Sayfa 1/4 1234 SonSon
34 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Obsesif düşüncelerimizin varolmasındaki nedenler- çözümler/ Kişisel okb analizim..

Karar Dönemi

Thumbs up Obsesif düşüncelerimizin varolmasındaki nedenler- çözümler/ Kişisel okb analizim..

Merhaba arkadaşlar,ben 26 yaşında bir üniversite öğrencisiyim ve aynı zamanda psikolojik konularda eğitmenlik yapıyorum.16 yaşımdan beri okb ve sosyal fobiden muzdariptim,kendimce çıkış yolları denedim.Bu süre zarfında annem ve babam ayrıldıkları için benimle ilgilenmediler kısacası ergenliğim çok fırtınalı bir biçimde geçti.Dışarı çıkamıyordum,insanlarla göz göze gelemiyordum,karşıdan üzerime bi kaç kişi gelse kalbim güm güm atmaya başlıyordu.Böylece evden çıkmaz oldum pc başına kilitlendim.Kendime orada bir dünya kurdum ama o dünya da başıma yıkıldı.Bu sırada sosyal fobim tür değiştirdi..Obsesyonlar arasında belki de en yaralayıcı ve onur kırıcı bir obsesyon türü olan eşcinsellik obsesyonuna yakalandığımda yaşım 18'di..Sosyal fobik biri iken okb'ye yakalanmak beni daha derin bir çukurun içine attı..Üniversiteyi ilk kazandığım yıllar,sınıfımızda gerçekten gay olan iki arkadaş vardı ve onlar hakkında sınıfın aşağılayıcı cümleleri duydum.Ve tam iki sene okula gitmedim.Evdekilere niye okula gitmediğim hakkında tabi ki yalanlar uydurdum.Gerçeği bir tek ben biliyordum.Ve sonra böyle yaşama k istemediğimi anladım.Ailemden yardım alamasamda ben kendime yardım edecektim.Onların benim hakkımda olan hiçbirşeyden haberleri yoktu.Annemi kendime biraz yakın bulup ona açıldığımda,benim oğlum neden normal değil diye ağlamalarıyla karşılaştım ve dedimki bu hastalığı ben kendim aşıcam.Çok kitap okudum,farkındalığımı geliştirdim ve artık okb'den tamamıyla kurtulamasam da hastalığımın şifrelerini çözmeyi başardım arkadaşlar ve bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.Daha farklı konulada sorunlar yaşayan arkadaşlarda bana buradan yazabilir,onlara da elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Arkadaşlar bu nedenleri maddeler halinde sıralayacaktım ancak daha spesifik bir maddeyi ele alarak işin biraz daha psikolojik karar boyutuna inmek istiyorum.
    Obsesyonumuzun türü ne olursa olsun varolmasının ana nedeni KORKU.Bunu bütün kitaplar ve psikologlar söyler ama bu gerçekten es geçilmemesi gereken bir konudur.Biliyoruz ki olumsuz düşünceler bizlerlerde dengesiz salgılanan serotonin hormonumuzun etkisiyle bizleri eline geçiriyor.İşin biyolojik kısmı bu fakat benim ''ilaçsız'' bir şekilde %70 e varan şekilde düzelmemi sağlayan şey ''kendimi tanımam'' oldu arkadaşlar.Bunu şöyle açıklayabilirim,psikolojide bahsedilen alışkanlığın oluşmasındaki ''sekonder kazanç'' olgusu obsesyonumuzun da vbarolmasında büyük etken.Şöyleki,benim sf örneğimde evden çıkamadığımı söylemiştim.Ve bu evden çıkamam durumlarında kendimi suçluyordum.''-Sen tam bir salaksın,-hastasın oğlum sen'' gibi cümleler zihnimde dolanırdı.Kitaplardan edindiğim bilgilerle sekonder kazancı anladım.En basit tabiriyle istemeden yaptığınız yada yapacağınızı düşündüğünüz işten edindiğiniz fayda..E fayda bunu neresinde?Elbetteki bilinçaltı düzeyde.Yani bize faydasız hatta zararlı olan davranışlar ya da düşünce şekilleri işte bu yüzden varlar.Evden çıkamıyodum çünkü dışarıda bir çocukla kavga etmiştim sonra bu çocuğu dövmüştüm oda eline bıçak alıp gelmişti ve beni aramıştı dışarda.bende korkudan eve gidip saklanmıştım.O olay bende ''Eğer dışarıda kavga edersen işte böyle bıçaklamaya gelirler seni'' biçiminde bir cümle yarattı ve dışarının tehlikeli bir yer olduğu inancı yerleşmeye başladı.Eşcinsellik obsesyonum ise,gençken kızlarla aramın iyi olmaması,şişman ve gözlüklü bir çocuk olmamla ve erkeklik organımın yeteri kadar büyük olmadığını düşünmemle yerleşmişti.Küçük yaşlarda başlayan organ boyu yarıştırmalarda hep utanca boğulan ben oluyordum.Ergenlik zamanlarımda da kızlarla yakınlaşamayınca ''acaba dedim.Hem penisim küçük hem kızlar tarafından ilgi görmüyorum.Acaba dedim ben eşcinsel miyim?''Ve işte hayatımın kabusu burada gerçekleşti arkadaşlar.Kabus gibi geçen seneler..Bu düşüncelerle ayakta kalmanız çok zorlaşıyor.Çünkü süper egonuza,cinsel kimliğinize,varoluşunuza yapılan en büyük saldırılardan birini yaşıyorsunuz.Hele de çevrenizde sizi anlamayan aile bireyleri varsa tek kurtuluşunuz yine siz oluyorsunuz.Siz diyorum çünkü o sıralar beni koruduğunu ve kolladığını düşündüğüm bir yaratıcı yoktu.Kendi çukurumda boğulacağımı ve kimsenin beni kurtarmayacağını düşünürdüm.Ama öyle olmadı.Kendimi tanımaya başladıkça öğrendim ki bütün bu düşünceler hep bir düşünceyi muhafaza edebilmek içinmiş.O faydayı sağlayabilmek içinmiş bütün bu eziyetler..Farkettiğim anda puzzle'ın en büyük parçası da yerine oturdu.Yıllarca gelmeyen o değişim sadece bu farkındalığı elde ederek bir ay içerisinde yaşamımda varoldu.Toparlarsak,

1-)Düşüncelerimizin türü ne olursa olsun ''Korku''ya kapılmıyoruz.Mümkünse ''Gülüp geçiyoruz''
    2-)Cümlelerimizi iyi analiz ediyoruz.Benim örneklerimi dikkatlice okuyun.Verdiğim örneklerle kendi cümlelerinizi kıyaslayın ve diyin ki ''Acaba benim bundan kazancım ne?''
    3-)Okb'mizi zihnimizde tutmuyoruz arkadaşlar.Temeli ''kaçınma'' olan bu hastalığı ''üzerine giderek''etkisizleştiriyoruz.Güvenebildiğimiz insanlarla paylaşıyoruz,anlatıyoruz,rahatlıyoruz.Bu portalda nicklerimizi rumuz olarak almayıp gerçek ismimizle bile almak bunu''normalleştirdiğimizin bir kanıtı'' oluyor ve zihnimiz rahatlıyor.
    4-)''Eğer ... isem ya da .. yaparsam'' gibi obsesif düşüncelerimizin ardındaki ''toplumsal onaylanmama'' durumumuzu masaya yatırıyoruz.Kendimize karşı dürüst oluyoruz.Ekstrem bir örnek veriyorum.Örneğim,''ya sevgilimi ya da sevdiğim insanları öldürüp,etlerini kıyma makinasında çekipte üzerine yumurta kırıpta kahvaltıda yersem'' gibi aşırı rahatsızlık verici cümlelerimizi bir kağıda yazıyoruz ve o cümlenin ardındaki sonucu bulmaya çalışıyoruz.Çoğu toplumsal onaylanmama korkusu olan bu obsesif düşüncelerimizin aslında bizi neyden korumaya çalıştığını yakalamaya çalışıyoruz.
    5-)Okuyabildiğimiz kadar kişisel gelişim ve psikoloji kitapları okuyoruz.Okudukça bunun bir hastalık olduğunu
    kavrayıp kendimize göre yeni metotlar geliştiriyoruz.
    6-)Okb'nin en çok tetiklediği duygu olan suçluluk duygusu üzerine olumlamalar yapıyoruz arkadaşlar.Telkinler bu konuda çok faydalı.
    7-)Ve arkadaşlar bu hastalıktan artık YARARLANIYORUZ.Yıllarca beynimizi esir eden bu rahatsızlığın ince oyunlarını farkettiğimizde bunu kendimize yararı olacak biçimde kullanıyoruz.Olumsuz düşüncelerin daha çok olumsuzluğu çektiğini yıllarca gördüğümüz ve deneyimlediğimiz için artık olumlu düşünmenin gereğini anlıyoruz.Ben kendi örneğimde yaşadığım bu eziyetin analizini yaparak,sunumlarımda bu konuyu işliyorum ve bana bu para kazandıran bir meslek oldu.Nerdeyse İYİKİ bu rahatsızlığı yaşamışım diyorum.Çünkü,eğer bu hastalığı aşarsanız herşey size ÇOK BASİT gelmeye başlayacaktır arkadaşlar.Yani dış dünyada var olan kötülükler 100 adetse okb'de bu 9999999999 adettir.OKB'Yİ ATLATAN BİR BİREY,DIŞARIYI PARMAĞINDA OYNATIR.

Kendime gelirsek,artık sosyal bir çevreye sahip,hemcinsleriyle rahatça konuşabilen,çok mutlu bir ilişkisi olan ve girdiği her ortamda kendini farkettiren bir insan var..Aslında bu insan küllerinden yeniden doğan bir insan..Kimse onun geçmişini bilmiyor..Neler yaşadığını bilmiyor..Ama o biliyor ki tünelin sonundaki ışığı önceden görebildi..Sizin de kendi ışığınızı bulabilmeniz dileklerimle arkadaşlar..Unutmayın,her düşüncenizin ardındaki 'kazancı'' bulmaya gayret edin.Bu bir kendini tanıma yolculuğu..Ve bu yolculukta gücünüzü elinize alın..Alın ki beynimizi yediğimiz o kısırdöngü hastalığa ayırdığımız enerjimizi bizi zirveye taşıyacak hedeflere ulaşmada kullanalım..Sağlıcakla kalın..
    Konu YankıYıldız tarafından (09-05-2014 Saat 02:42 AM ) değiştirilmiştir. Sebep: ek bilgiler

Karar Dönemi

Başarılı örnekler duymak güzel.

Karar Dönemi

eşcinsellik takıntısını tek başına nasıl yendin. ben psikoterapi aldım 2 kere özel de çok pahalı olduğu için sürekli gidemiyorum ben bu hastalığa müzdaribim

Karar Dönemi

xabil,dediğim gibi öncelikle takıntının sebeplerini bulman gerekiyor ve sonra dürüstçe bunlarla yüzleşmen gerekiyor.Örneğin,çocuk yaşlarında hemcinsinle cinsel bir münasebetin yada bir olayın oldu mu ya da erkekliğinden şüphe duydun mu?İşte bu soruları dürüstçe kendine sor ve sekonder kazancını bul.Bulduktan sonra takıntının maskesini düşürmüş oluyorsun.Tabi ki bunlardan sonra artık yapıcı düşünce tekniklerini uyguluyorsun,telkinler dinleyebilirsin.Herşeyi doğru yaparsan kısa süre içinde değişimin sinyallerini almaya başlarsın

Karar Dönemi

İyileşme sürecinizde İlaç kullandınız mı YankıYıldız ?

Karar Dönemi

güzel bir yazı. okunmalı.

protagonist
    Guest

Gerçekten okudumda tüylerim diken diken oldu . Çok etkilendim ve sizin adınıza çok sevindim. Yazdığınız her yol okulda derslerde öğrendiğimiz konuları içeriyor ve hepsinin uygulamada nasıl kullanılabileceğine dair bana ipucu veriyor. Çok güçlü ve kararlı olduğunuz görünüyor. Sizi tebrik ediyorum. Ayrıca bunu paylaşmanız, bu sıkıntısı olanlara yardım eli uzatıyor olmanız da ayrıca takdir edilmesi gereken konu. Geçmiş olsun dileklerimi sunarım ve yaşamınızın geri kalanını bu sağlık, huzur içinde ve faydalı bir birey olarak yaşamanızı dilerim..

Karar Dönemi

toplumsal onaylannmamayı ben de sorun ediyorum. ve diğerlerini de. bu sorunları çözdüğünüze sevindim.ben de sorunlarımla adam akıllı yüzleşmek istiyorum...

Karar Dönemi

öncelikle şunu asla kaybetmemelisin buanı yaşayan sensin ve neyi sevdiğini neyi istediğini sen bilebilirsin okb sadece bunları bulanıklaştırıyor .

Karar Dönemi

Çok teşekkür ederim, ne mutlu bana ki yaşadıklarımdan insanlar feyz alıyor, etkileniyorlar.Bu hastalığı yaşarken birgün biterse elimden geldiğince her obsesif kişiye yardım etme sözü verdim kendime. Çünkü kendimden de bildiğim üzere, bizim gibi insanların içlerinde büyük bir cevher var. Ve bu cevher bizim sabrımızın işleniyor. Sabrın sonu selamet olduğuna göre, bizlerinde sonu huzur olmalı. Kendimizi aşıp, sevdiğimiz mesleklerde uğraşmak, hayattan diğer insanların alamadığı kadar zevk almak ve her iyi anımız için şükür dolu olmak. İşte bizlerin ödülü de bu sayın protagonist

Sayfa 1/4 1234 SonSon