9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Doktorlar

Banned

Thumbs down Doktorlar

Doktorluk bilgisi son sözünü söylemiş değil ki bizim ağzımızı açmaya hakkımız olmasın. doktorunuz uykuyu şarabı ve
    eti sizin için zararlı görüyorsa üzülmeyin ben size onun gibi düşünmeyen bir başka doktor bulurum.Doktorların düşünceleri yüzlerce kalıba girecek kadar değişiktir.Bir zavallı hasta bilirim iyileşeceğim diye aylarca susuzluktan yandı tutuştu. Sonra bir doktor kendisine zararlı olduğunu söyledi. neye yaradı çektikleri ? Geçenlerde bir doktor
    çok sıkı perhizden sonra böbrek taşından öldü. Meslektaşlarının dediğine göre bu perhiz onu kurutmuş tüketmiş ve taşın iyice azmasına sebeb olmuş.
    buraya kadar alıntı( montaigne)

şimdi kendi düşündüklerim.

yaw arkadaş anlamakta çok zorlanıyorum. insan doktora neden gider? ilk önce ağrısı sancısı sorununu derdini anlamak ve ne yapması gerektiğini öğrenmek ve daha'da önemlisi içini kafasını rahatlatmak aklına takılan soruları
    sorup kafasında en azından soru işaretlerini aza indirmek yada hiçbir soru işareti bırakmamak için (!)
    Bizde nasıl oluyor bu durumlar:; doktora gidiyorsun özellikle devlet hastanelerin de ki durum içler acısı tam bir felaket ! binlerce düşünce onlarca soruyla çıkıyorsun çıkarken keşke hiç gelmeseydim lan dediğimi çok olmuştur. bir soruyu iki kez sorunca da ama şöyle bi durum da var filan gibi dediğiniz anda'da yiyorsunuz fırçayı
    (!) soracam tabii ben hastayım sen doktorsun istersem on kez sorarım senin işin cevap vereceksin! yada sen neden hastayı onun anlayabileceği 10 kez sormasına gerek bırakmayacak şekilde neden anlatamıyorsun açık ve anlaşabilecek bir şekilde sen onun cevabını ver hastaya davranışından önce.bana kimse devlet hastanelerinde ki doktorları savunmaya kalkmasın; gerekirse 20 hastaya bakacağın yerde 10 hastaya bak ama
    adam gibi yap işini ; bizdeki devlet hastanelerindeki durum şu bir sekreterleri var tam bir kokoş;elinde ayna cımbız ne bok!a yaradıklarını hiç anlamadım zati oh ne ala memleket ayıp yaw ayıp.
    Birgün akut farenjit olmuşum doktora gittim sıra bekliyorum yarım 1 saat oldu bekliyorum başka işlerimde var acil. herneyse bekle allah bekle içerde hasta var diye bekliyoruz dışarda garip garip; sonunda dayanamadım
    kapıya vurdum;girdim ne göreyim dersiniz! sevgili doktor bey ve sekreteri güzel güzel kahve içiyorlar. Biz
    sıra bekliyoruz saatlerce afiyet olsun dedim çıktım bu nasıl bir şeref yoksunluğudur yaw. neyse sinirlerim zıpladı yine aklıma gelince daha kötü şeyler yazmaya başlayacam biraz daha devam edersem. o yüzden şöyle bağlayım;
    Kardeşim dünya'da hangi işi yapıyorsan yap önce iyi insan olacaksın karakter yoksunu olmayacaksın. daha da
    önemlisi yaptığın işin felsefesini yapacaksın. yani ben bu işi yapıyorum ama daha iyisini nasıl yapabilirimin derdinde olacaksın,vicdan sahibi olacaksın böyle olacaksın işte..

dipnot: bu yazdıklarım tüm doktorlar için geçerli olamayabilir. genel anlamda böyle benim gördüklerim..
    Konu Bülent tarafından (01-06-2014 Saat 01:44 PM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi

20 hasta yerine 10 hastaya bakmak onun elinde değil devlet diyor bu kadar hastaya şu kadar sürede bakacaksın. İkincisi o da sadece bir insan. Yorulur daha iyi hizmet vermek için dinlenmek ister. Onunda kendine göre dertleri var günlük bir hayatı var. Her şeyini öyle kolay kolay bırakıp yalnız işine konsantre olması kolay değil.Üçüncüsü bu dünya bilinmezler dünyası. İnsanlar karanlıklar içinde doğar. Ve ölene kadar ışık peşinde koşar. Modern tıpta insanlığın şu ana kadarki bilgisi. Hiç bir şey iki kere iki 4 eder değil. Her şey o kadar açık ve net aydınlatılmış değil. Ama insan algısı teknolojiye bakıp, doktorların her şeyi biliriz havasına bakıp bu devir başka devir arkadaş artık zaman bilgi çağı der ve kutsallaştırır. Bir de bilimdeki bilgiler öyle sandığımiz kadar objektif değil. İnsanların siyasi,dini,hayat görüşlerine göre önyargılarına göre deneyleri yorumlaması da değişiyor. Bir konu hakkında ortaya birden fazla görüş öne sürüldüğünde hadi doğruyu bulalım her zaman olmuyor. Güçlü olanın dediği görüş öne çıkıyor. Herkes kendi yorumunu öne çıkartmak istiyor. Bilgi kirliliği doğuyor. Ya da bazen bi kaç görüş aynı anda doğru oluyor. Dördüncüsü doktor da bu dünyaya uzaydan gelmiyor o da diğer meslekler gibi. Okulda ne öğrendiyse , ne kadar tecrübesi varsa yani. Bilim tamam ilerledi eskiye göre. Ama hala en basit hastalıkların mekanizması bile çözülmüş değil. Bunları nerden biliyorum abim doktor. Doktora karşı bakışımız insanlığın şu ana kadarki bilgi birikiminden faydalanmak için gitmek olmalı. Kafamızdaki doktor algısı yanlış bence.
    Ne istediğini bilmeyen hem seni ziyan eder hem kendini...

Banned

Alıntı gunes23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    20 hasta yerine 10 hastaya bakmak onun elinde değil devlet diyor bu kadar hastaya şu kadar sürede bakacaksın. İkincisi o da sadece bir insan. Yorulur daha iyi hizmet vermek için dinlenmek ister. Onunda kendine göre dertleri var günlük bir hayatı var. Her şeyini öyle kolay kolay bırakıp yalnız işine konsantre olması kolay değil.Üçüncüsü bu dünya bilinmezler dünyası. İnsanlar karanlıklar içinde doğar. Ve ölene kadar ışık peşinde koşar. Modern tıpta insanlığın şu ana kadarki bilgisi. Hiç bir şey iki kere iki 4 eder değil. Her şey o kadar açık ve net aydınlatılmış değil. Ama insan algısı teknolojiye bakıp, doktorların her şeyi biliriz havasına bakıp bu devir başka devir arkadaş artık zaman bilgi çağı der ve kutsallaştırır. Bir de bilimdeki bilgiler öyle sandığımiz kadar objektif değil. İnsanların siyasi,dini,hayat görüşlerine göre önyargılarına göre deneyleri yorumlaması da değişiyor. Bir konu hakkında ortaya birden fazla görüş öne sürüldüğünde hadi doğruyu bulalım her zaman olmuyor. Güçlü olanın dediği görüş öne çıkıyor. Herkes kendi yorumunu öne çıkartmak istiyor. Bilgi kirliliği doğuyor. Ya da bazen bi kaç görüş aynı anda doğru oluyor. Dördüncüsü doktor da bu dünyaya uzaydan gelmiyor o da diğer meslekler gibi. Okulda ne öğrendiyse , ne kadar tecrübesi varsa yani. Bilim tamam ilerledi eskiye göre. Ama hala en basit hastalıkların mekanizması bile çözülmüş değil. Bunları nerden biliyorum abim doktor. Doktora karşı bakışımız insanlığın şu ana kadarki bilgi birikiminden faydalanmak için gitmek olmalı. Kafamızdaki doktor algısı yanlış bence.
    ne yani abin doktor diye eleştiremeyecekmiyiz. bir şekilde din'e bağlantı beklediğim gibi yaptın valla helal.
    herkes yoruluyor her işte önemli olan gece kafayı yastığa gönül rahatlığıyla koyabilmek.
    bizde hastayız doktorlar neden hastaya bakış açısını değiştirmiyor sence?
    ben bu işi yaptım deyip yaptığı işi beğenen insan hiçbir zaman ilerleme kaydedemez asla.
    asla ben bu işi çok iyi yaptım yapıyorum dememek gerekli.bütün mesele bu..

Karar Dönemi

Kusura bakma ama ben sana eleştiremezsin mi dedim. Sen görüşünü söyledin ben görüşümü söyledim. Bağlantı yapmışsam işkembeden yapmadım kusura bakma realite bu. Değiştirmeye çalışmadığını nerden biliyorsun. Bu doktor meselesi değil insanlık meselesidir. Karakter meselesidir. Her gruptan insanda iyi de kötüler vardır. Bir grubun geneli hakkında olumsuz bir yargıya varmak bilmiyorum ne kadar doğru. Her neyse ben bu foruma tartışmak için üye olmadım.
    Ne istediğini bilmeyen hem seni ziyan eder hem kendini...

Banned

bütün mesele hakkını verebilmek.

hile yapmamak. mesaisi bitince içsin kahvesini benim hayatım hastanelerde geçti yeminle 8 saat çalışıyorlarsa 3 saati lak lak

geyik...

Banned

Alıntı yorum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bide doktorların bakış açısı ile bakabilsen.sen öfkelisin ve öfkenden objektif bakamıyorsun.Benimde hayatım hastanelerde geldi ve geçiyor halen...Ve geçmeyede devam edecek.ama ben onları anlamaya çalışıyorum. O sekreteri ile ne konuşuyor bilmiyorsun ki,
    Benim doktor mesela içeri herkesi yarım saatten az muayene etmez.dinler onu tetkikler bir sürü ister.Oradan bayanın biir ama bu kadar da içeri de tutulmaz ki,? başka bir adam ise arkadaşım doktor kısa keser bakar.şikayet edersiniz. detaylı bakar şikayet edersiniz..
    bana kimse mesai saatinde hastalar dışarıda beklerken elin de ayna ve cımbızla sekreterle kahve içip lay lay lom yapmasını anlatamaz anlamam zaten.. anlatmayın.. o zaman doktor olmayacak o işi yapmayacak.

Banned

Neyse bizde anlatmayalım o halde) sende takma kafana bak onlar maaşını alıyor olan sana oluyor...
    ben iki sözü çok beğenirim.

Kişinin yaptıkları yapacaklarının teminatıdır.

Mezarlıktan geri dönen ve gömülmeyi reddeden tek şey karakterdir.

gülüyormusun başka bişi'mi yapıyorsun anlamadım ama neyse

Banned

Karanlığa küfür etmek yerine bir ışık yak bence... Sende doktorları kafana takmak yerine nasıl iyleştirme yapabilirim diye bişeyler yapabilirsin.Bak mesela güneş23 üyemiz eve gidince beraber yaşıyor mu bilmiyorum abisine anlatır böle böle kahve içme yada içersen dikkat et hastaları etkiliyorsun. abisi de uyanır.Ama sen bu forumda yargılayıcı ve daha çok hırçın bir şekilde yazıp insanları inandırıcı şeyler yazmassan aman bunun zoruna gitmiş beklemek burda esip gürlüyor deyip önemsiz görürler seni. Ama daha çok bu konuda hatta veri bile toplayabilirsin.ankat açabilsin görüş alabilirsin.Dernek gibi yerlerde sağlık komisyonunda rol alabilirsin.Hani onu yapamadın bilimsel birşeyler toplayıp paylaş. Forumda tnaıdığım doktor insanlarda var ve senin yazını okudukları zaman kendilerine gelmek yerine senin yazılarına kuyruk acısı diye nitlendirmesin diye şuan bunları yazıyorum.sizi kırmak gibi bir şey oluyorsa özür dilerim amacım böle birşey değil çünkü.
    hala anlatıyormusun sen ?
    vay be kim o doktor çok merak ettim şimdi ?
    nasıl davranacağımı senmi öğreteceksin bana? yada neler yapacağımı?
    amacın ne peki?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Commanche Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doktorluk bilgisi son sözünü söylemiş değil ki bizim ağzımızı açmaya hakkımız olmasın. şimdi kendi düşündüklerim.

Kardeşim dünya'da hangi işi yapıyorsan yap önce iyi insan olacaksın
    vicdan sahibi olacaksın böyle olacaksın işte..

dipnot: bu yazdıklarım tüm doktorlar için geçerli olamayabilir. genel anlamda böyle benim gördüklerim..
    İşin özu yukarıda ki iki cümlede saklı ,önce insan olucaksın ,kendini hastaların yerine koyacak onlar yerine empati yapacaksın .
    Diger önemliside vicdan sahibi olucaksın .

Ama ne yazık ki eleştirdiğin ( bir çok konuda haklısın )bu sistemin sorumluları başta toplum ,eğitim ve sağlık sistemimiz .Bunların toptan değişmesi yeni yeni değer yargıları ortaya koymamız lazım .

Ama oncelikle tıp öğrencilerinin staj yaparlerken ,ayrıca hasta olarakta staj yapmaları çok doğru olur.Hasta olarak dr.lara gitseler orada neler yaşanıyor dr.lar onlara nasıl davranıyor görseler hayata atıldıklarında çok daha farklı davranırlar .

Bu tip insanların yanında işlerini özveriyle yapan ,kendinden ve sosyal yaşamından fedakarlık yapan bir çok dr.da var.Ama ne yazıkki bu kişiler hakettikleri ilgiyi görmemekteler hatta hatta çoğu zaman bir şeyden anlamıyor diye de eleştirilmekteler .

Bu sorunları birlikte aşacağız ,hastalar ve dr.lar el ele verdikleri birbirlerini daha iyi anlayabildiklerinde bir şeyler yavaş yavaş değişmeye başlayacaktır .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN