Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Korkularimiz!!!

Karar Dönemi

Standart Korkularimiz!!!

Arkadaşlar korkularimizi nasil yenebiliriz bir fikriniz var mi?

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

ne gibi korkular?
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

Çıraklık Dönemi

mortal combat oyunundaki bi karakterden ok korkardım.rüyalarıma girerdi çocuken.galiba atarinin programlamasından dolayı hareketlerdeki doğal olmayan durumlar yüüznden onu alt edemeyeceğimi sanırdım.

http://4thletter.net/wp-content/uplo...dcdarkseid.jpg

Karar Dönemi Cagla94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul

Psikolojide birçok teknik var, detaylı olarak bilemiyorum, ama en akılda kalıcı olan "taşırma tekniği". Ben kesinlikle katılmıyorum, kendi üstümde pek hoş etkiler bırakmamakla birlikte korkumu daha da arttırmakla sonuçlandı.
    Tekniğe gelirsek; üstüne gidiyorsunuz. Yılandan korkan birini yılanların içine atmak gibi.

Dediğim gibi bana göre etkisi olumsuz, siz yine de deneyebilirsiniz, bu karakterin resmini odaya asabilirsiniz mesela.
    Don't let anyone ever make you feel like you don't deserve what you want.

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

Alıntı Cagla94 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Psikolojide birçok teknik var, detaylı olarak bilemiyorum, ama en akılda kalıcı olan "taşırma tekniği". Ben kesinlikle katılmıyorum, kendi üstümde pek hoş etkiler bırakmamakla birlikte korkumu daha da arttırmakla sonuçlandı.
    Tekniğe gelirsek; üstüne gidiyorsunuz. Yılandan korkan birini yılanların içine atmak gibi.

Dediğim gibi bana göre etkisi olumsuz, siz yine de deneyebilirsiniz, bu karakterin resmini odaya asabilirsiniz mesela.
    Sizde neden etki etmediğini hiç düşündünüz mü? yada sizce neden etki etmemiştir? ve hangi korkunuzda bu tekniği kullandınız söylemeniz mümkün mü merak ettim de...Bende bu konuda bilgim olmamasına rağmen korkudan kurtulmak için onunla yüzleşmemizin gerektiğini savunuyorum.
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

protagonist
    Guest

Korkular olarak fobilerde kullanılan bir sistem de sistematik duyarsızlaştırma. Burada mevcut korkulan şeye kademeli olarak yaklaşma söz konusu. mesela kediden korkan bir çocuğun ilk olarak kedinin resmine maruz bırakılması. daha sonra ondan uzak bir mesafede durması. daha sonra çocuğun güvendiği ve sevdiği bir kişinin kediyi kucağına alması gibi gittikçe aşamalı olarak korku ile bir nevi yine yüzleştirme var. Aynı şekilde okul korkusu olan çocukların önce okulun bahçesine daha sonra okulun içine ve yavaş yavaş sınıfına ve sırasına alıştırılması gibi uygulamaları mevcut. Ya da asansör korkusu olan kişinin asansöre öne sadece yaklaşması daha sonra içine girmesi amam kullanmaması daha sonra yanında danışmanla birlikte bir kat çıkması ve sonunda kendisinin binebileceği duruma kadar aşamalarla gerçekleştirilebiliyor. Bu dediğim daha çok fobilere yönelik.
    Onun dışında bu tür uygulamalar psikolojik danışmanın davranışsal ve bilişssel müdahalelerine giriyor ve rol oynama, yüzleştirme, örtük, açık ve etkin model olma, boş sandalye tekniği gibi yöntemler davranışsal boyut kapsamında; yanlış inanışların, otomatikleşmiş düşüncelerin giderilmesi müdahaleleri ise bilişsel boyutunda kullanılabiliyor. Bu konuda psikolojik danışmandan da yardım alabilirsin.

Karar Dönemi Cagla94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul

Alıntı yorum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizde neden etki etmediğini hiç düşündünüz mü? yada sizce neden etki etmemiştir? ve hangi korkunuzda bu tekniği kullandınız söylemeniz mümkün mü merak ettim de...Bende bu konuda bilgim olmamasına rağmen korkudan kurtulmak için onunla yüzleşmemizin gerektiğini savunuyorum.
    Yüzleşmek belki, ama üstüne gitmeye ben karşıyım dediğim gibi. Deniz korkum var, denize girmeye kalktığımda telaşlandım ve boğulma tehlikesi geçirdim. Bir başka örnek de kendim şahsi olarak üstüne gitmedim, ancak karanlıktan korkarım, elektriklerin kesildiği bir zaman telefonun ışığını açmıştım, "korkulacak ne var?" deyip ışığı kapattım bir süre sonra. Ancak şu an daha ileri bir seviyede karanlık korkum, emin olun.
    Don't let anyone ever make you feel like you don't deserve what you want.

Karar Dönemi

Tehlikede olmadığını bilmek.
    Teknikler bunu göstermek için icat edilmiştir.
    Mesela yüzleşme denilen tekniği anlatmış bir üye, yüzleştiğin zaman o şeyin senin için tehlikeli olmadığını gören beyin rahatlıyor fakat
    yüzleşmek istemiyorum dersen, işin temelinde tehlikede olmadığını düşünmek yatıyor.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Korkular kendiliğinden ortaya çıkan şeyler olmayıp ,onları yaratan bizleriz .

Korkumuz neyse onla alakalı yaşanan olumsuz olaylar bizim korkumuzun ortaya çıkmasına neden olur .Bunun nedenini araştırmak yerine ondan kaçtıkça korku içimizde daha da buyur ,büyüdükçe de fobiye dönüşür .

Oysa ne oldu da korktuk ,bu olayda ne yapmamız gerekirdi diye iyice duşunup daha baştan çozum yolu arasak belki de o korkular hayatımızda yer etmiyecektir .

Ama bizler bunu yapmak yerine ,korkuyu içimizde buyutup besleyip içinden çıkılmaz aşılmaz bir duruma getiriyoruz .

Korkulardan kurtulmanın en kesin yolu ,korkunun nedenini ortaya koyup bunu aşmak için neler yapmak gerekli onları belirlemeliyiz .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı eeeee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tehlikede olmadığını bilmek.

yüzleşmek istemiyorum dersen, işin temelinde tehlikede olmadığını düşünmek yatıyor.
    eeeeee ,çok güzel bir noktaya değinmiş .Korkuların temelinde kişinin tehlikede olduğu sanısı yatıyor ,korktuğu şeyin ona zarar vereceğine beyin oylesine inanıyorki ,bu durumda kişi ister istemez o şeyden uzak durarak bir tur korunma mekanizması geliştiriyor .

Kişi birazcık destekle pekala bu korkulardan kurtulabilir .Bu konuda protagonist çok güzel ornek vermiş .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Sayfa 1/2 12 SonSon