6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Bir cinayet olayının psikolojik yaklaşımları

Standart Bir cinayet olayının psikolojik yaklaşımları

Merhaba.. Bir cinayetin veya bir intihar olayının psikoloji biliminin yaklaşımlarında nasıl incelenmesi gerekir bilgisi olan var mı ?
    Tam olarak derdimi anlatamıyor olabilirim ama eğer bu konuda bilgili arkadaşlar varsa lütfen benimle iletişime geçsin , yarına kadar yetiştirmem gereken işlerim var ve bunlardan birisi de bu.. Mesela 2 yıldır nikahsız yaşadığı eşini 8 bıçak darbesiyle öldürüp kaçan ve yakalandığında başka birisiyle ilişkisi olduğundan şüpheleniyordum namus meselesi diyen bir adamı veya bu olayı hangi yaklaşımlarla inceleyebiliriz.Şimdiden teşekkür ederim,sizinde varsa bildiğiniz örnekler lütfen beni haberdar edin

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

ödev mi bu bizden neden bunları istiyorsunuz.
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

Cahillik Dönemi elmaelma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ödev mayetinde bir çalışma yapıyorsanız gereken bilgileri paylaşabilecek psikoloji öğrencileri vardı forumda. Onlar bu konuyu görürler mi, görselerde ellerinde o bilgi varmıdır bilmem. İstediğiniz basit bir yorum ise kendimce bir şeyler yazabilirim ancak.
    HAYALPEREST

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı yorum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ödev mi bu bizden neden bunları istiyorsunuz.
    Alıntı elmaelma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ödev mayetinde bir çalışma yapıyorsanız gereken bilgileri paylaşabilecek psikoloji öğrencileri vardı forumda. Onlar bu konuyu görürler mi, görselerde ellerinde o bilgi varmıdır bilmem. İstediğiniz basit bir yorum ise kendimce bir şeyler yazabilirim ancak.
    Arkadaşlarımın da dediği gibi burası bir odev sitesi değil ,o yüzden bu sorunuza bilimsel bir cevap vermemiz mumkun değil .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı özgürdünya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba.. Bir cinayetin veya bir intihar olayının psikoloji biliminin yaklaşımlarında nasıl incelenmesi gerekir bilgisi olan var mı ?
    Tam olarak derdimi anlatamıyor olabilirim ama eğer bu konuda bilgili arkadaşlar varsa lütfen benimle iletişime geçsin , yarına kadar yetiştirmem gereken işlerim var ve bunlardan birisi de bu.. Mesela 2 yıldır nikahsız yaşadığı eşini 8 bıçak darbesiyle öldürüp kaçan ve yakalandığında başka birisiyle ilişkisi olduğundan şüpheleniyordum namus meselesi diyen bir adamı veya bu olayı hangi yaklaşımlarla inceleyebiliriz.Şimdiden teşekkür ederim,sizinde varsa bildiğiniz örnekler lütfen beni haberdar edin
    Olaya sadece açtığın başlık açısından bakarsak ,cinayet veya intihar tamamen farklı olaylar .

Bilerek cinayet işlemenin temeli ,geçmişte yaşanan olayların birikimlerinin etkisiyle karşısındakinden öç alma isteğinin yatması soz konusudur .Öldurecegi kişiyle yaşadığı olumsuz olaylar ,kişide öfke birikimlerine neden olmakta bunun sebebi de çok çeşitli olabilir .Tum bunların birikimiyle kişi cinayet işlemeye karar verebilir .

Birde seri katillerin işlediği cinayetler de var ki ,onların da temeli yine kişinin geçmişte yaşadığı olaylara dayanır bu seri cinayetleri belli bir nedenden dolayı işlerler .Ancak seri katiller de öç alma ve öfke daha kontrol edilebilir durumda olup ,kişi daha çok amacına odaklanmıştır ve hareketlerinde çok titiz olur ,ne zaman ne yapacağını bilmek oldukça zordur .

İntihara gelince o çok daha farklı bir olgudur ,kişinin intihar etmesi için ilk başta çok çok çaresiz kalmış olması çıkar yol bulamaması gelir .İntiharın sebebi ekonomik ,ailevi veya duygusal hayattan dolayı yaşanan sorunlardan dolayı olabilir .

Hemen hemen tum psikolojik sorunların temelinde kişinin geçmişi soz konusudur .

Örneklere gelince o kadar çok örnek varki ,aramaya bile gerek yok .Gazetelere veya haberlere bir göz attınmı istemediğin kadar örnek bulacaksın .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi

varsayımlarda bulunduğun cinayeti ele alırsak ortada bir evlilik yok, ortada bir evlilik dahi olsa cinayet cinayettir. cinayeti işleyenin ifadesi alınır, akli dengesi kontrol edilir, testler yapılır falan filan. ona göre ceza alır. intihar ise tamamen psikolojik baskılardan oluşuyor. çaresizlikten çare yaratmak gibi. fakat intihar süsü verilmiş cinayetlerde var.