7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Kardeşimin tuhaf fobisi

Karar Dönemi sofiel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Kardeşimin tuhaf fobisi

İyi forumlar ben 18 yaşındayım kardeşim 13 yaşında psıkolojiye ilgim oldugundan bişeyler arastırmayı okumayı sevıyorum. Bugün birşey oldu ilk defa ogrendıgım bişey vucuduma krem suruyodum kardeşim abla yapma huylanıyorum dedı nasıl dedım şaşırdım falan tam olarak nasıl bi his noluyo dedım böyle elimi koluma ovuşturuyorum çıldırıyo yapma dıye aglıyor falan dişleri gıdıklanıyomuş tam anlatamıyorum cok tuhaf bişey bunun yuzunden ılacımıda suremıyorum dedı bacagında mantar vardı. Sizce bu ne bilgisi olan var mı neyden dolayı olabilir?

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

Bunun bir çok sabebi olabilir bence. O an aklından bir şeyler geçmiş olabilir.Bir tik takıntı da olabilir.Veya size açıklamadığı bir dürtüsü de olabilir. Daha çok detay gerekiyor.Bunu su ile yapın aynı şeyi yapıyor mu yada krem sürmeden ovuşturun aynı şeyi yapıyor mu? veya kardeşiniz size ne kadar dürüst?
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

Dürüstlük derken anlamadım. Çağırdım şimdi sordum kucuklugunden berı varmıs bacagnı ovuyo sureklı yapınca avcumun ıcı kasınıyo dedı nasıl dedım huylanıyorum bılmıyorum dedı bende yaptım kulagını kapıyo yapma falan dedı

yok mu bilgisi olan?

Yer
    istanbul

kendi bacağına da mi süremiyor yoksa siz sürünce mi huylaniyor.

Karar Dönemi Okeanos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir

Krem sürme ile başka bir olayı ilişkilendirmiş olabilir. Psikolojide klasik koşullama olarak geçer. Çok önemli bir konu olduğunu düşünmüyorum aslında. Yani örneğin benim de demiri görünce içim ürperir. Annem şeftaliye dokunamaz tüylü olduğu için içi geçer. Yani herhangi bir hastalığı olduğunu sanmıyorum. Büyük ihtimalle hoşuna gitmeyen bir şeyi krem sürme olayıyla koşullamış kafasında. Aslında çözümleri basit. Sistematik duyarsızlaştırma, yani kardeşinizi karşınıza alıp eğer yapabiliyorsanız kremi eline verin, ister 2dk sonra ister 1 gün sonra busefer eline verin biraz oynasın, daha sonraki süreçlerde eline verin bacağına sürmeye çalışsın, ya da değdirsin çeksin. Yani sistematik olarak kardeşinizi bu korkusundan duyarsızlaştırın. Diğer bir yöntem Maruz Bırakma yöntemi. Biraz acımasız bir yöntem gibi gözükse de işe yarayan bir yöntem. Kardeşinizi kreme maruz bırakın. Alın kremi elinize gidin ve kardeşinizin bacağına, koluna sürün ki görsün birşeylerin doğal zararsız olduğunu. Ama bunu ellerini kollarını bağlamadan yapmaya çalışın tabiki Biz fobileri böyle tedavi ederiz hatta.
    Psikoloji son sınıf öğrencisiyim. ( Her konuya cevap yazarken aynı cümle ile başlamayayım diye yazdım)

Yer
    istanbul

korkusu ile yüzleştirmej iki seçeneği doğurur ya aşırı o sorun buyur yada aslında çok basit olduğunu görür. benim yükseklik korkum var biri yüksege çıkarsa kalbim durur o derece. o krem olayı da neyi çağrıştıyor. kulağını kapatıp yapsin. dişinin arasına birşey koyarak. bütün oluşumları kapatarak demesin. duvar arasına konulan köpükler biri elini sürse içim gidiyor ama birşeyi elime alıp oynayınca o durum çok aza iniyor. özellikle o an şu içine soktuğum zaman elimi. :-)