4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Kızıma sesimi yükseltip onu azarlıyorum

Karar Dönemi

Standart Kızıma sesimi yükseltip onu azarlıyorum

tam 2 yasında bır kızım var
    en inatlaştığı dönemdeyız ve ben tahammül gösteremiyorum.fazlaca bağırıyorum,sesımı yukseltıp azarlıyorum,zaten yapı olarak sınırlı bırr ınsanım.fakat gun ıcınde yaptığı tum ınatlaşmaları görmezden geliyorum genellıkle,ya da uygun bır sekılde yaklaşmaya çalışıyorum.gece 10 olunca uyumasını ıstıyorum kı bıraz nefes alayım.uyku konusunda cok problemelrımız var,uykusu olduğu halde uyumak ıstemıyor ve bu da benı başka bır ınsan yapıyor,bu sefer bağırmaya azarlamaya başlıyorum.kendıme hakım olamıyorum,çunku gunun yorgunluğu stresı ıyıce bırıkmıs ve sınırlerım ıyıce zayıflamış oluyor.fakat o uyuduktan sonra vicdan azabıyla gecem zehır oluyor ve her gece yarın farklı olacak dıye yatıyorum ama yarın hep aynı oluyor
    çok zor durumdayım

Çıraklık Dönemi

sinir için doktordan yatıştırıcı alabilir yada papatya melisa sarı kantaron gibi çaylardan içeiblirsin.içinde bulunduğun durumu kendi yapına bakarak sevmeye çalışmanı öneriim.ben de işte acayip sinirliydim.geleni geçeni azarlar yeirn dibine sokardım.üsütme pek gelmezlerdi.sonra zamanla işi çok takmamaya başladım.zor oldu ama kendimce yaptım.şuan okadar sinirli değilim.bunu ben ve diğer çalışanlar da fark etti.hafif bi antidepresan sizi keser gibime geliyor.tabi doktora danışmadan al demiyorum.bu yaşlarda çocuk üzeirnde olşacak tahribat ilerde sorun yaratabilir.çocuklar uyumamak için zorlar.çözüm oalrak onu yormanızı öneririm.veirn eline oyuncakları felan boş boş uğraştırın olduğu yere yığılsın.sonra da alıp yatağa yatırın.günlük işleirnizi gözden geçirn.ev hanımı iseniz tv programalrını direkt es geçin derim.onun yerine sınırsız internetiniz varsa açın youtubeden komedi dükkanıdır,ata demirerdir cem yılamzdır dinleyin.müzik açın,günümüz pop şarkılarını,geçmiş pop şarkıları açın dinleyin.

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

kendiniz için doktora gittiniz mi? 2 yaşındaki bir çocuğa sürekli bağırr ve azarlarsanız sizin önem verdiğiniz şeylere zamanla önemsiz bakacaktır.Siz gerçekten size vurduğu zaman gibi şeylerde sesinizi yükseltip bir daha yapmamasını sağlayabilirsiniz.Aksi durumda uyku için bunlar için farklı yöntemler kullanın."bak bende uykum geliyor sen uyu bende uyuyayım." gibi söylemlerle onu alıştırın. olmadı sohbet ederek uyutun oda olmadı o gün onu yorum işler vererek çeşitli oyunlar vererek yaptırarak.
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

Karar Dönemi Okeanos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir

Benim size önerim, Piaget'in gelişim kuramını inceleyin. İnternette bir arama yaparsanız çıkacaktır zaten. O şuan empati yapacak yaşta değil. Yani canı ne isterse onu yapma çağında. Eğer insanların gelişim dönemlerinde hangi aşamalardan geçtiğini öğrenirseniz çocuğunuzu anlayacaksınız sizde. Ama çocuğunuzu belli başlı şeylerle koşullayabilirsiniz. Yapmasını istemediğiniz bir davranış mı var? ''Mola Verme'' dediğimiz bir yöntem var. Örneğin küfretti, ve yaşı 2 ise onu bulunduğu ortamdan nötr bir ortama götürün ve 2 dakika boyunca orada kalsın.3 yaşına gelince 3 dakika tutacaksınız yaşa göre yani ama götürüp kilitleme yada karanlık bir odaya kapatma gibi şeyler yok kesinlikle. Oda nötr olmalı. Bir başka yöntem ise ''Tepki bedelini ödetme''. Yani küfretti elinde şeker mi var? yahut ortamda neyi seviyorsa o sevdiği şeyi ortamdan çıkartıyoruz. Örneğin şekeri alıyoruz elinden. Ya da istediğiniz bir davranışı arttırmak mı istiyorsunuz? O'na ödüller verin. Mesela ders çalışmasını istiyorsunuz. Ders çalıştıktan sonra O'na sevdiği bir yemek yapın. Ödül illa maddi değer taşıması gerekmiyor. O'na aferin demek bile sosyal bir pekiştireçtir, ödüldür.
    Psikoloji son sınıf öğrencisiyim. ( Her konuya cevap yazarken aynı cümle ile başlamayayım diye yazdım)