8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Bedensel Dismorfofobik Bozukluğu Nedir Belirtileri Nelerdir?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Bedensel Dismorfofobik Bozukluğu Nedir Belirtileri Nelerdir?

Kişinin görünümünde gerçek olmayan, imgesel bir kusur ile sürekli meşgul olması olarak tanımlanan “beden dismorfofobik bozukluğu” hastaların kendilerini günlük yaşamdan soyutlamasına neden oluyor.

Burnunuzu kemerli, bacaklarınızı çarpık buluyor, kendinize ve çevrenize daha güzel görünmek istiyor olabilirsiniz. Her insanın bedeninde beğenmediği yanları olabilir; ancak bu durumu abartmak psikolojik hatta psikiyatrik sorunlara işaret edebilir. Kişinin görünümünde gerçek olmayan, imgesel bir kusur ile sürekli meşgul olması olarak tanımlanan “beden dismorfofobik bozukluğu” hastaların kendilerini günlük yaşamdan soyutlamasına neden oluyor.

Hasta zamanının büyük bir bölümünü ayna karşısında geçirir

Dismorfofobi bozukluğu, kişinin bedensel görünümünün bir ayrıntısını aşırı önemsemesi ve bununla ilgili çeşitli biçimlerde uğraşarak zamanının pek çoğunu bu ayrıntıyla ya da dolaylı biçimde onunla bağlantılı şeylerle geçirmesi halidir. Bu durum kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyerek, sosyal ve mesleki hayatında bir takım olumsuzluklara neden olmaktadır.

Kişi için rahatsızlık veren bedensel ayrıntı gerçekte fark edilmeyebilir ya da hafif düzeyde dikkati çekici bir özellik olabilir. Bu bozuklukla kastedilen nokta belirgin bir bedensel kusurun yarattığı ruh hali değildir. Bu özellikleriyle bu bozukluk, var olduğuna inandığı bir hastalık nedeniyle aşırı zaman harcanmasıyla belirgin olan somatoform bozukluklar içinde yer alır ve davranış özellikleri olarak da benzemektedir.

Hasta vaktinin çoğunu ya ayna karşısında ya da var olduğuna inandığı sorunu ispatlamakla uğraşarak geçirir.

Estetik cerrahi sorunu çözmeye yetmez

Somatoform bozuklukta kişi, bir hastalığı olduğuna inanmakta, hekimlerin bunu fark edemediğini, tanı koyamadığını düşünerek sürekli doktor değiştirmekte ve etrafındakileri de bu hastalığın varlığına inandırmaya çalışmaktadır.

Beden dismorfik bozukluğunda da aynı davranış biçimi, hayali ya da belirsiz bir beden kusuru üzerine odaklanır. Bu kusurun muhatapları genelde estetik cerrahlar olur; ancak var olduğuna inanılan kusurun özelliği, farklı alanlardaki uzmanların da süreç içine katılmalarına yol açabilir.

Bu arada hastanın çevresindeki insanlar da sürekli bu kusurun varlığı üzerine inandırıcı olmaya çalışan açıklamalar dinlemek zorunda kalırlar.

Dismorfofobi yeme bozukluğu ile karıştırılmamalıdır

Beden dismorfik bozukluğuna sıklıkla başka psikiyatrik tanılar da eşlik eder. Öncelikle takıntı hastalığı (obsesif kompulsif bozukluk), kaygı bozuklukları (anksiyete bozuklukları) ve depresyon sıklıkla beden dismorfik bozukluğuyla birlikte görülebilir.

Bununla beraber beden dismorfik bozukluğu, yeme bozukluklarının bir parçası olan kendini şişman görme durumuyla karıştırılmamalıdır.

Hastalık hastası olmayın

Tipik davranış özellikleri tarif edilirken, pek çok insan kendisinde de zaman zaman benzeri davranış özelliklerinin hafif biçimlerde bulunduğunu düşünebilir. Bu durum insanların kendi psikiyatrik sağlıkları konusunda endişeye düşmelerine, okudukları çeşitli yazılardan sonra psikiyatrik hastalıkları olduğuna inanmalarına yol açar.

Oysa bu doğru değildir. Çağdaş psikiyatrik tanı sistemleri bir semptomun varlığı kadar onun günlük hayat içinde ne kadar fonksiyon bozulması yarattığını da önemser.

Mutlaka ruh sağlığı uzmanına danışılmalıdır

Belirgin olmayan kusurların giderilmesi ya da giderilmiş gibi yapılmasının bu durumu düzelteceği düşünüldüğünden hasta zaman zaman bu tür cerrahi ve tıbbi uygulamalara maruz kalmış olabilir. Oysa düzeltiyormuş gibi yapma girişimleri hemen hemen hiç işe yaramaz.

Beden dismorfik bozukluğu da diğer nörotik rahatsızlıklar gibi kaygı temelli bir rahatsızlık olduğu için tedavisi de kaygıyı kontrol altına almak temel prensibine göre şekillenir. Nadiren olguların hezeyan düzeylerinde olduğu durumlarda, yaklaşım psikotik hastalıkların tedavisine benzerlik gösterebilir. Bu tür bozukluklar olduğunda mutlaka bir psikiyatri uzmanın başvurulmalıdır.

aktuelpsikoloji.
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Banned
    Yer
    The other side

Abi çok tşk ederim bu konuyu paylaştığın için..bu durum,benim hayatımın şu an berbat olmasının yegane nedeni..yani ne yazayım,nası anlatayım bilmiorum..kendimi ifade edemediğim ve doğru dürüst cümle kuramadığım belki de tek konu bu...

Doğru dürüst bi ilişki yaşayamamış olmak..statü açısından olunması gereken yere hala ulaşamamış olmak..dışarı çok önemli bişi olmadığı sürece çıkamamak(bakkala ekmek almaya giderken bile ne giyicem,saçım kirli mi temiz mi,iyi mi görünüo yoksa kötü mü die düşünürken en az 30 dk geçior)..hangi birini sayayım bilmiorum...

Bu forumda,hem cinsim olarak zannedersem aynı sorunu yaşayan hiçkimse yok..sadece bi iki bayana rastladım ama beni yalnız hissetmekten kurtarmadı tabi ki..çünü karşı cinsteki durum ile çok farklılıklar var...

Aynen yazında olduğu gibi;doktorları bile inandıramamak,ikna edememek beni öldürüo bitirio resmen!!..kadın saçıma bakıor ve "bişi yok gibi" dior..anlatamıorum,inandıramıorum...

En kötü yanlarından biri de,çevreden iltifatlar almak..kulağa şımarıklık gibi gelio olabilir ama YEMİN EDERİM öle deil..bu iltifatlar,durumu daha da kötüye götürüor..
    Gerçi tam tersini işittiğim bi kaç durum da oldu..mesela annanem biraz patavatsız biridir ve konuşurken düşünmez.."oğlum saçının şurasına naptın,çok mu kestin nolmuş oraya öle?" gibi bişiler dedi geçenlerde(o yaşlıların gıcık bi bakışı vardır ya)..resmen öldürdü beni yaa..yedi sülaleme saydırsa,o kadar bozulmazdım...o an dünya durdu sanki..yerine dibine girdim...

Bu saç yüzünden her dışarı çıkış,her halledilmesi gereken iş bi kabusa dönüşüor..dermatolog denedim,kâr etmedi..kısa bi süre içinde psikiyatra gidicem ama zannetmiorum anlayabilecek olsun...

Ben sakinleşip bu durumu unutmak istemiorum..eskisi gibi olmak,tedavi olmak istiorum..saçımla iki saat uğraşmadan düzgün görünebileyim istiorum(artiz gibi deil,sadece düzgün)..

Napıcaamı bilmiorum..çaresizim bu konuda...

Karar Dönemi ruşen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    izmir

dante aynı sayılabilcek durumdayız. bu kış girdiğim depresif dönemden önce birazcık güzel görünebilmek için uğraşırdım, makyaj yapardım, depresif dönemimde ve hala sürüyor beğenmeyin beni bıktım artık olayına girdim, sıfır makyaj, saç arkada tek örgü, hergün kot pantolon, ayağada bir adidas bitti. ama seni çok iyi anladığım diğer konuda çevremdekilerin bana " çekici,güzel, vb" demeleri.inanmıyorum hocam ya inanmıyorummmmm

Önce herşeyi siyaha boyamak lazım. Sonra, kurumasını bekleyip: üstüne beyaz harflerle yeni bir hikaye yazmak. Buna "UNUTMAK" diyoruz.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sevgili dante ,geçmiş olsun .

Saçlarınla olan sorununu okuyunca aklıma bir spiker geldi .Eger doğru hatırlıyorsam trt 1 hafta sonları maç programına katılan bir arkadaştı .

İlk gordugumde başında bant vardı başının hemen hemen yarıdan fazlasını ortuyordu ,o an pek ilgimi çekmedi ama daha sonra programı seyredince o bantı devamlı taktığını anladım .

Artık saçı yokmu veya başka bir sorunu var da onumu gizliyor bilemiyorum ama o bant hep(ister yaz olsun ister kış olsun ) kafasında hep kafasında .

Seninde madem saçların canını sıkıyor aynı yöntemi denesen diyorum ,belki ilk başlarda dışarı çıkarken seni sıkabilir ama dışarı çıkıcam diye strese gireceğine böyle bir çozum çok daha iyi olucaktır .

Kendini çok daha iyi hissetmene neden olucaktır ,denemeni ozellikle tavsiye ederim .

Aslında psikolojik sorunlarımızın çozumu beynimizde ,beynimizi nasıl şartlandırırsak ona inanıyor ona gore hareket ediyor .

Sana bir arkadaşımın yaşadığı bir olayı anlatayım , Ust çenesinde onde yer alan bir dişi biraz sallanıyordu ,bir dr.a gitmiş adam hemen çekelim kopru yapalım demiş o da o an maddi olarak uygun olmadığından sonra geleyim demiş .

Aradan geçen zamanda dili hep o dişe takılmaya başlamış takıntı yapmaya başlamış ,bakmışki sanki oynama arttı bu defa başka bir dr .a gitmiş .

O dr.arkadaşın dişini telle sıkıca sabitlemiş ve sert şeyler yememesini önerip yollamış .O gundur arkadaşım dişiyle oynamayı kesmiş ,artık dişinin oynadığını bile unutmuş .

Beyin farklı duşunmeye başladığı için bir anda o sorun kendiliğinden ortadan kalktı .

Sende kafanı başka bir yöne yönlendirirsen rahat edeceğini duşunuyorum .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Banned
    Yer
    The other side

Saolasın abi...o adamı hatırlayamadım şu an ama yazın nası gezilir ki kafada bantla?...hani ne bileyim kışın bant şapka bişi düşünürsün fakat yazın,iç anadolu gibi cehennem bi yerde nası olacak o iş,bilmiorum..

Diş örneği için de tşk ederim..umarım ben de psikiyatra gittiğimde benzer sonuclar alırım..

Yalnız abi şunu sölemeyi unuttum yazımda;

Bende kadın tipi diffüz alopesi var..yani tamamen takıntı deil..askerde oldu bu(benimle çok uğraştılar)..

Döndüğümde resimlerime bakarken kafamın sol yanında ince keskin çizgiler halinde boş kısımlar gördüm..ve şu anda zaten sol tarafta,sağa göre bi seyreklik/güçsüzlük var o bölgelerde..dışardan bakan biri farkedemio ama beni bitirio bu çünkü bu yüzden düzgün bi şekil veremiorum saçıma...

Yani nası desem;erkek tipi klasik dökülme olsaydı...her iki yandan da aynı şekilde azalıp gitmiş olsaydı...bu derece takmazdım cok ciddiyim..çünkü o görüntünün bile kendine has bi doğallığı var..uğraşmıosun en azından...

Dermatoloji doktoru hap yazdı kullandım ama bişi değişmedi..artık şu sarımsak sürme olayını ciddi ciddi düşünmeye başladım çünkü kendinden gececek olsaydı(yazılarda öle dior)2 senede geçerdi die düşünüorum..beyin kimyasını dengeleyici bi ilaç + sarımsak (ya da başka ne kür varsa)..son umudum bu gibi...

Bu arada ruşen hanım;

Hergün eczaneye nasıl gidiosunuz?..yani demek istediğim bunu nası başarıosunuz?..hani demişsiniz aynı sayılırız die..ben şu an hergün dışarı çıkma durumunda olsaydım,cehennem olurdu şahsen..

İş hayatına atılmadan önce mutlaka çözmem lazım bu olayı yoksa "hayatım" diebileceğim bişi kalmıcak..umutsuz deilim ama gerçekten korkuorum...

Cvp yazmak durumunda deilsiniz..sadece kendimi biraz daha net açıklamak istedim..destekleriniz için ayrı ayrı tşk ediorum...

Karar Dönemi ruşen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    izmir

dante benim eczanem yok devlet memuru bir eczacıyım, gitmezsem memuriyetim biter kızımla aç kalırız saç konusunda ise, depakin bende saç dökülmesi yaptı, kardeşim bir şampuan ve serumunu gönderdi, resmen dökülme durdu ,adını mesaj bölümünden yazıcam inş sanada iyi gelir

Önce herşeyi siyaha boyamak lazım. Sonra, kurumasını bekleyip: üstüne beyaz harflerle yeni bir hikaye yazmak. Buna "UNUTMAK" diyoruz.

Banned
    Yer
    The other side

Hmm anladım..afedersiniz ben memur olarak çalıştığınızı bilmiordum..

Bu arada bende saç dökülmesi yok..dökülmeyi durdurma gibi bi sorunum yok yani...sadece 2 sene önce farkında olmadan kaybettiğim o kökleri nasıl canlandırırım,onun derdindeyim..ama yine de tşk ederim..

Cahillik Dönemi elmaelma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Lise döneminde dış görünümüme çok dikkat ederdim. Her sabah kendime baktığım ve bazen acımasızca eleştirdiğim olurdu.

"Bu özellikleriyle bu bozukluk, var olduğuna inandığı bir hastalık nedeniyle aşırı zaman harcanmasıyla belirgin olan somatoform bozukluklar içinde yer alır ve davranış özellikleri olarak da benzemektedir."

Neyse ki bu aşırı zaman harcama noktasına kadar geldim. Herkes gibi dönemlik bir dikkatti benimki.

Her hastalık gibi bu da zor. Yaşayan arkadaşlara geçmiş olsun şimdiden.
    HAYALPEREST