4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Bipolarım sanırım..

Post Bipolarım sanırım..

Merhabalar,
    ilk mesajım o yüzden öncelikle merhaba demek istiyorum. 23 yaşındayım istanbul'daüniversite öğrencisiyim. Bu bölümü yakından takip ediyorum ve bir takım soru işaretleri var aklımda. Babam benim bipolar ve sanırım bu bozukluğu bende taşıyorum. Bunun farkına varmış değildim, ta ki geçen ay rast gele bir sözlükte bipolar bozukluk hakkında yazılanları okuyuncaya kadar. Yazıları okuduktan sonra adeta taşlar yerine oturdu diyebilirim. Şimdi isterseniz hikayeme başlıyayım. Hayatımdan bir kaç hikayeyle olayı özetlemeye çalışacağım. Yardımcı olacak herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

İlkokul zamanında, bir seyahat sırasında otobüsle giderken kaza olmuştu birine çarpmıştık ve çarptığımız kişi kanlar içinde oturdugum taraftan net görülecek bir şekilde yerde yatıyordu. Bu o zamanlar ki bir çocuk için tahmin ettiğiniz gibi kötü bir travma oldu. Aradan geçen 1 haftadan sonra olayı bir şekilde aklımdan atamıyordum ve bir gün okulda sorun çıkardığım için müdür yardımcısının odası çağrıldım. Bir ton nasihatten sonra bana çıkışa kadar odasında oturmamı ve öyle eve gitmemi söyledi. Neyse o odadan çıktıntan sonra ise benim aklıma bu olay geldi ve gülmeye başladım ama ne gülmek olay aklıma geldikçe gülmem artıyordu yaklaşık yarım saat sonra ne yapacağını bilemeyen Müdür yardımcısı ailemi çağırdı. Ailemde beni ertesi gün psikoloğa götürdü sanırım 7 -8 yaşlarındaydım. Ordan sonrasını hatırlamıyorum ve açıkçası aileme de sormadım. o zamandan sonra hayatım garip bir şekil almıştı. Hep sosyal olan ben bazen kimseyle konuşamıyor ve kendimi çok kötü hissediyordum. Çevremdeki insanları kırmaya ve tutarsız davranışlar içine girmeye başlamıştım. Derslerde bazen hiç konuşmuyor, bazense saçma sapan yerlerde saçma sapan hareketler yapıyordum, olmayacak yerde olmayacak şeyleri söylemeye başlamıştım. Hayatımın bazı dönemlerinde beni tanıyan insanların kimisine göre çok hareketli, kendine güvenen, zeki, yaramaz, sorumluluk sahibi olamayan bir insandım, kimisine göre de sessiz sakin, sorunları olan bir insandım. Hayatım iki tarafa gel gitle geçti.

Hayatımın okul kısmında ise bazen mükemmel işler çıkartıyor, bir anda bir kaç işi bitiriyor, müthiş esprili ve kendine güvenen biriyken diğer yanda dönemsel olarak içine kapanan depresif ve problemli biri oluyordum. Bu dönemde ne dersleri düzenli anlıyor, derslere girip boş boş vakit geçirip çıkıyordum. Bu depresif dönemde çevremde tanıdık biri olmasın denk gelmesin diye dışarı bile çıkmazdım. İnsanlarda bir süre harika ilişkiler geliştirirken, depresif dönem geldiğinde ise 'o insanlardan kaçıyordum ve bu durum onlarla aramın açılıp depresif dönemden sonra aramı toplayamama yol açıyordu. Sanırım bu durum insanların beni dengesiz yada sorunlu biri olarak tanımasına yol açtı. Sonra gel gelelim hayatım her kış döneminde berbat oluyor sürekli depresyon halinde, bahar ve yaz aylarındaysa tam tersi çok hareketli ve tutulamayan bir insan oluyordum.

Geçen sene depresyonum için doktora gittim ve bana cymbalta adlı antidepresanı verdi. Kullanmama rağmen bana pek yaradığını söyleyemem. O yüzden bir süre sonra bıraktım. Ve bu durum rastgele olarak sözlükten bipolarla ilgili yazıyı okuyana kadar devam etti. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Karar Dönemi
    Yer
    Berlin

Merhaba Windrunner88.

Yazdiklarini dikkatle okudum ve hakkinda cok az bilgi edindim. Bu yüzdende kesi bir sey
    söylemek dogru olmaz, ki zaten böyle forumdan teshisde konulmaz tabi
    Yinede yazini okurken aklimdan gecenleri paylasmak istiyorum.

Babanin bipolar olmasi seni düsüncelerinde etkiliyor olabilir.
    Cünkü insan öyle bir olasiligi düsündükce bunu kendine yakin hisseder. Öteki tarafdanda
    23 yasinda olman, eger gercekten bir psikolojik rahatsizligin varsa, genelde ortaya cikan,
    yani kendini belli eden bir zamandir. Ben yinede ön yargili olmadan bir uzmana görünmeni
    tavsiye ederim. Cünkü herkesin hayatinda inis cikislar vardir ve uclarda yasayan her insan
    bipolar olacak degil. Cocukken yasadigin o travma sonrasi psikoljinin o dönemlerde öyle
    olmasi, tuhaf davranman cok normal. Bence kesin bi sonuc aldiktan sonra ona yönelik bir
    yardim alman en mantiklisi olur. Bizde burdan yardimci olmak isteriz tabiki.

Umarim bu veya baska bir psikolojik rahatsizligin yoktur. Hersey gönlünce olsun...

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tulpeye katılıyorum her insanın inişli çıkışlı dönemleri olabilir, bu bipolar olduğunuzu göstermez. Bipolar bozuklukta antidepressanların mani atağını tetikleme ihtimali var. "cymbalta" isimli anti depresanı biraz araştırdım. Kullanmadan önce doktora bildirilmesi gereken durumlarda "bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk)" ve "Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Duloksetin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. " yazıyor.

Antidepresanı kullanırken daha canlı daha coşkulu hissettiniz mi? Ben de bipolarım ve doktorum bana antidepressan vermiyor.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Cevaplariniz icin teaekkur ederim. Sorulariniz olursa lutfen yasayan arkadaslarda bana yardimci olmalarini bekliyorum.
    Cymbaltayi 2 hafta kullandim cok yan etki gordum. Beni adeta depresyona sokuyordu bende doktordan izinsiz biraktim. Doktorumu degistirdim simdi lustral kullaniyorum 2 aydir. Daha iyi hissediyorim kendimi enerjim yerine geldi.arada manik tarzi durumlar yasiyorum. Ama en buyuk sikayetim depresyon. En ufak seyler beni cok etkiliyebiliyor. Ornegin hava degimleri.