Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Çağımızın vebası Asosyallik. (kendi yazım)

Karar Dönemi Makarov - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Çağımızın vebası Asosyallik. (kendi yazım)

Evet kendi hayatımdan yola çıkarak bi yazı daha yazıyorum arkadaşlar umarım beğenirsiniz.

Ben 2004ten 2013e kadar online oyun hastası bi insandım yaptıgım her işte birince olma güdüsü beni buralarda çok tetikledi ve bağımlısı oldum oyunların.Size biraz bu süreçten bahsedicem umarım yardımcı olabilirim.

Knight online ogame ikariam counter vs bir çok oyunda türkiye derecesi sahibi oldum ama elime geçenleri sıralamak gerekirse ; Major depresyon geçirdim,2 numara gözlük takıyorum,yaklaşık 30kg fazlam (hala var). Faydası yok mu ? Biraz oldu bana oda yabancı dil konusunda sürekli yabancı arkadaşlar oyun oynadıgım için ingilizcem inanılmaz gelişti bana sagladıgı tek fayda buydu.Birde ego tatmini tabikide.

Bu asosyallik denen iletten kurtulma yollarına gelince ise ;
    Psikolojik destek almak.
    Sosyal bi arkadaş edinmek (ben olabilirim ciddi anlamda yardım ederim)
    Farklı il ve ülkeleri gezerek kültürleri tanımak.
    Yaptıgınız işi okudugunuz okulu sevmek.
    Önce ailenizden başlayarak iletişiminizi güçlendirmek.
    Ve tabiki işiniz yoksa hemen bir iş bulmak ne oldugu önemli değil sizi sosyal çevreye bağlayacak herhangi bir iş !

Eğer dediklerimi yapabilrseniz ki bunlar çok basit şeyler bence sizde sosyal ilişkilerinde başarılı kendine güveni olan eğlenceli bir kişi olabilirsiniz.
    Umarım beğenmişsinizdir yorumlarınız ÇOK önemli yeni konularda görüşmek üzere.

Banned
    Yer
    The other side

Bi kaç farklı alanda konu açmışsın..uygun bi zamanda onları da gözden geçirircem..öncelikle samimi bi şekilde deneyimlerini paylaştığın ve başkalarını düşünerek yazdığın için tşkler arkadaşım..

Online oyunlara hiçbi zaman yönelmedim..fakat kuzenim tıpkı senin gibiydi ve altlı üstlü oturduğumuz için hergün o dünyayı dışarıdan gözlemleme fırsatım oluodu;o yüzden konuya aşinayım..

Aynen benim de senelerim oyun/internet başında harcandı gitti..tabi bu biraz da bu iki öğeyi "son sadık arkadaş" olarak görmekten kaynaklanıo..

Yani biri bana "ne anlıosun şu oyunlardan" dediğinde,içimden hep "bişi anladığımdan deil,diğer herşey bana kapısını kapattığı için buraya kaçtım" derim...

Şimdi sıraladığın maddeler hakkında bi kaç şey sölemek istiorum;

Sosyal bi arkadaş edinmek güzel bi düşünce fakat uygulamada bu bi asosyal için mümkün deildir çoğu zaman..neden diceksin;çünkü sosyal kişi,o asosyal adamı arkadaş olarak istemez..buna gruplaşma psikolojisi diebilirsin kısaca...bi insan,kendi statüsü ve yaşam çizgisi paralelinde bulunan insanlarla anlaşır/kaynaşır/yakın olur..eğer sen bunun dışında kalıosan,seni ne kendi ortamına sokabilir,ne seninle takıldığı yerlerde takılabilir,ne de aynı benzer şeylerden zevk alabilir..

Farklı il ve ülkeleri gezmek için önce demiş olduğun gibi işe ve maddi olanağa ihtiyaç var..(en çok istediğim şeydir benim de..ama nasip olmadı hiçbi zaman)

Yaptığın iş,okuduğun okul...ve bunları "sevmek" kelimesi ile aynı cümlede kullanmak..sen kendin inanabilio musun buna?..özellikle de Türkiye gibi bi yerde?..

İşin yok..hemen iş lazım diince veren de yok..verseler bile,bi asosyal olarak o ortamda kat-i suretle özel bi konumun olması gerekir..diğerlerinin sana gıpta edeceği,bulunduğun konumda senin yapacağın iş için sadece sana güvenecekleri bi pozisyonun olması gerekir..çünkü bi asosyal olarak iletişim,insan ilişkileri gibi konularda onlarla ahenk içinde olamayacaksın ve bu ruh halin yüzüne yansıcak..dolayısı ile o ortamda kendini bi zavallı olarak hissediceksin(ya da tam tersine,oraya layık olmayacak kadar değerli olduğunu düşüneceksin) ve kısa bi süre sora ya sen işi bırakıcaksın,ya da iş seni...

Bence sorulması gereken en öncelikli soru şu;

Bi asosyal olarak hangi yönlerimi geliştirebilirim?..hangi alanlarla diğer insanlardan sıyrılabilirim?..hangi durumlarda fark yaratabilirim?..kolları sıvamadan önce,kariyer potansiyelimi olabilecek en üst düzeye nasıl taşıyabilirim?..

Bunları göz önünde bulundurmadan bi kaç yerde çalışmayı denedim..ve her defasında hüsranla sonuçlandı..tıpkı bi romanda olduğu gibi,hayatta da giriş-gelişme-sonuç öğeleri bulunmalı ve istikrarlı bi şekilde ilerlemeli..girişken insanlar için arada rahat atlanıp gecilebilecek boşluklar olabilir..ama ne yazık ki pasif bi insan için basamaklar cok daha önem arz edior..
    Konu Seçkin tarafından (22-07-2014 Saat 04:45 PM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi Makarov - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Samimi yorumun için teşekkür ederim öncelikle . Ben asosyallikten kurtulmak isteyenlere yazdım aslında iş bulmak zor değil kabul edelim iş veren çok sadece gururunuzu ezin ve çalışın bi süre sonra yeni arkadaş ortamına adapte olacaksınız cunku iş ortamında mecbur sohbet etmek zorundasın yoksa zaman geçmez. Bundan dolayı istedim iş bulmalarını. Gezmeye gelince ise ben kıbrısa trilyonla gitmedim calıstım 2-3 bin koydum cebime 2 hafta tatil yaptım geldim türkiye de ise daha da ucuza tatil yapabilirsiniz. İşini ve okulunu sevmek kısmına gelince ben gerçekten okulumuda çok severek okudum bitirdim şuan ki mesleğimi de severek yapıyorum mağazacılık öğlen 2 de işe gidiyorum uyku problemimi böyle aşıyorum sürekli yeni insanlarla tanışıyorum ufkum genişliyor . Asosyal insanların aramızdaki gizli cevherler oldugunu düşünüyorum benim arkadaşlarım da asosyaldi fakat hepsiyle bi şekilde muhabbetin ucundan tuttuk şimdi hiç birimizde kalmadı o . Cevher dememin sebebi gerçekten aslında internette hoş muhabbetleri olmasına karşın tabuları yüzünden sohbete fazla katılmazlar ama yine de sevilir sessiz sakin insanlar lambur lumbur olan tayfadan olmadıgı sürece hiç sorun yok bence . Saygılar

Çıraklık Dönemi

@dante yani kafamı tam manası ile yazmışsın.özellikle ortamlara alınma konusunu.bu işin başlangıcı herkes için özel olabilmekle birlikte kaçmıştır artık.allaha şükür işim resmen kebap.ve tabiki insanalrla ilişkileirmde sorun oluyor.yaş 30 olmuş insanlar halen uçkurunda.büyük oranda rahat dediğmiz insanalr vurdum duymaz ve patavatsız insanlar.ve gruplaşma ,allah kahretsin op kavramı.rokkonun videoalrı var.tek cümle ile kız tavlama vb.eleman bi kıza söylüyo salak bişey kız olamz diyor.rast geliyo 3 kere o kıza söylüyor ve sonunda kabul ediyo kız.ancak kızın ryh halini gözlemlediğim akdarı ile en başında kız elemana okey veriyor.mesela ben gitsem derimi yüzer atar.kimi kızlarda direkt küfredip gönderiyor.onalr da kezban sayılıyor hemen.bak gene adacanalr bastı beni.

ancak ben kendsim gib i insanalrla çok rahatım.örneğin kuzenimin arkadşı ile şak diye konuşur olduk.öyle kanki diyebilecğeimiz tarzda değil ancak sıkılmadan konuşuyorum.ayrıca oda pc öğretmenliği okumuş o konualrda zaten uçuyoruz.insanalr egolarının kölesi olmayı sürdürdükçe asosyal insanlar da varolmayı sürdürecek.

Banned

sosyallik gereksiz yere zaman ve para harcamaktır. cafelerde oturup çene çalan insanların yüzlerinde hiçte mutlu bir ifade yok. kendilerini yanındakilerle konuşmak zorunda hisseden, suskunluk anlarına tahammülleri olmayan triplerdeki insan kalabalığı. sessizliği seven biri olarak, sevdiğim bir insanla sessziliği paylaşmayı ve onu sessiziliğinde hissedebilmeyi çok severim. konuşmadan iletişim kurmak çok hoşuma gider. asosyallik favori yaşam biçimim.

Banned

Alıntı triyandafilis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sosyallik gereksiz yere zaman ve para harcamaktır. cafelerde oturup çene çalan insanların yüzlerinde hiçte mutlu bir ifade yok. kendilerini yanındakilerle konuşmak zorunda hisseden, suskunluk anlarına tahammülleri olmayan triplerdeki insan kalabalığı. sessizliği seven biri olarak, sevdiğim bir insanla sessziliği paylaşmayı ve onu sessiziliğinde hissedebilmeyi çok severim. konuşmadan iletişim kurmak çok hoşuma gider. asosyallik favori yaşam biçimim.

katılıyorum ya hele şu cafelerde ki rezillik bambaşka bende gitmiycem artık cafelere.....

Banned

Sosyalleşmek sadece bir yerlerde kalabalık şekilde oturup çaylar içmek, barlarda sarhoş olana kadar eğlenmek değil. Güzel bir sosyal sorumluluk projesi içinde yer almak, sıradanlığın dışında grupça bir şeyler yapmaktır aslında...

Hem bu vesileyle insan vicdanen de kendini huzurlu hisediyor, hem de farklı meslek gruplarından farklı karakterdeki insanlarla tanışıyor.

dreamer8
    Guest

Damarlarındaki kan yağ bağlamıştır, eklemlerin tutkalla yapıştırılmış gibi olmuştur. Derdin neydi ki, bu oyuna duyduğun sonsuz sevgi mi, yoksa bir kaçış, bir bağımlılık, bir boşluğun telafisi miydi. Sadece oyun değil, resim, video, paylaşım siteleri bağımlılığı da var insanlarda.

Banned

Evet güzel ve doğru bir yazı olmuş Teşekkür ederiz.

Karar Dönemi losstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

asosyallik mi ? o hastalık ya hatta huy mu desem can çıkar o çıkmaz gibi benim dünyamda bunu değiştirebileceğimi sanmıyorum..

Sayfa 1/2 12 SonSon