2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Bilgisayarda katliama alışan bir nesil yetişiyor.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Bilgisayarda katliama alışan bir nesil yetişiyor.

Psikolog İlknur Peder, "Çocuklar artık birine zarar vermenin çok kötü olduğunu algılayamıyor. Bilgisayarda sürekli katliam yapan bir nesil yetişiyor" dedi.

Öfke kontrolü, iletişim becerileri, çocuk ve ergen iletişimi konularında seminerler düzenleyen Evlilik ve Aile Danışmanı Psikolog İlknur Peder, gelişen teknoloji ile farklılaşan psikolojik sorunları değerlendirdi.

Peder, günümüzde çocukların ve gençlerin çok küçük yaşlardan itibaren uzun süre bilgisayar oyunu oynadığını, oyunlardaki şiddet içeriğine alıştığını belirterek, "Çocuklar artık birine zarar vermenin çok kötü olduğunu algılayamıyor, bir süre sonra da hayvanlara yönelik vahşet haberlerini okumaya başlıyoruz" dedi.

İnternet, sosyal medya, bilgisayar oyunları bağımlılığı, ikili ilişkilerdeki bağlanamama sorunu ve sık partner değiştirme ile mutsuzluk hastalığının artık daha sık tartışıldığını dile getiren Peder, bu rahatsızlıkların tedavisi için eski kuram ve terapi yöntemleriyle hareket ettiklerini, ancak psikologların günümüz yaşam koşullarına uygun teknikler geliştirdiğini de kaydetti.

Beklentilerin yükseldiğini ve mevcut koşulların insanları artık mutlu edemediğini dile getiren Peder, "İnsanlar artık anın tadını çıkaramıyor, ilerleyen süreçte de çabalamaktan vazgeçip depresyona girebiliyor. Hayalindeki ben ile gerçek ben arasında kopuşlar yaşandığında psikolojik sorunlar şizofreniye kadar gidebiliyor" diye konuştu.

ŞİDDETİ SOKAK HAYVANLARINA YÖNLENDİRİYORLAR

İnternet, bilgisayar ve oyun bağımlılığı nedeniyle çocuk ve gençlerin tehlike altında olduğunu dile getiren İlknur Peder, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer çocuk veya genç sosyal ilişkilerini kısıtlayıp sorumluluklarından uzaklaşıyorsa, günün büyük bölümünü bilgisayar başında geçiriyorsa o zaman bağımlılıktan söz edebiliriz.

Bu durum gerçek hayatta da olumsuzluğa neden oluyor. Çünkü sanal ortamda istediği kişiliği oluşturabilen kişi gerçek hayatta istediklerini elde edemiyor. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren bilgisayar oynuyor ve her gün onlarca, yüzlerce kişiyi oyunda öldürüyor.

Bir yerden sonra birini öldürmenin, zarar vermenin çok kötü olduğunu algılayamıyor. Yıllarca bilgisayar ortamında birini öldüren çocuk için ölüm ve vahşet normalleşmeye başlıyor."

Son günlerde özellikle sokak hayvanlarına yönelik şiddetin de arttığını anlatan Peder, "Masum bir kediye uygulanan zulmü günlerce tartıştık. Hatta bir gencin bu vahşeti sosyal medyada paylaşmasına tanık olduk. Bu vahşet olaylarının gelecekte artacağına inanıyorum çünkü bilgisayarda sürekli katliam yapan bir nesil yetişiyor" şeklinde konuştu.

AİLELERİN TEK KRİTERİ OKUL BAŞARISI

Bilgisayar oyunları ve sanal dünyanın çocukların ailesiyle ilişkisini de olumsuz etkilediğini dile getiren İlknur Peder, bazı ailelerde duygusal olarak sahici ilişkilerin kurulamadığını dikkati çekti. Tehlikenin farkına varamayan bazı ailelerin ancak okul başarısı düştüğünde çocuklarını psikologlara yönlendirdiğini kaydeden İlknur Peder, "Bağımlılıklardan kurtulmanın tek bir reçetesi yok.

Öncelikle hayatımızın kıymetini öğrenmeli, öğretmeli ve yaşamımıza sevgi katmak zorundayız. Evin bir odasında televizyondaki diziye odaklanmış anne, eve geç dönen baba varsa çocuk kendini internete veya bilgisayara hapsedebiliyor.

O aile mutlu olamaz.

Elimizdekilerin değerini bilmek ve kendimize gülümseyebilmeyi öğrenebilmek bağımlılıklardan kurtulabilmek için temel reçete olacaktır" ifadesini kullandı.

aktuelpsikoloji
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Banned
    Yer
    The other side

Benim ailem aynen burada yazılmış olduğu gibi...

Tabi şu saatten sora nası olduklarının bi önemi kalmadı..olan oldu çoktan...

Abi tşkler paylaşım için...hem cok sevdiğim,hem de aynı zamanda ölesiye nefret ettiğim bişidir bu bilgisayar oyunları...yeni nesil için durum daha da kötüye gidior çünkü aileler özellikle hediye olarak çocuklarına telefon,oyun konsolu ve pc alıorlar..en azından bizim cocukluğumuzda büyüklerimiz bize kızardı..uzak tutmaya çalışırlardı bunlardan bizleri...