10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Tavsiyelerinize İhtiyacım Var...

Karar Dönemi

Standart Tavsiyelerinize İhtiyacım Var...

Adım Batuhan , Adana da yaşıyorum ve 20 yaşındayım .Bipolar bozukluk teşisi 2012 yılının mart ayında konmuştu daha önce hiçbir zaman bir psikiyatra görünmediğim için bu durum anlaşılmamıştı o zamana kadar . Zaten bende kendimi böyle bir rahatsızlıkdaymış gibi hissetmiyordum yada kabullenmek istemiyordum bilmiyorum . Ama şunu biliyorum çevrem bana hep çok duygusal , sempatik bazen de çileden çıkartacak kadar gıcık bir insan olduğumu söylerdi. Neyse ne zaman psikiyatrlık duruma geldiğimi , neler olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum tavsiyelere ihtiyacım olduğu için ve artık ne yapacağımı bilemediğim için .

Öncelikle ufak bir ön bilgi vererek başlamak istiyorum ilkokul altıncı sınıfa kadar takdirlik bir öğrenciydim , dört aldığında oturup ağlayan , öğretmenlerin çok zeki , çok duygusal diye tanımladığı bir öğrenciydim . Peki neden altıncı sınıfa kadar ? Çünkü her sene gittiğimiz mersindeki yazlığa gittiğimde çocuk aklımla bir kızla tanışmıştım , benden bir yaş küçük olan bir kız ben 11 yaşımdaydım oda 10 yaşındaydı , kendi çocuk aklımıza göre çıkıyorduk işte çıkmaktan kastımda tek yaptığımız beraber ateri salonuna gitmek , beraber dondurma yemek , beraber denize ve havuza girmek . Ha bide önemliyse ilk elini tuttuğum ve kalbimi yerinden çıkıcakmış gibi çok hızlı çarptıran bir kızdı . Biraz uzun olucak sanırım bu ön bilgi kusuruma bakmayın ama neler yaşadığımı bilirseniz sanırım neler tavsiye etmeniz gerektiği aklınızda daha da iyi oturur . Bu kız o çocuk aklıyla beni benden bir yaş büyük kendisinden iki yaş büyük bir çocukla aldatmıştı . Aldatma derken o yaşlarda şuydu yani aldatma işte hem bana ilgi gösteriyordu sonra o çocuğa gidip batuhan umrumda değil seni çok seviyorum falan diyordu onla el ele falan geziyordu bu yani Ben bunu öğrenip gördüğümde hayatımda ilk kez bir çocukla yumruk yumruğa kavga edip dayak yedim , yani o çocuk işte beni aldattığı çocuktan da bi güzel dayak yedim gidip çattım çocuğa sonrasında da dayağımı yiyip oturdum . Hayatımda ilk kez canım o kadar fazla yanmıştı ve bu olay beni çok değiştirmişti . O yazdan sonra uzun süre , zeki , duygusal , aman incinmesin diye milletin dokunmaya kıyamadığı batuhan olamadım . Orta okul süresince hiçbir dersi sallamadım . Hiç ders çalışmıyor okula gidip geliyordum sadece . Ama sınıfımı geçicek kadar ve çok düşük puan olmayacak kadar puanlar olabiliyordum . Duygu durum halim ise hiçkimseyi sallamayan , burnu on karış havada , sevgiyi falan sadece sevişip eğlenmek sanan başka birşey olmadığını düşünen bir tip olmuştum . E ergenliğe de girmiştim zaten testosteron seviyem her geçen gün artıyor ve o burnu havada ben kızların canını acıtıyordu . Canını acıtıyor dediğim birgün ona seni seviyorum diyip öpüp sarılıp diğer gün başkasına aynı şeyleri yapıyordum . Liseye geçincede bu farklı olmadı lise 1 in yazına kadar . Lise 1 in yazında bir kıza tutulmuştum resmen , canı yanmasın , ona hiçbir zarar gelmesin diye düşünüyordum . Herşeyden çok seviyordum onu . Ve belki gerek yoktur ama yinede söyleyim hayatımda ilk seviştiğim kızdı o . Oda hayatında ilk defa benle sevişmişti . Ve bu kız benle çıkarken başkasıyla da çıkıyormuş...
    Bunu öğrendikten sonra ilk defa hastanelik olacak duruma kadar geldim . Psikiyatrlık olmadım ama kendime o kadar fazla bakmadım ve o kadar fazla yemek yemedim ki hastanede yatacak , kan nakli alacak kadar kötü oldum . Ara yoğun bakım ünitesine almışlardı beni . Tabikide şiddetli isal falanda cabasıydı . Bu olaylardan sonra yine sevip yine aldatıldım üstelik en yakın arkadaşım tarafından . O konuya hiç girmek istemiyorum dost kazığı herşeyden daha çok koyuyormuş insana . Hala canım yanar aklıma geldikçe .

Önsöz bitti gelelim nasıl psikiyatrlık oldum . Nasıl mani atağı geçirdim . Nasıl depresif dönemleri yaşadım .

Bu olanlardan sonra artık şu tipte biriydim ; kendini beğenmiş , çok kitap okuyan ve gitar çalan biri . Önsözdeki yaşadıklarımdan sonra tek popüleritesi gitar çalması ve bununla tanınması , öyle çok popüler olmayan , hatta çoğu kişinin gıcık aldığı bir tiptim . Benim arkadaş ortamım beni çok severdi orası ayrı tabi . Ders notlarım iyi durumda değildi bir ara ve insanlardan da uzaklaştığım bir dönemdi genel itibariyle 2011 in sonbahar ayları . Kalacak kadar zayıf notum vardı 3 yada 4 tane yani . Ama yinede ders çalışmak istemiyor kimseyle takılmak istemiyor hatta okula bile gitmek istemiyordum. Hep ikinci dönem yaparım ederim diyordum . Şubat tatili bittiğinde ise sımsıkı derslere ve kitaplara gömülmüştüm . O kadar fazla ders çalışıyor o kadar fazla kitap okuyordum ki ben bile bazen kendime şaşırıyordum . Çalışmazsam kalacağımın farkındaydım biyandanda . Okumayı seven de bir insandım küçüklükten beri . Sonra neden birinci dönem çalışmadım ki diyerek arada pişman olmama rağmen son sürat ders çalışıyordum 10 aldığım ingilizce dersinden 95 alıyordum artık . O kadar fazla ders çalışıyor ki sık sık derste hocanın sözünü yanlışlarını kapamak için kesiyordum. Eskisinden dahada burnu havada biriydim artık . Beni sevmeyen insanlar bana laf sokmaya çekiniyordu artık , çünkü yerin dibine sokuyordum ve hoca bile oo diyordu şaşkın bakarak . Örnek verecek olursam ise lütfen kimse üzerine alınmasın şimdi yazıcağım örneklemeden ötürü o halimden memnun değilim çünkü artık hatta pişmanım.
    Okulun en güzel ve en havalı kızlarından biri bizim sınıftaydı ve herkese burnu havada olarak takılırdı , takılmayı çok severdi . Ama ben sevmezdim o tavırları ve bana takıldığında dalaşırdık hep.
    Derste ben söz almış ve bir konuyu anlatırken onun fısır fısır konuşup gülmesi falan dikkatiğimi dağıtıyor ve sinirlendiriyordu beni ve aynen şu muhabbet geçti (isimleri vermeyip kafadan isim sallamak zorundayım kusura bakmayın:

+ Nur iki dakika yeni sevgilini övmekten vazgeçebilirmisin dikkatim dağılıyor. ( Hoca birden konuyu anlatmaktan vazgeçip ona dönüp laf sokmama birşey dememişti o an belliki onunda artık tepesi atmıştı. )
    Bütün sınıf ooo falan dedi
    - ( Nurda pişkin pişkin gülerek bana bakıp muhabbet ettiği arkadaşına tekrar dönerek ) Hah benim gibi bir sevgilisi hiçbir zaman olamayacak ya dokundu herhalde.
    + Mümkünse iki haneli ıq seviyesine sahip biri olmasın zaten . ( Sınıfımızda en düşük notlu insan olmayı başarmıştır her zaman kendisi ama gayet havalı ve okulun popüler kızlarından biri işte )
    Bütün sınıf falan yinee oo dedi sonra hoca ikimizide susturup oturtu gülerek , tenefüste hüngür hüngür ağlayarak kuzenimin yanına koşmuştu , o zamanlar kuzenimle ilgileniyordu çünkü , kuzenimle aynı okuldadık .
    Bunun gibi pişkin laf sokan kendini çok beğenmiş biriydim kısacası .
    O zamanlar mani atağı halinde falan olduğumu bilmiyordum tabi atağın en üst seviyelerine ise şöyle gelip ruh sağlığı ve sinir hastalıkları hastanesinin aciline gitmiştim .
    İlk dönem aldığım notların pişmanlığıyla birgün daha fazla çalışmam lazım düşüncesine kapıldım , daha iyi yapabilim notları , daha iyi olabilir , en iyisi olabilir , onu öğrenebilirim , bunu öğrenebilirim herşeyi yapabilirim düşüncelerindeydim . Çalıştıkça notlarımın çok yükselmesi ve genel kültürümün gün geçtikce artması da daha fazla çalışmamı daha fazlası olması gerektiğine inanmamı pekiştiriyordu . Sonra başladım ders çalışmaya durmadan ders çalışıyordum ve bu daha fazlası olması gerek düşüncesi davranışlarıma hareketlerime herşeyime , bütün benliğime gün geçtikce daha fazla yayılıyordu .
    Çalıştıkça çalıştım , kitaplar okudukça okudum . Genel kültürümü geliştirdikçe geliştirdim artık öyle bir noktaya gelmiştim ki meydan larousse ansiklobedi setini okumaya başlamıştım . Herşeyi öğrenmek herşeyi bilmek istiyordum . Çok değişik düşüncelere sahiptim artık herkesle her konuda tartışabiliyordum . Kişisel gelişim kitapları da okuyordum hiç okumadığım kadar fazla kitap okumaya başlamıştım . İnsanlara laf soktuğumdan dolayı pişmanlık hissi duyduğumdan da insanlarla iletişimimi daha fazla güçlendirmek için de çabalıyordum . Ve biryerde okuduğum bir yazıyı takıntı haline getirmiştim . İnsanlarla iletişim kurmanın en iyi yolunun empatiden geçtiği . Empati hakkında makaleler okuyup denemeye karar verdim . Ve bu resmen büyü gibi birşeydi . İnsanların duygularını anlayıp , bu duyguları paylaştığında insanlar sana daha yakın oluyor herkes çevrende oluyordu . Artık o kadar fazla çevrem ve benden gıcık alan insanların da o kadar fazla azaldığını gördüm ki Arkadaşımın mahallesindeki bakkal bile telefon numaramı alıp benle görüşüp dertleşmek konuşmak için arada beni arıyordu. Ama ailem yavaştan bu hızlı halimden şikayet eder , harcadığım paralardan , davranışlarımdan gıcık kapar olmuştu. Ve bunu söylemekten utanıyorum ki aileme bile duygu sömürüsü yapıyor onların beni affetmesini sağlıyordum . Ama yinede bu halimden memnun değillerdi ve çok değiştiğimi söyleyip etrafa sanki delirmişcesine gereksiz bir neşeyle , mutlulukla artık ne derseniz diyin baktığımı söylüyorlardı . Ve bir gece ders çalışmaktan hiç uyuyamadım . Artık uyku düzenimde allak bullak olmuştu orası ayrı tabi ama o gece hiç yatamamıştım . Yatağa uzanıyor yatamadığımı anlayınca kalkıp ders çalışıyordum sabah uyumaya çalıştığımda ise yine uyuyamıyor okuldan geliyor ve yine yatamıyordum . Artık birşey düşünmeden duramaz hale gelmiştim . Gece olmuştu ve yine uyuyamamıştım yatakta öylece uzanıp gözümü kapıyor arada gözümü açıyor ama yinede uyuyamıyordum ve korkunç derecede bir baş ağrısı geçirdim o gece sabaha kadar ama sabah ağrı birden beynim sanki yerinden çıkıcakmış gibi çook.... fazla ağrıdıktan sonra birden kesilmişti . Ama ben yinede uyuyamamıştım o günde ve düşüp bayılmaktan korkar hale gelmiştim . Aklımı başıma aldım ve en yakın arkadaşımı arayıp vaziyeti anlattım . Bana annem de uyku problemi çekiyor git ruh sağlığı ve sinir hastalıkları hastanesine yazar sana ilaç anlat durumunu dedi .
    İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur; ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmaz...

Karar Dönemi

Ben önce bu fikre karşı çıktım hatta telefonda delimiyim lan ben gibisinden espiriler yapıp arkadaşımla kahkaha krizlerine girip konuştuk , o ne lan yani annem deli mi şimdi diyordu ayrı bi gülüyorduk herşeye gülüyorduk . Bizim aile biraz rahat bir ailedir ama o yaşıma kadar hiç o seviyeye gelen bir rahatlık sergilememiştim şundan bahsediyorum gidip bira aldım şarap aldım ne bulduysam aldım tekelden eve gelip içmeye başladım . Sızar yatarım düşüncesiyle . Ne kadar içtiğimi hatırlamasamda kesinlikle şunu biliyorum ki en aşağı o şarabı bitirdim ve üzerinede birden fazla bira içtim . Ve geçtim yatağa yine tık yoktu . Uyuyamıyordum deliricektim uykusuzluktan . En son yaptığım tavır şu aynen anneme . Anne ben ruh sağlığı ve sinir hastalıkları hastanesine gidiyorum hadi by by . Şu saygısızlığa bakarmısınız .. Annem arkamdan birşeyler söyledi ama hiçbirini dinlemeyerek çarpıp kapıyı çıkıp gittim. Akşam üzeriydi vakit oradaki bir hemşireyle konuştum işte ben ilaç yazdırıcam da bi psikiyatr bana bakabilir mi acaba ? Şu halime bak ya hala çok pişmanım bu saçmalıklar bu kadar büyük ego nereden bana yapışmıştı ki ? Ve itiraf ediyorum bu aşırılık bu kadar kabaran bir ego zoruma gitmiyordu hoşuma gidiyordu . Kafamı duvarlara vurucak kadar çok pişmanım artık o halimden
    Hemşire bana buraya randevusuz gelemezsiniz ancak acil vakalara öncelik tanınır dedi ki onlar da ambulansla gelir zaten gibi bir cümle kurdu pek hatırlamıyorum ama takındığım tavırı çok iyi hatırlıyorum . Hemşireye ne yani bende acilim delireceğim ya delireceğim ille de ambulansla mı gelmem gerekir getirin ambulansı o zaman içine girim bu ne ya diye bağırmıştım hemşireye . Hemşire bana o an tepki vermeyerek bir dakika sonra geliyorum siz burada bekleyin dedi . 5 dakika kadar zaman geçti tamam oturun acil bölümünde sizi çağırıcaklar dedi gitti. Gittim acil bölümüne kimliğimi istediler verdim ve oturmaya başladım koskoca koridorda bir tek ben ve görevli hemşireler vardı . Birkaç dakika oturdum ve koskoca koridorda sadece ben olmama rağmen ismim anons edildi bi psikiyatrın odasına girdim . Adam buyrun batuhan bey oturun dedi aşırı bir naziklikte . Ama hiç yüzüme bakmadı geçtim oturdum karşısına önündeki bilgisayarla oynuyor birşey sormuyor sürekli o sessiz odada tık tık fare sesi yapıyordu neyiniz var dedi . Uyuyamıyorum artık çıldıracak seviyeye geldim dedim . Ne zamandan beridir uyuyamıyorsunuz dedi . Bilmiyorum dedim uyku düzenim çok bozuldu çok az uyuyorum ama şunu biliyorum ki 2 gece boyunca hiç uyumadım 48 saatten fazladır ayaktayım hatta dedim . Korkunç bir baş ağrısı çekmiştim 2. gece ve bu bence derken eliyle işaret ederek sözümü kesti . İçkimi içtiniz siz dedi . Evet uyumak için içtim dedim . Tamam o sizi uyutur zaten yeterince ailenizle gelmeniz gerek ilaç falan yazamam dedi ve gönderdi beni . Babamın işten gelmesini bekledim ve gelir gelmez kapıdayken elindeki poşetleri bırakır bırakmaz '' baba sakın giyinme ruh sağlığı ve sinir hastalıkları hastanesine gidiyoruz 2 gündür uyuyamıyorum kafayı yicem tek gittim ve bana ilaç yazmadılar dedim '' ( Bu arada aşırı derecede çok hızlı konuşuyordum ve bunuda çok hızlı söylemiştim ) Ne falan dedi sonra birdaha hızlı söyledim anlamadı içeri geçim bi dur dedi . Sonra yavaş söyleyince anladı . Bende korkuyordum o gün ama saçmalığa bak ki tek korktuğum şey uyuyamıyordum ve arkadaşlarımın yanında bayılırsam falan kötü olur diye düşünüyordum . Bide vücut ağrısı var tabi . Neyse babam ben ablam arabada son sürat gittik doktora babamda vaziyeti anlayınca yada halimden dolayı gözleri korku dolu bana baktı yol boyunca , ben ne kadar neşelendirmeye onu sakinleştirmeye çalışsamda dahada beter oldu . Gittik acile yine bu sefer daha hızlı bekletmeden aldılar direk beni odaya yaklaşık beş dakikalık bir konuşma geçti çok değil . Sabah geldiğimi içkilimi olduğumu falan söyledi babama . Bende pişkin pişkin '' evet öyle çünkü uyuyamıyordum birkaçtane gidip aldım içtim bende ne yapsaydım yani '' falan diyordum psikiyatr en son bir hemşireyi çağırdı ve tamam dedi uyutalım o zaman arkadaşı dedi bana doğru gülümseyerek bakarak . Beni başka odaya aldılar ve iğne vurdular sonra arabaya götürdüler beni arka koltuğa uzandırıp biz az sonra geliyoruz diyerek kapıyı kapattılar tek hatırladığım ben arabadayken arabada benden başka kimse olmadığı ve babamın beni arka koltuğa yatırdıktan sonra baştan doktorla konuşmaya gitmesi . Sonra yatağımda üzerim değişmiş üzerim örtülmüş sırtüstü şekilde robot gibi uyandım . Artık kaslarım falan ağrımıyordu . Uyandığımda ise ailemin gereksiz derece de bir hoşgörüsüne bana karşı aşırı derecede iyimser tavırlarına maruz kaldım . Maruz kaldım diyorum hiç olmadıkları kadar iyidiler bana karşı . Ablam benle dışarı çıkmak istedi hep ablamla dışarı çıkıp takılırdık zaten bir art niyet aramadım çıktık ablamın sözlüsü ablam ve ben bilardo salonuna gittik , ablamın sözlüsünün çok iyi bilardo oynadığını bildiğim halde aa nasıl öyle vurdun bi banada göster bakalım çok iyi vurdun ya gibi sözleri oldu bana karşı . Bende semih saygınerin videolarını falan izledim ya başka birşey yapmadım falan diyip ondan gördüğüm şeyleri ablamın sözlüsüne de göstermiştim . Arada bir ablamın yanına geçip bekle geliyorum diyip birşeyler konuşup yanıma geliyor ve yeni tavırları oluyordu . Eve geldiğimde ise babam bana , '' oğlum şu uyku problemin hakkında başka bir doktora daha görüşelim belki tekrarlar dedi . Ve başka bir psikiyatra gittik bir gün sonra . Orada doktor benimle doğal şeylerden konuşmuştu . Nasılsın batuhan ? aa tırnakların uzun gitar mı çalıyorsun batuhan ? hangi tarz şarkılar çalıyorsun ? klasik mi çalıyorsun ? okulun nasıl ? dersler nasıl ? hayatın nasıl ? gibi sorular sonra bana sen dışarı çık batuhan babanla biraz konuşalım dedi ve babamla yaklaşık 10 dakika konuştuktan sonra babam yanıma gelip işte bir rahatsızlığın varmış oğlum ilaç kullanacaksın gibi sözler söyledi . Ben önce anlamadım '' ne rahatsızlığı ya '' falan diye tepki verdim . Uyku sorununla ilgili diyip geçti. Depakin , invega , sormodren , largactil den kutu kutu alıp eve döndük ilaçları içmeye başlayıp okula gittiğimde ise salak olmuştum resmen ilaçlara bir türlü alışamamıştım etrafa mal gibi bakıyordum herkes iyimisin batuhan noldu falan diyip duruyordu . İlaçları kullanmayı reddetdikçede ailemle tartışıyordum . En son beni başka doktora götürmelerine ikna ettim . '' O doktor beni çözememiş o zaman yanlış bu ilaçlar çok kötü hissediyorum ya ben '' diyerek. Bu sefer yaprak psikiyatri diye özel bir yere gittik . Hala unutamıyorum fiyatını 300 dolar ve boşa savrulan para üstelik iki kere gittik oda aynı tanıyı koydu çünkü ondan dolayı boşa savrulan para diyorum . Tek farkı beni daha iyi dinlemek ve hastalığımı bana söylemek. Hastalığımı öğrenince araştırdım ve okuduklarım beni şok etti . Kullandığım ilaçların içeriklerini okudum hepsi beni teker teker şok etti . Kabullenmedim doğal olarak hala almayı reddettim okula gitmemeye başladım raporlar verildi hergün başka psikiyatrlara gittik okula gittiğimde ise babamı işyerinden çağırıyorlardı elim ayağım titrediğinden dolayı ve aşırı duygusallaştığımdan gereksiz yere ağladığımdan dolayı. Babam işten gelip beni okuldan alıp müdür yardımcısı ve rehberlik öğretmeniyle konuşup beni eve götürüyordu okula gittiğimde ise sürekli bu oluyordu . Raporlar raporlar raporlar.. Okula verilen onlarca rapor ve en son okuluda bıraktım . ( Açık liseden tamamladım daha sonra üç kere sınava girerek ) İlaçları kullanmayı reddetmedim ve eski halime geri dönünce ise herşeyden çok pişman oldum . Yaptığım her davranıştan söylediğim her sözden . Evden çıkmadım hiç banyo yapmıyor , tıraş olmuyor , yataktan çıkmıyor , ve en ufak canımı sıkan şeylere yada yaptığım şeyler aklıma geldikçe ağlıyordum . Bir kere annemle çok fena tartıştık onu hüngür hüngür ağlatıcak kadar . İlaçları bırakmak istediğimi söyleyip kavga edince itiraz edince ... Sonra doktorum kanıma falan baktırdı bendeki durumları öğrenince ve elimin ayağımın titrediğini söyleyince . Birkaç gün sonrada ilaçların azaltılması kararı alındı . Largactil bıraktırıldı . invega ve sormodren de bıraktılırdı . Ama doktorum depakini hayatım boyunca kullanmamı yoksa o durumları tekrardan yaşayacağımı söyledi . Ama ben depakinide bıraktım aileme bir gariplik hissedersem yada olursa doktora gidip ilaçlara baştan başlayacağıma söz vererek . Şimdi sorum şu ilaçları kestim 2 yıldır ama çok garip hissetmeye başladım bu sene. Birgünüm diğer birgünümü tutmuyor normaldede zaten duyguları çok derin yaşayan bir insanım ama artık son demine ulaştı . Bazen bazı geceler aklıma manik dönemim geliyor , aldatılmalarım geliyor ve ağlıyorum yatamıyorum. Ama bazı günler ise aşırı derecede iyi hissediyorum kendimi arkadaşlarımla gezip tozuyorum türkü evlerine , rock barlara , cafe barlara , kulüplere gidiyoruz . Sonra bazen biran neşeliyken birkaç saat sonra evde bira alıp müzik dinleyerek ağlarken buluyorum kendimi . Ama sonra geçiyor ... Haftalarca bazen birşey olmuyor sonra . Bu depakin kafamı çok bulandırıyor düzgün düşünemiyorum bile okuduğumdan bişey anlamıyorum resmen alışamıyorum bu ilaca . Sizce böyle bir dönem birdaha yaşarmıyım ? tüm bunlara rağmen doktora gidip baştan başlamalımıyım ilaçlara ? Ve şu pişmanlık hissini , şu ağlamaları , şu gereksiz yere canımın yanmasının üstesinden nasıl gelebilirim ? Çok uzun bir yazı oldu ve olabildiğince hızlı yazmaya çalıştım içinizi şişirdiysem özür dilerim . Sorduğum sorular bunlar . Tavsiyelerinizi , önerilerinizi bekliyorum . Eminim benden tecrübeli abilerim ablalarım çok vardır burada
    İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur; ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmaz...

Karar Dönemi

Tavsiye falan yok demek

Karar Dönemi

Hepsini de okudum. Ama neden bu kadar genel kültür isteği, hangi amaçla böyle bir okuma marotonuna başladın?
    Ne istediğini bilmeyen hem seni ziyan eder hem kendini...

Karar Dönemi

Herkeste farklı gelişiyormuş bu din zaten e kitap okumayı seven bir tiptim , okudukça , anladıkça , bilgilendikçe farklı duygular yaşıyordum ve çok fazla abarttım bu olayı . Sadece okuma değil gitar çalmam ve diğer herşey resmen son sürat giden bir araba arttıkça motoru gibiydi . İnsanları algılama yada yorumlamamı demeliyim bu arttıkça arttı . Din meselelerine falanda kafayı çok takmıştım şu anda ateist biriyim mesela . Sanki herkesi anlayabiliyor gibiydim , bunun ilahi birşey olduğunu bile zannetmiştim.

Karar Dönemi

Kendini kültürlü hissetmek egonu okşuyordu yani. Seni bu istenmeyen aşırı davranışlara yönelten duyguları yakalamaya çalış. Çevredeki insanlardan sende farklı olan durum neydiki böyle bir yola yönelmek zorunda kaldın.

Karar Dönemi

Daha fazlasının olabildiğini gördükçe , daha fazlasını istemek gibi birşeydi bu . Doyumsuz bir şekilde mükemmeliyetçilik takıntısı gibiydi . Sanki herşeyin en iyisini yapmalıydım . Böyle düşünmeme sebeb olan en önemli şey ise belirli bir süre başarısız olmam ve bu başarısızlığı kapatmak , başarabileceğime inanmak , başardıkça daha çok şey başarım daha mükemmel olmak istemek .

Karar Dönemi

Çoğu psikolojik sorunun temelinde bu olay, çevreden kendini farklı hissetmek durumu var. Sen de kendinin başarısız olduğuna inanıp, kendini ispatlama yoluna gitmişsin.Kendinden uzaklaşmıssın. Topluma yakınlaşmak için hareket etmişsin. Oysa kimseye kendini ispatlamak zorunda değilsin. Ama kendin olmak zorundasın. Olaylar da ergenlikle birlikte başlamış, zaten herkes bu durumları bu devirde az çok yaşar. Benim tavsiyem öncelikle ilaç yerine öncelikle bir psikologa gitmen. Davranışlarının altında yatan hareket ettirici duyguları birlikte teşhiş etmeniz, ve eğer sonuç olumsuz duygularsa bunları terbiye etmek için çabalaman.

Karar Dönemi

Teşekürler tavsiyeleriniz için günes23

Banned

Batuhan birak dağinik kalsin. üst tarafa o kadar yazi yamişsin demekki çok kafaya takmişsin
    bir zamanlar bende senin gibiydim kafaya takiyordum boşver salla gitsin
    birde şu var sikinin keyfine göre yaşa umursama