10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Düşünce mi? İç ses mi? Şizofren mi?

Karar Dönemi

Standart Düşünce mi? İç ses mi? Şizofren mi?

Merhabalar benim sorunum benim kafamın içinde durmadan konuşan bir sesin olması. Bazı kitaplara baktım insanın düşüncesi diyor bazı kitaplar iç ses diyor. Bu sesin hep var olduğunu biliyorum ama ben bu sesi susturmayı başaramadığım için gerçekten tedirgin oluyorum. Bu benim iç sesim ya da düşüncem olsa kontrol edebilirim değil mi ama kontrol edemiyorum ve susturamıyorum.
    Bu sesle ilgili bazı özellikler şöyle;
    - Bu sesin söylediklerini yazsam ama mümkün değil o kadar hızlı geçiyor ki bu konuşma o hıza yetişemiyorum iki cümle sonra vazgeçiyorum yazmaktan.
    - Örneğin televizyonda bir tartışma programı izlerken bu ses de o konuyla ilgili konuşmaya başlıyor. Bazen yaptığı yorumlar ve çıkarımlar gerçekten güzel oluyor (bazen söylediği şeyleri ben biliyor muyum diye şaşırıyorum).
    - Ben İngilizce ve Fransızca konuşabiliyorum ama Fransızcam biraz tutuk (konuşulanı çok iyi anlıyorum ama konuşurken kelimeleri doğru telaffuz edemiyorum) . Ama bu ses iki dili de acayip iyi konuşuyor hatasız ve akıcı.
    - Yolda yürürken bu ses bana hikâyeler anlatıyor, içinde benim de olduğum bazısında mağdur olduğum hatta öldüğüm (bu öldüğüm hikâyelerde kendimi ağlarken bulabiliyorum), bazısında hayatta başaramayacağım işler başardığım hikâyeler. Sonra da hadi canım diyor yok böyle bir şey (ya da bunu ben mi diyorum)
    - Olan bir olayın üzerine olmamış ve belki de olmayacak şeyler anlatıyor (örneğin bir kimlik kaybettim, bu kafamdaki ses bu kayıpla ilgili olabilecek şeyleri bir senaryo gibi yazıyor, annem kızacak, birisi kaybettiğim şeyi bulacak, alıp onu numarasını kullanacak, adıma şirketler kurulmuş olacak vs vs.…..) uzun uzun hem de en ince detayıyla saatler sürecek şekilde.
    - Birisi konuşurken bir anda git o adamın kafasını kır, tut şöyle yakasından salla biraz, yeteeeeerr diye bağır gibi şeyler söylüyor.
    - Herhangi bir şey olduğunda bana sen aptalsın işte, herkese güvenirsen böyle olursun, bak sen dur daha sana neler yapacaklar, ye kazıkları da aklın başına gelsin ama sende akıl yok ki başına gelsin diyor.
    - Radyoda televizyonda bir şarkı duyduğunda o şarkıya mükemmel eşlik ediyor, sözlerinde hiç yanlışlık yapmıyor, tempoyu kaçırmıyor (benim sesim güzel olmadığı gibi sözlerini ezberlediğim şarkılarda bile tempoyu yakalayamam)
    - Bir şey okurken bir bakıyorum bu ses konuşmaya başlamış ve ben okuduğumun ne olduğunu bu sesin ne zaman başladığını falan hatırlamıyorum.
    Dediğim gibi eskiden de var mıydı vardı. Hatta başka nedenlerden dolayı psikiyatrist ve psikoloğa gittim bunu rahatsız eden bir sorun olarak anlatmadım bile.
    Bir dönem lustral kullandım (iş yerinde ve evde dayanma sınırıma gelip ne yapacağımı bilemediğim ve kaygı bozukluğu yaşadığım için) o dönemde bu ses var mıydı hatırlamıyorum.
    Ama şimdi lustrali bıraktım ve bu ses hep kafamda susturamıyorum.
    Gerçekten yorgun hissediyorum kendimi, çünkü boş boş dururken bile bu kafamın içindeki ses konuşuyor.
    Yukarıda anlattıklarımın bir kısmının doğal olduğunu ve herkeste olduğunu biliyorum ama bunun sınırı ne? Başkaları bu sesi istediklerinde susturabiliyor mu? Şizofrene mi dönüyorum sınırı ne?

Cahillik Dönemi elmaelma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kimisi kendini dinlemeyi, öz eleştiriyi sever. Sürekli kendiyle konuşur. Ama bu konuşma içten olur. Şizofreni ayrı bir boyut. Kendi içine çok döndüysen yinede bir uzmana görünmekte fayda var. Belki başka bir sıkıntın vardır depresyon gibi.
    HAYALPEREST

Karar Dönemi

Şizofreniye benziyor, ama seslerin konuşması sadece şizofrenide olmuyor, bir hastalık daha vardı adını unuttum, %80 ihtimal şizofreni %10 adını unuttuğum %10 da diğer.
    Doktora gidecek kadar ilerlemişe benziyor, kendi kendine düşünmek yerine doktora gitmelisin.

Karar Dönemi

Alıntı elmaelma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kimisi kendini dinlemeyi, öz eleştiriyi sever. Sürekli kendiyle konuşur. Ama bu konuşma içten olur. Şizofreni ayrı bir boyut. Kendi içine çok döndüysen yinede bir uzmana görünmekte fayda var. Belki başka bir sıkıntın vardır depresyon gibi.
    Teşekkür ederim. Şu anda yurtdışındayım ve yabancı dilde meramımı anlatabileceğimi sanmıyorum. Fazlaca bunaldığım doğru zaten burada kendimden başka konuşacağım kimse yok. Ama o iç konuşmasını sanki çok yoğun yaşıyormuşum gibi biraz sessiz kalsa kafamın içi.
    Depresyonla ilgili biraz bilgi bakınacağım belki de yan etkisi falandır ne de olsa şizofrenden iyidir

Karar Dönemi

Alıntı eeeee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şizofreniye benziyor, ama seslerin konuşması sadece şizofrenide olmuyor, bir hastalık daha vardı adını unuttum, %80 ihtimal şizofreni %10 adını unuttuğum %10 da diğer.
    Doktora gidecek kadar ilerlemişe benziyor, kendi kendine düşünmek yerine doktora gitmelisin.
    Her ne kadar durumdan muzdarip olsam ve o sesi (sesler değil tek bir ses) susturamasam da, galiba soruyu sorarken duymak istediğim cevap "yok canım kesinlikle şizofren değil" şeklindeydi. O nedenle o adını unuttuğunuz duruma sarılmak istiyorum. Adını hatırlarsanız paylaşır mısınız?

Karar Dönemi faith111 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sizofren oldugunu dusunmuyorum,yanlızca kimligini bulamadıgın icin arka planda olusturdugun bir kimlik var gibi,yani senin bir arkadasın bir destekleyecin gibi.. bu sesi cok dinledigin zaman sanki hayatını yoneten ses bu ses oluyor gercektende boyle oluyor ...Neden diceksin okadar cok butunlesiyorsunki nezaman ses konusmaya basladı ne zaman sustu benmi istediklerimi yapıyorum yoksa o mu diyorsun ve zamanla sen kendi kimligini kaybediyor ve bu sesle beraber bir butun oluyorsun ...

Bu ses ve sen muhasebesinde dogrumuyum yasadıkların zamanla boyle bir hal aldımı? Bak arkadasım bu sese iyi kulak var ve sadece bir sure dinle aslında bir kısır dongu icinde hep aynı senoryolar konustugunu ,farklı farklı haller yasayan mesela kimseye tahummulu olmayan bagıran cagıran ,kimi zaman muhtesem zeki ,kimi zamanda cok bilmis veya kendi durmadan azarlayan bir sestir bu .hic susmaz hep yorum yapar...Bu sen deilsin bunlar vesveseler sen ve dısarıdan gelen seyler simdi kontrol edemiyorsun.
    “Allah’tan başka sana faydası da olmayan, zarar da veremeyen şeylere de ibadet etme. Eğer böyle yaparsan, o takdirde şüphesiz ki sen, zalimlerden olursun.” (10 Yunus/106)

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Düşüncelerimiz duygu ve davranışlarımızı belirler ama bunu söylerken şunu eklemek de gerekli, farklı zamanlarda yanlış anlaşılmaması adına; düşüncelerin böyle bir gücü yoktur onlar sadece işaret ederler.

Psikotik durumlar sadece şizofrenide yoktur; çoğu hastalığa eşlik edebilir. Ancak bunun psikotik bir durum olduğu bile kesin değil.

Ancak şu yazdıklarınızdan anlaşılıyor şizofren olmaktan korkuyorsunuz. Bir psikiyatriste gidip durumu en ayrıntısıyla anlatın.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Karar Dönemi

hatırlıyorum sanırım obsesyon sahibi kişiler de ses duyduunu zannedebiliyordu.

Banned

Alıntı skrt2014 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar benim sorunum benim kafamın içinde durmadan konuşan bir sesin olması. Bazı kitaplara baktım insanın düşüncesi diyor bazı kitaplar iç ses diyor. Bu sesin hep var olduğunu biliyorum ama ben bu sesi susturmayı başaramadığım için gerçekten tedirgin oluyorum. Bu benim iç sesim ya da düşüncem olsa kontrol edebilirim değil mi ama kontrol edemiyorum ve susturamıyorum.
    Bu sesle ilgili bazı özellikler şöyle;
    - Bu sesin söylediklerini yazsam ama mümkün değil o kadar hızlı geçiyor ki bu konuşma o hıza yetişemiyorum iki cümle sonra vazgeçiyorum yazmaktan.
    - Örneğin televizyonda bir tartışma programı izlerken bu ses de o konuyla ilgili konuşmaya başlıyor. Bazen yaptığı yorumlar ve çıkarımlar gerçekten güzel oluyor (bazen söylediği şeyleri ben biliyor muyum diye şaşırıyorum).
    - Ben İngilizce ve Fransızca konuşabiliyorum ama Fransızcam biraz tutuk (konuşulanı çok iyi anlıyorum ama konuşurken kelimeleri doğru telaffuz edemiyorum) . Ama bu ses iki dili de acayip iyi konuşuyor hatasız ve akıcı.
    - Yolda yürürken bu ses bana hikâyeler anlatıyor, içinde benim de olduğum bazısında mağdur olduğum hatta öldüğüm (bu öldüğüm hikâyelerde kendimi ağlarken bulabiliyorum), bazısında hayatta başaramayacağım işler başardığım hikâyeler. Sonra da hadi canım diyor yok böyle bir şey (ya da bunu ben mi diyorum)
    - Olan bir olayın üzerine olmamış ve belki de olmayacak şeyler anlatıyor (örneğin bir kimlik kaybettim, bu kafamdaki ses bu kayıpla ilgili olabilecek şeyleri bir senaryo gibi yazıyor, annem kızacak, birisi kaybettiğim şeyi bulacak, alıp onu numarasını kullanacak, adıma şirketler kurulmuş olacak vs vs.…..) uzun uzun hem de en ince detayıyla saatler sürecek şekilde.
    - Birisi konuşurken bir anda git o adamın kafasını kır, tut şöyle yakasından salla biraz, yeteeeeerr diye bağır gibi şeyler söylüyor.
    - Herhangi bir şey olduğunda bana sen aptalsın işte, herkese güvenirsen böyle olursun, bak sen dur daha sana neler yapacaklar, ye kazıkları da aklın başına gelsin ama sende akıl yok ki başına gelsin diyor.
    - Radyoda televizyonda bir şarkı duyduğunda o şarkıya mükemmel eşlik ediyor, sözlerinde hiç yanlışlık yapmıyor, tempoyu kaçırmıyor (benim sesim güzel olmadığı gibi sözlerini ezberlediğim şarkılarda bile tempoyu yakalayamam)
    - Bir şey okurken bir bakıyorum bu ses konuşmaya başlamış ve ben okuduğumun ne olduğunu bu sesin ne zaman başladığını falan hatırlamıyorum.
    Dediğim gibi eskiden de var mıydı vardı. Hatta başka nedenlerden dolayı psikiyatrist ve psikoloğa gittim bunu rahatsız eden bir sorun olarak anlatmadım bile.
    Bir dönem lustral kullandım (iş yerinde ve evde dayanma sınırıma gelip ne yapacağımı bilemediğim ve kaygı bozukluğu yaşadığım için) o dönemde bu ses var mıydı hatırlamıyorum.
    Ama şimdi lustrali bıraktım ve bu ses hep kafamda susturamıyorum.
    Gerçekten yorgun hissediyorum kendimi, çünkü boş boş dururken bile bu kafamın içindeki ses konuşuyor.
    Yukarıda anlattıklarımın bir kısmının doğal olduğunu ve herkeste olduğunu biliyorum ama bunun sınırı ne? Başkaları bu sesi istediklerinde susturabiliyor mu? Şizofrene mi dönüyorum sınırı ne?
    Sakin ol bu normal bir şey. Dediğin gibi bu ses senin iç sesin değil. Şeytan bir şeyler fısıldıyor o kadar. Amacı rahatsız etmek olduğuna göre sen rahatsız olmazsan kaybolur.

Karar Dönemi Bülbül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Konu açılalı çok olmuş ama bir şeyler söylemek istiyorum.

Bu seslerin çıkması şizofreniye özel bir durum değil. En basitinden obsesif kompulsif hastalığında da görülen durum.Depresyon , kişilik bozukluklarında da olabilir.Bunlara bakarak senin şizofreni olduğunu söyleyemeyiz . Sorun başka da olabilir.

Ben sorunun yeterince konuşabildiğin , içini döktüğün birisinin olmamasına da bağlıyorum .Ayrıca bu sese fazla kaptırıp "bir kişiymiş gibi" haline getirmiş.Dilerim şimdi bu sorunları atlatmıştır , "kontrol edecek" yapıya sahip olmuştur.