4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: arkadaş

Karar Dönemi

Standart arkadaş

arkadaş sizin için nedir ve nasıl kişilerle arkadaşlık kurarsınız?
    arkadaş olmak istemeyeceğiniz tipler nasıldır? hassas ve yalnız birine arkadaş olarak yaklaşır mısınız?
    yalnız kişilere nasıl yaklaşırsınız?

Karar Dönemi Vilas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul

arkadaşa hiç ihtiyaç duymuyorum nedense.

Banned

bu yalan dünyada herşey para olmuş tuba herkes cebimdeki paraya bakar oluş tuba
    ne arladaşlığından dostluğundan bahsediyorsun tubA

Karar Dönemi

Arkadaş ortamı, özellikle arkadaşlarını iyi seçemediysen, bazen insanı sadece uyuşturuyor. Kişiye yalancı bir 'iyisin hissi' veriyor. Kendini bir gruba ait olarak hissettiriyor. Bu da 'normal birisin' duygusunu güçlendiriyor. Bu yalancı his de kişinin özeleştiri yapmasını değil, eleştiriyi çevreye yöneltmesine neden oluyor. Ve gruptaki kişiler de birbirine toz kondurmama eğilimindeyse kişinin gelişimi adeta tıkanıyor. Bir de kişiler gönülsüz olarak birbirlerine evet deme hastalığına yakalandıysa artik gruba hayır diyemiyorsa, artık yavaş yavaş arkadaşlardan soğuma duygusu da büyümeye başlıyor. Vicdan zorla güzellik kabul etmiyor. Gereksiz evetlerden dolayı kendisinden de uzaklaşıyor çünkü kalbine karşı dürüst davranmıyor. Hem soğukluk artıyor hem de birlikte olmak devam ediyor. Ve kalabalıklar içinde yalnızlaşma başlıyor. Öyle bir yalnızlık ki hem çevreye yabancılaşma hem de kendine yabancı kalma.

Aradığım gibi arkadaş hiç bulamadım. Ama hayalimde samimi, doğal, özellikle bilgili kültürlü araştıran, hayattaki yolumuz da ilerlerken karşılıklı paslaşmalarla bu yolu daha da çekilir kılacak , oturup bir konu hakkında tartışabileceğim, bana bir şeyler katacak beni gerektiğinde eleştirecek , uzun sessizliklerime tahammül edebilecek ya da diğer bir ifadeyle ses olmadan da ortak bir şekilde sessizliği dinleyebileceğim birisini düşünürüm.

Yalnız kişiler dışardan farklı farklı algılar oluşturabiliyor. Algılamaya göre yaklaşım da değişir. Kişi algısında kendinden bir şeyler buluyorsa içinde iletişime geçmek için bir meyil oluşur. Bir adım ileri ilk tanışma gerçekleşir. İlk izlenim genelde gelecek seyri belirlemede önemlidir. Eğer ortada ortak bir şeyler varsa arada bir bağ oluşur. Kişi dışarıdan sessiz sakindir ama tanıştıkça kendisini açıyordur. O zaman bu bağda gittikçe güçlenir. Ama eğer karşı taraf adım arttıkça kendini kapatmaya devam ediyorsa bir süre sonra o bağ kopar. Bu konular kelimelerle kayıtlanamayacak kadar karmaşık. Ama ayni fikirleri değil aynı duyguları paylaşan insanlar anlaşır derler.
    Ne istediğini bilmeyen hem seni ziyan eder hem kendini...