırdım benim saçımda hafif dalgalı uzayınca güzel durduğu da oluyor ama simetri olmasını istiyorum tek sorunum bu

Karar Dönemi

psikiyatri gördüklerimin hayali olduğunu söyledi aşırı düşünce bozukluğu var dedi bide psikoza benzetti ama bir anlam veremdim neden böle dedi