4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: İlişkinizde sessiz kalan taraf olmak işe yarıyor mu?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart İlişkinizde sessiz kalan taraf olmak işe yarıyor mu?

İnsanoğlunun kalbinde samimi olmak ve birbirlerini sevmek için duyulan arzular yatar. Evlilik bu yakınlık ve sevgiye duyulan gereksinimi karşılamak için tasarlanmıştır….

Sessiz kalma, çoğu zaman, çiftler birbirleriyle konuşurken ortaya çıkar. Taraflardan biri sanki bir taş duvara dönüşmüş gibi kendini geri çeker. Genellikle karşısındakini dinleyen kişi, karşısında konuşanın söylediklerine tepki verir, ona doğru bakar, konuşanın söylediklerini izlediğini göstermek için "Evet..." ya da "Hı hı...” gibi birtakım şeyler söyler.

Ancak taş duvarlaşan kişi böyle bir geri bildirim vermez ve taş gibi sessiz kalır.

Kendini açma bazılarımıza zor gelir. Birçok yetişkin, düşünce ve duygularını ifade etmenin teşvik edilmediği, aksine kınandığı evlerde büyümüştür. Bir oyuncak istemek ailenin acıklı maddi durumu üzerine bir konferans dinlemektir.

Nitelikli sohbet yalnızca anlayarak dinlemeyi değil taynı zamanda kendini açıklamayı da gerektir. Eşlerden biri “eşim keşke konuşsaydı, ne düşündüğünü ne hissğini hiç bilmiyorum” dediğinde aslında yakınlık kurma çabasındadır.

Hiçbirimiz duygularımızdan kopmuş değiliz. Fakat iletişime geçerken kişiliklerimizden etkilenerek bloke olabiliriz.

“Bir sorun mu var neden bu gece konuşmuyorsun?” dediğinizde, yanıtı “Hiçbir sorun yok. Bir sorun olduğunu düşünmene neden olan nedir?” olacaktır. Bu son derece dürüst bir yanıttır. Bu kişiler, genelde "yansız" davranmaya çalıştıklarını ve işlerin daha da kötüye gitmesini engellemeye çalıştıklarını söylerler.

Ancak böyle davranmanın, karşısındakini onaylamadığını gösterdiğini, araya bir soğukluk girmesine yol açtığını ve bu davranışın, kendini beğenmişliğin bir dışavurumu olduğunu kabul etmezler.

Tepkisiz birine karşı konuşmak insanı son derece kızdırır. Çoğu sessiz kalan kişi, eşi kendisine kızdığında hiç tepki göstermez; kendi kendine homurdanır ya da hemen konuyu değiştirirler.

Ancak her nasıl olursa olsun, verilen ileti benzerdir: "Kendimi geriye çekiyorum, seninle anlamlı herhangi bir etkileşime girmek istemiyorum." Bir çatışma doğduğunda, eşlerden biri iletişime girmekten kaçarsa, evliliği yoluna koymak zorlaşır. Sizin ya da eşinizin taş duvarlaşmaya eğilim gösterdi¬ğinizi düşünüyorsanız, bir anlaşmazlık ya da uzlaşmazlılıktan sonra aşağıdaki ölçeği uygulamalısınız.

Hem siz bu ölçeği uygulamalısınız, hem de eşiniz. Eşiniz uygulamak istemezse ikinci bir kez uygulamanızda o olsaydı nasıl yanıt verirdi, bunu göz önün-de bulundurarak bütün soruları yeniden yanıtlayın.

"TAŞDUVARLAŞMA" ÖLÇEĞİ (Gottman)

Bu ölçer, evlilik içi çatışmalarda taş duvarlaşmaya eğilim gösterip göstermediğini¬zi ölçmek içindir. Her bir yargı için genelde katılıp katılmadığınıza bağlı olarak "evet" ya da "hayır" yanıtı verin.

1. Eşim yakınınca zırvalamalarından kaçıp kurtulma isteği duydum.
    SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır

2. Gerçekten ne hissettiğimi söylememek için kendimi tutmak zorundayım diye hissettim.

3. "Büyük bir kavgadan kaçmak için en doğru olanı geri çekilmek" diye düşündüm.

4. Sakinleşmeye çalışmak için geri çekildim.

5. Ne zaman büyük bir kavga olsa, çekip gitmek isterim.

6. Eşimin çok olumsuz olduğu zamanlarda, en iyisinin hiç tepki göstermemek olduğunu düşünürüm.

7. Duygularım incineceğine, kendimi geri çekmeyi yeğlerim.

8. Kimi zaman, geri çekilmenin en iyi çözüm olduğunu düşünürüm.

9. Küçük konuların nasıl olup da birden büyüdüğüne şaşırdım.

10. Eşimin duygulan denetimi dışına çıkmış gibi görünmeye başlayınca kendimi geri çektim.

11. "Böyle davranılmasını kaldırmak zorunda değilim" diye düşündüm.

12. Yaşanan çatışma sırasında yangına körükle gidecek değildim, yalnızca oturdum ve bekledim.

13. Tartışmalarımızın akılcı bir çizginin dışına çıkmasından tiksiniyorum.

Değerlendirme: Dört maddeye ya da daha çoğuna "evet" yanıtı vermişseniz, büyük bir olasılıkla taş duvarlaşan biri olmaya adaysınız demektir.

İhtiyacımız olan sevgi, özgüven, değerli hissetmektir. Eğer eşiniz tarafından sevildiğinizi hissederseniz, sevdiğinizin size bir zarar vermeyeceğini bilerek rahatlayabilirsiniz. Onun yanında kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Yaşamın başka alanlarında hasetle karşılaşabilirsiniz.

İşinizde birçok belirsizlikle yüzyüze gelebilirsiniz. Özgüven duygunuz eşinizin sizi sevdiği gerçeğiyle beslenir. Eğer o beni seviyorsa, ben sevilmeye değer olmalıyım. Annem ve babam bana, kendi değerim konusunda olumsuz ve karışık mesajlar vermiş olabilirler.

Olgun aşk ilişkisi iyi bir iletişim geçmiş travmalarımızın onarılmasında en etkili terapi olabilir.

Uzm.Dr. Sevilay ZORLU - Psikiyatrist & Psikoterapist
    aktuelpsikoloji
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

1, 3, 6, 8, 10, 12, taş duvar biri olduğum belli zaten hatta 6 evet az geldi . Eşim çözmedi ama bana göre hepsine hayır derdi. İki taşduvar birarada olma ihtimali çok zor olurdu heralde.

aktuelpsikoloji nin forumla alakası varmı. Birden fazla alıntı gördüm, ayrıca yazı kopyala yapıştır yapılmamış elle yazılması da ilginç geldi neden acaba?
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı osmangazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

aktuelpsikoloji nin forumla alakası varmı. Birden fazla alıntı gördüm, ayrıca yazı kopyala yapıştır yapılmamış elle yazılması da ilginç geldi neden acaba?
    Hayır yok ,sadeceyıllardır sık sık ziyaret ettiğim bir site .Çok yararlı bilgiler var o yüzden burada da paylaşmanın uygun gordum .Diger soruna gelince boş vaktim vardı hem değişiklik olsun hem de on parmak yazma becerimi ne kadar geliştirmişim onu denemek için öyle yaptım .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi simla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Zannediyordum ki bayan mükemmel olursam, hep alttan alırsam ,taviz verirsem karşımdakinin gözünde değer kazanırım ama yokmuş böyle bir şey...Tamamen hayal. Hatta karşıdaki sana hakaret ettikçe sen susup da affedince herhalde gözünde değerin de kalmıyor.Ne yaparsan yap karşındaki kıymet bilmez biriyse sadece yaptıklarınla kalıyorsun
    "Konuşarak anlatılmaz her şey bazen susmak yeter aslında.Unutma konuşmak bir ihtiyaç olabilir ama susmak cevap anlayana..."Dostoyevsky