Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Çekingen Kişilik Bozukluğu

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Çekingen Kişilik Bozukluğu

Aşağıdaki belirtilerden en az dördünün varlığı ile birlikte erişkinliğin erken dönemlerinde başlayan yetersizlik duyguları, sosyal acıdan kendini geri çekme ve başkalarınca olumsuz değerlendirilmeye aşırı duyarlı olma, fazla incinme ile seyreden bir kişilik bozukludur.
    1-Başkaları tarafından kabul görmeme, küçümsenme, eleştirilme, dışlanma endişeleriyle sosyal ilişki gerektiren islerden uzak durma

2-Sevilip, sayıldığına kesin inanmadıkça başkalarıyla iletişim kurmak,görüşmek istemez

3-Hafife alınıp, dalga geçileceği endişesi ile yakın ilişkilerde rahat davranamaz,bu ilişkilerde tutukluk yasayıp, kendini ve sahip olduklarını ortaya koyamaz

4-Başkalarının da bulunduğu iletişim gereken ortamlarda düşünce içerikleri yoğun bir şekilde eleştirilme, dışlanma düşünceleri ile kaplanmıştır

5-Hissettikleri yetersizlik duyguları nedeniyle, daha önce karsılaşmadıkları kişilerle ayni ortamda bulunduklarında istedikleri gibi hareket edememelerine, konuşma ve davranışlarında kısıtlılık hissetmelerine yol acar.

6-Kişiler kendilerini sosyal acıdan yeteneksiz, renksiz, etkisiz ,zayıf veya diğer kişilere göre daha değersiz bireyler olarak görürler.

7-Küçük düşüp, mahcup olacakları seklindeki düşünce yapıları nedeniyle kendi baslarına bireysel girişimlerde bulunamaz ve yeni aktivitelere başlamak ya da başkalarına katılmak istemezler.

Bu kişiler yeni sorumluluk ve dolay isiyle eleştiri alma olasılığı, odak noktası olma,üstlerle daha çok ilişki kurma ve inisiyatif kullanma durumları nedeniyle islerinde daha üst konumlara yükselme tekliflerini reddedebilirler. Başkaları hakkında başlangıçta "beni eleştirir, beni aralarına almazlar" diye düşündüklerinden yeni ilişkilere girmekten kaçınırlar. Kendilerinden bahsetmekte, iç dünyalarını açmaları konusunda yanlış anlaşılma ve reddedilme endişeleri nedeniyle zorluk yasarlar.
    Utangaç,ürkek, yalnız, kendini gizlemeye çalışan, sesi soluğu çıkmayan, kendini frenleyen kişilerdir.Olağan şeylerden bile bir çok tehlikenin oluşabileceğini düşünüp, hayatlarını alıştıkları ortam ve kişilerle geçirmeye çalışır, "kozaları içinde yasamaya çalışırlar". Korkulu ,endişeli ve diken üzerinde gibi olan davranışları başkalarınca alay konusu olabilir. Başkalarına kıyasla toplumdan uzak yasamayı yeğlerler, bu nedenle tanıyanları azdır ve iletişimleri de az olduğundan yeterli destek bulamazlar. Buna rağmen sevgi,saygı, yakınlık görmek ister, mükemmel ilişki hayalleri ile yasarlar.

Beraber görülen bozukluklar:
    -Sosyal fobi
    -Depresif bozukluklar
    -Diğer kişilik bozuklukları (borderline , paranoid, sizoid, sizotipal k.b.)

Toplumda %0.5-1 oranında görülmektedir. Çocukluk yaslarında utangaç, yabancılar arasına çıkamayan, yeni durumlar karsısında endişe edip, gerileyen, oyunlara katılmakta isteksiz ya da pasif kalan çocuklardır. Yıllar geçip, ilişki gereği arttıkça daha çok çekingenlikleri ortaya çıkar.

donuşumkonagı . net den alıntıdır .

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Çekingen kişilik bozukluğu

Genel özellikleri: Toplumsal ketlenmenin, yetersizlik duygularının ve olumsuz değerlendirilmeye aşırı duyarlılığın olduğu sürekli örüntüdür. Yayınlığı %0.5-1 arasındadır. Cinsiyetler arasında eşit oranda görülür. Başkaları tarafından “utangaç”, “ürkek”, “yalnız” ve “kendi halinde” kişiler olarak tanımlanırlar.

Tanı:
    Çekingen kişilik bozukluğu, DSM-IV tanı ölçütleri

A. Aşağıdakilerden en az dördünün olması ile belirli, genç erişkinlik dönemimde başlayan ve değişik koşullar altında ortaya çıkan, toplumsal ketlenmenin, yetersizlik duygularının ve olumsuz değerlendirilmeye aşırı duyarlılığın olduğu sürekli bir örüntüdür.

1. Eleştirilecek, beğenilmeyecek ya da dışlanacak olma korkusuyla kişiler arası ilişki gerektiren mesleki etkinliklerden kaçınır.
    2. Sevildiğinden emin olmadıkça insanlarla ilişkiye girmek istemez.
    3. Mahcup düşeceği, alay konusu olacağı korkusuyla yakın ilişkilerde tutukluk gösterir.
    4. Toplumsal durumlarda eleştirileceği ya da dışlanacağı üzerine kafa yorar.
    5. Yetersizlik duyguları yüzünden yeni kişilerle aynı ortamda bulunduğu durumlarda
    ketlenir.
    6. Kendisini toplumsal yönden beceriksiz, kişisel olarak albenisi olmayan biri olarak görür.
    7. Mahcup düşebileceğinden ötürü kişisel girişimlerde bulunmak ya da yeni etkinliklere katılmak istemez.

http://www.uzunhayat.com
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi wortex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    mugla

Ben yaşamımda bilice ulaştığım yaşımdan bu güne dek ,bir gözden geçirme yaptım.sanırım 14 yaşımdan beri çekingenliğim gittikçe arttı.önce arkadaşlarımın davetlerini geri çevirmeler oldu. sonra kendi başıma oynamalar.kimseyi katmamak.daha sonra eve kapanmalar.gittikçe ağırlaşıyordu.artık okulu bile asmaya başladım.devamsızlıktan 3 dersten kalmıştım.sürekli tvnin başından ayrılmazdım.gözlerim bozuk olduğu için gözlük takmaya başladım. bu benim durumumu ağırlaştırdı.dört göz laflarıyla iyice içime kapanmaya başlamıştım.artık sıkıntıdan bende kaşıntılar baş gösterdi.önceleri anlamadık sebebini.aylarca sürdü.kurdeşen olmuşum.bir yıl boyunca sürdü.kabus gibi yıllar geçiriyordum.
    Acaba acı çekme için mi doğdum

ben tipik bi çekingen kişiliğim evde bile odamdan çıkmıom netcem bilmiom

Karar Dönemi

bende sosyal fobiyle birlikte çekingen kişilik bozuklugu yada cekingen kişilik bozukluguyla birlikte sosyal fobi var ne yapmalıyım terapiste gidemiorummm , bu konuyu özellikle çözmesi gereken bir insanım seneye mezun oluyorum ki meslegim tamda sosyallik gerektiren bir iş acil yardım lazm bu konudaaaaaaa !!

Karar Dönemi aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı yorumssuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende sosyal fobiyle birlikte çekingen kişilik bozuklugu yada cekingen kişilik bozukluguyla birlikte sosyal fobi var ne yapmalıyım terapiste gidemiorummm , bu konuyu özellikle çözmesi gereken bir insanım seneye mezun oluyorum ki meslegim tamda sosyallik gerektiren bir iş acil yardım lazm bu konudaaaaaaa !!
    Merhaba Yorumsuz. Benim de benzer yakınmalarım var ve çok şükür ki artık bir psikiyatriste gitmekteyim. Yaşınız kaç bilmyiorum; ama ertelemeyin kat'iyen bence. Bende de çekingen-kaçıngan kişilik var ve inanır mısınız, randevumu alana kadar merkezin önüne kaç gez gittim ve kapıdan döndüm. Aklıma birçok soru geliyordu:Ne olacak, nasıl olacak, ilk görüşme nasıl olacak, direk konuya mı girecek doktor? vs vs. Ama bir gün "Artık yeter!" dedim. "Ne olacaksa olsun artık." Ve girdim merkeze, direk söyledim randevu almak istediğimi sekretere, adımı söyledim, kimden randevu almak istediğimi de. Ve aldım. O an bir rahatlama hissettim ,"Sonunda" dedim, "sonunda..." Randevumu yine de birkaç gün sonrasına aldım; çünkü kendimi biraz bu düşünceye alıştırmam gerektiğini düşündüm. Hemen ertesi güne almadım.

Ve randevu günü gelmişti işte. En çok da o gün heyecanlandım. Hatta bu çekingen-kaçıngan kişiliğin getirmekte olduğu özelliklerden kaynaklanan düşünceler sardı beynimi. Randevu saati yaklaştıkça bana diyordu ki:"Halen merkeze telefon edip iptal etme hakkın var." Çünkü içimde ilginç bir tedirginlik vardı. BElki de geçmişin de getirdiği onca olayla tekrar karşılaşma tedirginliği, bundan kaynaklanan bir endişe...

Ama ben o sesi dinlemedim. Evet." Bu kadar yaklaşmışken olmaz" dedim. Evet şimdiye kadar bunu yapmalıydım belki de ama kısmet, çok şükür ki sonunda benim de bir terapistim var.

İşte gittim merkeze sonra. Sekreterin bulunduğu odada beklemeye başladım. Sekretere gelen her telefon sesinde kalbim daha bir hızla çarpmaya başlaıyordu,"Acaba doktor benim sıramın geldiğini mi bildiriyor?" diye. Ve evet işte o telefon gelmişti. Sıramın geldiğini öğrendim, odaya yöneldim. Doktorum beni güzelce karşıladı, odaya aldı. Benim tedirginliklerim, heyecanım onun o güzel yaklaşımı ile kısa zaman içerisinde son buldu. Ve ben anlatmaya başladım, anlattım, anlattım; hatta zamanım doldu ama halen anlatma isteği duymaktaydım. İlk görüşmede genel olarak yakınmalarım üzerinde konuştuk ve doktorum bana tedavi sürecinin nasıl işleyeceğinden bahsetti. Yaklaşık 2hafta sonrasına da randevu verdi. Bu durumun tedavisinde hastayı çok sıkmadıklarını, genelde 2haftalık aralarla görüşmelerin yapıldığını söyledi.

VE biliyor musunuz, şu anda önceleri canımı çok sıkacak bi olay olduğunda, artık o zamanki kadar kafama takmıyorum. Gerçekten o terapistinizin desteğini hissediyorsunuz, ( tabi terapiste de bağlı. BEn terapistime gitmeden evvel internetten baya araştırdım. )"Çok aklıma takılırsa gittiğimde anlatırım" vs diye düşünüyor ve o an aklınızı kurcalamasına eskisi gibi fırsat tanımıyorsunuz.

Size tavsiyem, hişç vakit kaybetmeden siz de bir uzmana başvurun.
    Konu aydemir tarafından (31-01-2010 Saat 10:40 AM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi ararat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aydemir doktor sana ne gibi tavsiyelerde bulundu biraz anlatır mısın?
    Ben ülkemi aynı zamanda adaleti de severek sevebilmek isterim A.Camus

Karar Dönemi aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı ararat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aydemir doktor sana ne gibi tavsiyelerde bulundu biraz anlatır mısın?
    Merhaba ararat. Bir kez gittim şimdiye kadar, inşallah diğer randevum da yaklaşık bir hafta sonra. İlk görüşmede doktorum genel olarak yakınmalarım, şikayetlerim hakkında bilgi aldı.Ben anlattım, o dinledi. Zaten kendisi de uzman olduğu için genel olarak sıkıntılarımı anlattığımda o da nasıl bir rahatsızlığa sahip olduğumu anladı, ben anlatmadan o bir bir sıraladı hatta şikayetçi olduğum noktaları.

Dediğim gibi ilk görüşme böyle geçti. Ve bir ilaç yazdı şu an için. Hatta ben özellikle sordum, bu ilaçlar bırakıldığı anda tekrar eski hale dönülüyormuş, nasıl olacak gibisinden. O da "Merak etme, ben seni düşünüyorum." dedi. Zaten ilk başta tam dozla başlatmadı ve günde bir defalığına içeceğimi söyledi. 4 gündür kullanıyorum, bakalım. Bu ilaçlarla birlikte inşallah psikoterapi de uygulayacağını söyledi, o zaman ilaç bırakıldığında eski hale dönme gibi bi durum olmuyormuş. Yani tedavi psikoterapi ile birlikte az dozda ilaç kullanımıyla gerçekleşiyormuş. Hatta doktorum görüşme sonunda kendisi sordu bana, direk ilacı yazıp vermedi, "İlaç kullanmayı düşünür müsün?" dedi ve ben de kullanabileceğimi söyledim. Sonra da ilaçla ilgili tereddütlerimi açıkladım zaten ve o da bunlara açıklık getirip içimi rahatlattı.

Bunların dışında kendisi grup terapileri de uyguladığını, bir süreden sonra istersem onlara da katılabileceğimi söyledi.

İnşallah size de nasip olur. Kesinlikle ertelemeyin. Bir anda karar verin ve uygulayın, inşallah gerisi geliyor.

Sormak istediğiniz başka noktalar varsa yardımcı olmaya çalışırım.

Allah yardımcımız olsun.

Karar Dönemi

bendede ergenlikten sonra olusan cekingenlik ve utangaclik var ustte yazan şıklarin 3 tanesi bendede var 4 olmasi sartmı
    ergenlikten önce cok sosyaldim konuskandim aciktim hic korkmazdim konusmaktan nedir bu engel neden dilim tutukluk yapiyor tanimadigim insanlarin yaninda neden utanip kızariyorum kendimi anlayamiyorum

Çıraklık Dönemi

7 de 7 yaptım ve 100 puanı kaptım

Sayfa 1/2 12 SonSon