Sayfa 3/6 İlkİlk 123456 SonSon
58 sonuçtan 21 ile 30 arası

Konu: A-Sosyal Biri Olarak; DAİMİLİKLERDE: OKUSAM ve PAYLAŞSAM HER ZAMAN!.

“ÇOCUKLUĞUM” Adlı Romandan;
    Kısa Cümle Derlemelerim:

Elinde kitapla, her zaman ki yerinde, kapı ile pencere arasında oturuyordu. / Kapının solunda iki raf vardı. Biri biz çocuklara aitti, diğeri / kendi rafıydı. Bizimkinde her türlü kitap vardı: kimileri yana yatmış, kimileri de dik duran ders kitapları ve hikaye kitapları. / İki büyük cildi bütün görkemiyle duvara yaslanmıştı. / Sonra uzun kitaplar ve kalın kitaplar, büyük kitaplar ve küçükler, kitapsız ciltler ve ciltsiz kitaplar geliyordu. / Onun kendi rafındaki kitaplar bizimkiler kadar çok olmasa da daha çeşitliydi. / Zamanının çoğunu okuyarak geçirirdi. / Böyle işlerde pek yetenekliydi. /

{Kitap Adı: ÇOCUKLUĞUM – Kitap Yazarı: TOLSTOY – Türkçesi: Leyla ŞENER – Yayınevi: ANTİK DÜNYA KLASİKLERİ/İSTANBUL/2006 – Sayfa:009 – Cümle Derleme: Kemal KABCIK/ANTALYA/ 03 Ocak 2014 Cuma 10:45:14}
    Okumak Yaşamaktır...

BOŞLUKTA SALLANAN ADAM (Saul BELLOW)

Kişinin kendi kendisiyle sık sık konuşma alışkanlığına sahip olduğu bir dönem vardı ve iç dünyasıyla ilgili olayları belgelemek utanç verici değildi!. / Duygularınız var mı?. Bu duygularınızı doğru / biçimlerde belirlemenin yolları vardır!. Bir iç dünyanız var mı?. Kimsenin değil, kendi sorununuzdur!. Heyecanlarınız var mı?. / Sıkı ağızlı bir açık sözlülük!. / Güçlükleriniz varsa sessizce çözümleye bakın!. / Günlük tutmam için zorunluluk oldu benim için; yani kendi kendime konuşmam!. Bunun hiç de kendime karşı bir yenilgi olduğu suçluluğunu duymuyorum!. / Odamdan çıktığım enderdir!. / Epeyce kitabım var!. / Okuyacağım umuduyla sürekli yenilerini getiriyor!. Bense sadece okumayı isteyip oturuyorum!. / Eskiden / sürekli okurdum!. Gerçeği söylemek gerekirse, okuyabileceğimden de hızlı, ardı ardına kitaplar alırdım o zamanlar!. Bu kitaplar gözümün önünde olunca, günü gününe sürdürmeye zorlandığım bu yaşamdan çok daha değerli ve gerekli bir yaşamın güvencesi olarak görünürdü bana!. / Hiç değilse belirtilerini göz önünde bulundurmuş oluyordum!. Görüyor ve dokunabiliyordum!. Oysa Şimdi, bu denli boş zamanım olduğu şu sıralar kendimi bir dönemde başlattığım çalışmalarıma verebilmeliyim!. /

{Sayfa:005, Paragraf:01/02, Sayfa:006, Paragraf:01/02/03 – Kitap Adı: BOŞLUKTA SALLANAN ADAM – Kitap Yazarı: Saul BELLOW – CEM YAYINEVİ – Çeviren: Neşe OLCAYTU - Cümle Derleme: Kemal KABCIK – ANTALYA - 16 Ekim 2013 Çarşamba 02:20:42}
    Okumak Yaşamaktır...

Bütün bu süre içinde / beni destekliyor!. Durumumun hiç de can sıkıcı olmadığını söyleyerek bu özgürlüğün tadını çıkarmamı istiyor!. Okumamı, / her türlü şeyi yapmayı öğütlüyor!. / Büyük bir istekle, / düşünürler üzerine deneme yazlılarına başlamıştım!. / Bu yazıları sürdürmem gerektiği / anlaşılmıştı!. / Odamda / postacının gelişini, radyo programlarını ve belli düşüncelerin her günkü akışını beklemek gibi / günlük olaylar içinde yoğruluyorum!. / İşe girmeyi düşündüm!. / Bir atılım yaptım!. / Beklemekten başka çare yok!. / Düşünüyorum, / bilincine varana kadar!. / Bekleyeceğim!.

{Sayfa:005, Paragraf:01/02, Sayfa:006, Paragraf:01/02/03 – Kitap Adı: BOŞLUKTA SALLANAN ADAM – Kitap Yazarı: Saul BELLOW – CEM YAYINEVİ – Çeviren: Neşe OLCAYTU - Cümle Derleme: Kemal KABCIK – ANTALYA - 16 Ekim 2013 Çarşamba 02:20:42}
    Okumak Yaşamaktır...

/ Yaşamın tüm rahatlığı düzenli bir dış olaylar silsilesine dayanır. Gece gündüz ve mevsim değişiklikleri, meyve ve çiçeklerin açılması, sürekli olarak tekrar eden ve bize zevk veren, daha doğrusu zevk vermesi gereken bu değişimler yeryüzündeki yaşamımızın ana dürtüleridir. Bu değişimlere açık olduğumuz kadar mutlu oluruz. /

{Sayfa:016, Paragraf:01 - Kitap Adı: BOŞLUKTA SALLANAN ADAM – Kitap Yazarı: Saul BELLOW – CEM YAYINEVİ – Çeviren: Neşe OLCAYTU - Cümle Derleme: Kemal KABCIK – ANTALYA - 05 Ocak 2014 Pazar 06:06:10}
    Okumak Yaşamaktır...

/ “Mesafeli” olmaya dikkat eden, varlığına önem vermek isteyen bir kimse. Ama soğuk değil. Ne de bencil olduğu söylenebilir. Dikkatli, hatta tetikte bekler gibi bir hali var. Kendi de açıkladığı gibi, sürekli olarak kendi kendisini gözler. Hiçbir şeyi kaçırmak istemez. /

{Sayfa:026, Paragraf:01 - Kitap Adı: BOŞLUKTA SALLANAN ADAM – Kitap Yazarı: Saul BELLOW – CEM YAYINEVİ – Çeviren: Neşe OLCAYTU - Cümle Derleme: Kemal KABCIK – ANTALYA - 05 Ocak 2014 Pazar 07:05:15}
    Okumak Yaşamaktır...

/ Hâlâ cevaplandırmasını istediğim bir soru sormuştur kendi kendine. “İyi bir insan nasıl yaşamalıdır? Ne yapmalıdır?” İşte bu noktadan hareket eden tasarılar. / Hiç kimsenin, ne olursa olsun, düş kırıklığına uğratılmaması gerekiyordu. /

{Sayfa:040, Paragraf:02 – Sayfa:041, Paragraf:04, - Sayfa:042, Paragraf:01 - Kitap Adı: BOŞLUKTA SALLANAN ADAM – Kitap Yazarı: Saul BELLOW – CEM YAYINEVİ – Çeviren: Neşe OLCAYTU - Cümle Derleme: Kemal KABCIK – ANTALYA - 06 Ocak 2014 Pazartesi 05:21:44}
    Okumak Yaşamaktır...

DOSTLUĞUN TEBESSÜMÜ DAİM OLSUN İNŞALLAH!.

İnsanı kitaba dost kılarken; düşündürün!.
    Hangi kitabı neden daha çok severiz hep?.
    Sevgisini umduğumuzu görünce; kitap iyi!.
    Yalnızım!. Ve A-Sosyal araştırmacılığım!.

Tüm kitaplara; sevgi dolu: bir A-Sosyal!.
    Haksızlık etmek istemem; yazılmış olana!.
    Tecrübe ediniyoruz okuduğumuz ile daima!.
    Yazılan değil, yazılamayan üzücü oluyor!.

Bir deneyimin, bir tecrübenin sır olması;
    Paylaşımlarımızın yetersizliğinden oldu!.
    Az okuyoruz ve farkına varamadığımız ne?.
    Tecrübelerimiz olsa bilgelik azimle aşk!.

Bir tecrübenin derecesidir yansımalarım!.
    Öğrendim ki; aynı tecrübeler aşkla dolu!.
    Bir kitapseveri; diğer kitapsever anlar!.
    Bir A-Sosyali; diğer bir A-Sosyal anlar!.

Bir filozofu; diğer bir filozof anlıyor!.
    Bir dervişi; diğer derviş anlıyor daima!.
    Söyle biz kimiz; A-Sosyal bir yalnızlık!.
    Söyle neden okuduk; insan umut olsundur!.

Söyle neden paylaştılar; paylaşım hayat!.
    Söyle kim kime yoldaşlık yapmış aşk ile?.
    Kimi okur, kimi yazar ve öğreniriz aşkı!.
    Yaşamak ve yaşatmak adına; PAYLAŞIYORUZ!.

{Yazan: Kemal KABCIK – ANTALYA - 06 Ocak 2014 Pazartesi 08:05:22}
    Okumak Yaşamaktır...

Karar Dönemi

Kitap okuma olayını bu kadar büyütmemek gerekir
    Bir de çok kitap okuyanların, kendilerini ayrıcalıklı insan gibi görme durumu var ki, gerçekten saçma
    Kitap okumaktan ele geçen, bilgi ve tecrübe ise, buna daha kolay ulaşmanın bir yolu var artık : Internet
    Ha tabi, internetten e-kitap şeklinde de okuyabilirsiniz. O ayrı
    Artık internetten, her türlü bilgi ve edinilmiş tecrübelere rafine bir biçimde ulaşabiliyoruz
    O zaman, neden ciltler dolusu kitaplarla uğraşalım ki ?
    Dikkat edin ! Ben, kitap okumayın demiyorum !
    Okuyun ama, kıymetli zamanınızı karınca hızıyla bilgi edinmek için harcamayın diyorum !

/ Eğer olup bitenin bilincine varırlarsa, en iyi biçimde değerlendirmesini bilirlerdi. /

{Sayfa:043, Paragraf:02 – Kitap Adı: BOŞLUKTA SALLANAN ADAM – Kitap Yazarı: Saul BELLOW – CEM YAYINEVİ – Çeviren: Neşe OLCAYTU - Cümle Derleme: Kemal KABCIK – ANTALYA - 07 Ocak 2014 Salı 07:23:57}
    Okumak Yaşamaktır...

Karar Dönemi

Ne bu şimdi ?
    Ne anlamamız gerekiyor bu cümleden ?

Sayfa 3/6 İlkİlk 123456 SonSon