Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Psikoloji Bozma Konusunda Usta İnsanlar

Standart Psikoloji Bozma Konusunda Usta İnsanlar

Merhaba arkadaşlar foruma yeni kayıt oldum.

Sizinle bir derdimi paylaşmak istiyorum. Düşünce ve önerilerinizle yardımcı olabileceğinizi zannediyorum.

Öncelikle, çok düşünen (öyle ki 10 gün önce konuşulan bir konu hakkında bile akla gelebilecek her türlü çıkarımı yapan), kişilere ve sözlerine aşırı önem veren, insanlardan olumsuz bir tepki görme korkusuyla çekinen (çekingen), her türlü olumsuzluğu ince ince aklına kazıyan, bunların verdiği etkiyle de alınganlaşan biriyim.

Yukarıda olumsuz özelliklerimi yazdım fakat bunlar aşağıda anlattıklarımın, bu özelliklerim nedeniyle tarafımdan abartıldığı anlamına gelmez. Çünkü aynı şeyleri büyük çoğunluğunuz zaten görüyor her gün.

Gelelim sadede.

Çevremde psikoloji bozmayı çok iyi beceren birkaç kişi var.

Bunlar hoşlarına gitmeyen bir durum olduğunda insanları aşağılayarak, olmayan şeyler üzerinden kişileri yıpratmaya çalışıyorlar, çok sık görüşmesek de çevrelerinde olan kişilerden biri de benim.

Aramızda bir fikir ayrılığı çıktığı anda, gerek fiziksel özelliklerimle, gerek konuşma tarzımla, giyinişimle, yememle, içmemle, oturmamla, kalkmamla vs. anlayacağınız her türlü konuda üzerime gelmeye çalışıyor.

Her neyse bu insanlarla görüşmemin akabinde psikolojim bozuluyor, sosyalfobik biri olarak yıllardır çabalayarak kazandığım özgüveni yerlebir ediyorlar. Artık bu bende takıntı haline dönüşmeye başladı arkadaşlar, sürekli kafamda döndürüm duruyorum, onların bana verdiği zarardan daha fazlasını artık kendime vermeye başlıyorum. Lütfen yardımcı olun bu düşüncelerden nasıl kurtulurum. Şükürler olsun ki bundan başka hiç bir problemim yok. Ama bu da canıma tak etti artık.

Benzer durumu yaşayanlar ya da bir fikri olanlardan yardımlarını bekliyorum.

prenses
    Guest

Hoşgeldin..
    Bende öyleyim biraz, yukarda yazdigin gibi
    Eskiden tam senin gibiydim hatta
    Ama anladımki, kimse mükkemmel olamiyordu.
    Herkesin birden fazla hatta, kusuru vardı.
    Kimse kimseden üstün olamazdı çünkü benim bildiklerimi sen bilmiyorsun
    Senin bildiklerini ise ben bilmiyorum.
    Yani mutlaka herkesin daha iyi bir yönü tarafı vardır.

İnan bana bu ölene kadar sürer
    Cünkü en az kusurlu insanlara bile insanların söyleyecek lafları vardır.
    Kıskançlıktan çekemedikleri için
    Söylediyse soyledi ne yapalım yani
    Ben böyle dogdum, böyle yaratıldım.
    Begenmiyosa bakmasın konusmasın.
    Varsa yoksa elestiri ve tahammülsüzlük.

Kendini karşındakinden aşagı görmemeyi ögret kendine önce.
    Oda insan bende.
    Oda bigün kötü bi hale gelebilir, ve o gün senin gibi olmayi cok isteyecektir.
    Senden başka yok bu dünyada ve bu yüzden özelsin.
    Ve ne kadar yaşayacaginida bilmedigin icin
    Kendini böyle gecici şeylerle yıpratmamaya bak.
    Konu prenses tarafından (07-04-2014 Saat 10:42 PM ) değiştirilmiştir.

Alıntı prenses Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hoşgeldin..
    Bende öyleyim biraz, yukarda yazdigin gibi
    Eskiden tam senin gibiydim hatta
    Ama anladımki, kimse mükkemmel olamiyordu.
    Herkesin birden fazla hatta, kusuru vardı.
    Kimse kimseden üstün olamazdı çünkü benim bildiklerimi sen bilmiyorsun
    Senin bildiklerini ise ben bilmiyorum.
    Yani mutlaka herkesin daha iyi bir yönü tarafı vardır.

İnan bana bu ölene kadar sürer
    Cünkü en az kusurlu insanlara bile insanların söyleyecek lafları vardır.
    Kıskançlıktan çekemedikleri için
    Söylediyse soyledi ne yapalım yani
    Ben böyle dogdum, böyle yaratıldım.
    Begenmiyosa bakmasın konusmasın.
    Varsa yoksa elestiri ve tahammülsüzlük.

Kendini karşındakinden aşagı görmemeyi ögret kendine önce.
    Oda insan bende.
    Oda bigün kötü bi hale gelebilir, ve o gün senin gibi olmayi cok isteyecektir.
    Senden başka yok bu dünyada ve bu yüzden özelsin.
    Ve ne kadar yaşayacaginida bilmedigin icin
    Kendini böyle gecici şeylerle yıpratmamaya bak.
    Teşekkür ederim prenses tavsiyelerin için. Söylediklerin gerçekten doğru, dediklerini hayatımda uygulamaya gayret edeceğim.

prenses
    Guest

Rica ederim. Umarım bu söylediklerimi unutmaz,
    Her defasinda hatırlatirsin kendine..

Karar Dönemi

Ben de senin gibi birisiyim, inan ciddiye alınacak akıl onlarda yok,
    senin gibi duyarlı, aklı başında birisinin onları ciddiye alıp düşünmesi, onlar için iyi bir skor.
    daha fazla yıpranma, kimseye kendini beğendirmek zorunda değilsin, gerekirse sktiri çek, kendine
    destek olacak bir kaç arkadaş edin, onların ortamına bir de öyle gir, gelen eleştirileri beraber savurun,
    olmadı sen de onlara benzer eleştirilerle yürü.
    sakın onlar da insan filan diye saçmalama, aynı seviyede değilsiniz, çık üst seviyeye, ez onları bak bir daha
    eleştiriye cesaret edebiliyorlar mı.
    unutma, asıl o tiplerin egoları yaralıdır, bir defa sarsman belki bir kaç defa
    yeterli gelecektir.

Karar Dönemi karamsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

öncelikle çevrendeki insanlar emin ol her yerde var. daha karaktersizleri de var. daha vicdansızları da. Fakat benim merak ettiğim şey senin yaşın. eğer 18 veya daha küçüksen bu tip davranışlara karşı kendini koruyamaman normal. içselleştirmende çok doğal. bir kaç yıl sonra geçecektir ve güçlü bir karakterin olacaktır. fakat asıl problem, eğer yaşın 22 ve üstüyse ve sen bu tip davranışlarda nasıl tepki vereceğini bilmiyorsan, buradadır.
    küçük bir örnek, 17 yaşımda beni küçümseyip dalga geçerlerdi ve ben ne yapacağım konusunda bir fikir sahibi değildim. özgüvenim yoktu ve kendimi koruyamazdım. Fakat şimdi birisi beni kesinlikle küçümseyemez çünkü vereceğim tepki aşağı yukarı bellidir. Kişiliğim oturmuş, kendimin ne olduğunu biliyorum ve insanlara karşı nasıl davranacağımı da biliyorum. gelişimini tamamlamış bütün insanlar benim gibidir.
    why so serious

Alıntı eeeee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de senin gibi birisiyim, inan ciddiye alınacak akıl onlarda yok,
    senin gibi duyarlı, aklı başında birisinin onları ciddiye alıp düşünmesi, onlar için iyi bir skor.
    daha fazla yıpranma, kimseye kendini beğendirmek zorunda değilsin, gerekirse sktiri çek, kendine
    destek olacak bir kaç arkadaş edin, onların ortamına bir de öyle gir, gelen eleştirileri beraber savurun,
    olmadı sen de onlara benzer eleştirilerle yürü.
    sakın onlar da insan filan diye saçmalama, aynı seviyede değilsiniz, çık üst seviyeye, ez onları bak bir daha
    eleştiriye cesaret edebiliyorlar mı.
    unutma, asıl o tiplerin egoları yaralıdır, bir defa sarsman belki bir kaç defa
    yeterli gelecektir.
    Alıntı karamsar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle çevrendeki insanlar emin ol her yerde var. daha karaktersizleri de var. daha vicdansızları da. Fakat benim merak ettiğim şey senin yaşın. eğer 18 veya daha küçüksen bu tip davranışlara karşı kendini koruyamaman normal. içselleştirmende çok doğal. bir kaç yıl sonra geçecektir ve güçlü bir karakterin olacaktır. fakat asıl problem, eğer yaşın 22 ve üstüyse ve sen bu tip davranışlarda nasıl tepki vereceğini bilmiyorsan, buradadır.
    küçük bir örnek, 17 yaşımda beni küçümseyip dalga geçerlerdi ve ben ne yapacağım konusunda bir fikir sahibi değildim. özgüvenim yoktu ve kendimi koruyamazdım. Fakat şimdi birisi beni kesinlikle küçümseyemez çünkü vereceğim tepki aşağı yukarı bellidir. Kişiliğim oturmuş, kendimin ne olduğunu biliyorum ve insanlara karşı nasıl davranacağımı da biliyorum. gelişimini tamamlamış bütün insanlar benim gibidir.
    eeeee ve karamsar desteğiniz ve görüşleriniz için teşekkür ederim. Gerçekten bu bakış açısı kafamda saplanıp kaldığım saçma sapan düşüncelerden beni kurtardı, geçici olmaması için emin olun bunları aklımdan çıkarmayacağım. Bu arada karamsar sorunun cevabı erkeğim ve yaşım 23, söylediklerinde haklısın dediğim gibi sosyalfobik olmam ve insanlara onlar kadar vicdansız davranamam nedeniyle cevaplarını veremiyorum. Ama sizlerin de söylediği gibi onlarında sağlam bir cevaba ihtiyaçları var bu konuda kendimi geliştirmeye çalışacağım. Yardım ve görüşleriniz için tekrar teşekkürler.
    Konu düşünceler tarafından (08-04-2014 Saat 09:35 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

elektrikli hızar keisn çözümdür bence

dreamer8
    Guest

Ne diyebilirim ki, seni çok iyi anlıyorum. Malesef okul, yurt, iş arkadaşlarımızı kendimiz seçmiyoruz. Bir arada bulunmak zorunda oluyoruz. Her insanın hassasiyeti, empatisi, sağduyusu, saygısı, psikolojik gerilimlere direnci bir olmuyor. Bazıları kaosu, savaşmayı, karşıdakini yıldırmayı seviyor. Gerekirse bana da zehir olsun ama ona zehir olsun yeter ki diyorlar, kaybedilmemesi gereken bir savaş haline getiriyorlar. Sana öneride bulunamıyorum, çünkü kinlenip, kılıcını çekip, madem o savaşıyor, ben de ona karşı koyacağım dediğinde daha çok kasılacak ve hasta olacaksın. "Umursama" gibi aptal bir kelime ya da öneri zaten kullanmam. "Keşke şu birkaç kişi yeryüzünden silinse, ölse, yokolsa da rahat etsem" dediğini duyar gibiyim. Sen o kadar kafana takarken, onun hiç umursamıyormuş gibi rahat, güçlü ve gözükara olması nasıl bir yıkım değil mi? Benim işyerimde de böyle gergin olduğum biri var ama şükür "çekinilecek adam" konumunda olan benim. Bunu o da, ben de biliyorum. Yanlış anlaşılmasın asla saygısızlık, kavga yok. Birbirimiz için yokuz. Ortak arkadaş gurubunda ben varken pek girmez ama o varken ben inadına hemen damlarım. Çünkü kendi istedi. Yanlışı o yaptı.

Karar Dönemi

Konuya 1 seneden fazla olmus sahis 3 mesaj yazip bir daha ugramamis yazdiklarinizin pek faydasi olacagini zannetmiyorum
    ah unuttun!*ah ki inkar ettin!*kuşkundan ne hasıl oldu bilmiyorsun!*el'an...suskunsun...gülmüyorsun!*cesa retin yok geri dönmüyorsun!*istikbal yol üstünde bir tuzak...*hayal hayat içinde biz yasak...*bırak gitsin gideceği yere kadar...*bırak ki kalmasın içinde 'ben' zerre kadar

Sayfa 1/2 12 SonSon