Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Bir insanın hayatını alt üst eden sorunlar sadece Telkinle nasıl yatıştırılabilir ki?

Karar Dönemi

Question Bir insanın hayatını alt üst eden sorunlar sadece Telkinle nasıl yatıştırılabilir ki?

Ben bunu çok merak ediyorum. Psikologların işi cidden zor. Sonuçta bir pencereden bakarsan da kale alınıp alınmamak durumu söz konusu.
    Ne hikayeler okudum, okudukça insanın yüreğini parçayalan hikayeler hep. Böyle sorunlar telkinle çözülür mü ? Bence çoğu psikolog da insanların, onların dediklerini uygulayıp iyileşeceklerine inanmak istiyorlar. Yoksa bu süreç işe yaramaz. Grup terapisini ayrı tutuyorum.

Karar Dönemi

Yazdıklarınızla sonucun nereye varacağınızı ve varmak istediğiniz şeyi kestiremesemde şunu söylemeyi kendime borç bildim ; psikologların, psikolojik danışmanların danışanlarını eleştirmek, onlara sadece tavsiye, öğüt vermek değildir amaçları. Danışanların istediği ölçüde onlara yardım etmeyi, çözüm üretmeyi ve geliştirmeyi amaçlamaktadır. Anlaşılmıştır inşallah..

Banned

Telkin önemlidir. Sözün tesir etmediği insana ilaçta tesir etmez. Ben burada illa psikolog demiyorum. Sıkıntı süreçlerinde kişi, yanında destek bulunan kimselerin ve sevdiklerinin söz, ikaz ve yönlendirmelerini de göz ardı etmemelidir.

Cahillik Dönemi elmaelma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sorunlar düşüncede başlıyor, düşüncede bitiyor. İster telkin olsun ister terapi, düşünceyi doğru yöne çevirmektir önemli olan. Bu da kişinin kendi mutlu olabileceği gerçekliğidir.
    HAYALPEREST

Karar Dönemi

İnsanın sorunlardan kafasını kaldırıp, mantıklı düşünmeye çalışmasının zorluğunu kastederek bu soruyu sormuştum. Yine ilaç gibi insanın iradesinden bağımsız tesir edebilecek ek müdahaleler olmalı. Burada da devreye zaten Psikiyatristler giriyor.

protagonist
    Guest

Düşünceleri, yanlış inanmaları, otomatikleşmiş ifadeleri görüşleri değiştirmek gerçekten zor. Özellikle değiştirilmesi gerektiğinin farkında olmamak önce bunun farkedilmesini sağlamayı gerektirir ki uzmanlar bu noktada etkili olabilir. kişinin yanlış inançlarını düşüncelerini, kanılarını farketmesinde ve bunları nasıl değiştireceği konusunda belli kuramlar ve deneyler, araştırmalar doğrultusunda yöntemleri, müdahaleleri ile uzmana ihtiyaç vardır. mesela psikolojik danışmanlık bu konuda davranışsal ve bilişsel müdahaleler kapsamında birçok müdahale türünü ve şeklini içinde barındıran bir alan.
    Telkin de tabiki bu uzmanlık alanlarının konuşmaya dayalı alanlar olması yönünden önem taşımakta. Tabi kişinin uzman dışında sosyal desteği barındıran çevresinden aldığı telkinler ve kendi kendine geliştirdiği düşünceler de etkilidir. Mesela mantralar var ne kadar etkilidir bilemiyorum ama kişinin tekrarladığı bu cümlelerin olumlu etkisi olduğunu ve bazı inanışlarda kullanıldığını okumuştum.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İnsanın hayatı belki sadece telkinle duzelmiyebilir ama normale dönmesinde veya fark edemediği noktalarına objektif olarak bakabilmesini sağlayabilir .

Bir uzman hiçbir şey yapamasa bile karşısındaki kişiyi dinleyerek omuzlarındaki yukun hafiflemesini sağlayabilir veya asla değişemem diyen birini gayet güzel ikna ederek kotu yanlarını değiştirmesine vesile olabilir .

Bir psikoloğa danışmak için illa rahatsız olmak gerekmiyor ,hepimizin doğru zannettiği bir çok yanlışlar var ve bizler onların farkında olmadığımız içinde davranışlarımızda ilişkilerimizde istemediğimiz şeyleri yapabiliyoruz .

Bu hataların gözlerimiz onune serilmesi bize çok daha kaliteli yaşamın kapılarını aralıyacaktır .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Banned
    Yer
    The other side

Sözün tesir etmediği insana ilaçta tesir etmez.
    Umuorum ki bu durumun istisnaları vardır..
    Çünkü sözlü gerçekleşen hiçbir girişim,kalıcı etki sağlamıor..en fazla o günün yatış saatine kadar...

Banned

Vardır elbet, netice itibariyle sarf ettiğim cümleler arası bir düşünceydi o...

Ama şu da var sayın Dante, insan beyni, ilaçların tahakküm edebileceği kadar saçma ve basit bir yapı değildir. Beyin bunların hepsini reddeder.

Banned
    Yer
    The other side

Çok kesin ve net konuşuorsunuz..dolayısıyla bu konuda deneyimleriniz olduğunu tahmin ediorum..belki de yanılıorumdur emin deilim..ama biraz acıtıo bu sözler..çünkü "son umudum" olarak gördüğüm bi kaç şeyden biri de ilaç tedavisi...

Bu arada sanırım çevremdeki insanlar,artık bana karşı,sizin imzanızdaki sözde olduğu gibi yaklaşıorlar..ve bunu görebilior olmam da ayrı bi stres/üzüntü yaratıor...

Herşeye rağmen pes etmemeye çalışıorum..güzel bişiler olmalı artık ve ondan güç almalıyım çünkü yalnız başıma savaşmaktan bırakın yorulmayı;artık tükendim...

Sayfa 1/2 12 SonSon