Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: OKB yi okblilerde tanılarının mantıklı açıklamasını öğrenmek istiyorum(Tartışma Konu)

Karar Dönemi

Question OKB yi okblilerde tanılarının mantıklı açıklamasını öğrenmek istiyorum(Tartışma Konu)

Okb nin ana merkezindeki duygu durumu nedir ?Okb neden başlar kimlerde oluşur? Kişi kendi düşünce yapısını değiştirerek geçirebilir mi? Her insanın bir takıntısı varmıdır ?psikoloji biliminin 1900 yılları başında ortaya attığı okb yüzyıllar yıl önce vesveseydi vesvesemi yanlış tanı(Bu tanının arkasında islamiyet(kuran,sünnet,icma ) var. okb mi yanlış tanı(yıllar öncesine kadar vesvese olarak tanınan rahatsızlık 1900 lerden sonra hastalık kabul edildi,1960lerden sonra klinik ortamlarda yer buldu.Okb ilaç sanayicileri için bir rant mı hastalaştırılıyormuyuz neden şifalı otlar,şifalı taşların kullanılmasına karşı kurumlar ?Lütfen bilinçli şekilde cevaplandırınız

Psikiyatrist Mutluhan İzmir diyor ki ;
    Depresyon, ilaçlar piyasaya sürülünce ortaya çıktı

Bu ilaçların piyasaya sürülmesiyle birlikte giderek artan depresyon teşhisi sayısının kafalarda bir kuşku uyandırdığı görüşünde Doktor Mutluhan İzmir. “1960’ların ortasında tarihte ilk kez antidepresan olarak adlandırılan ilacın piyasaya sürülmesiyle birlikte, depresyon adlı bir hastalık da ortaya çıkıyor ve her yeni ilaç piyasaya sürüldükçe depresyon teşhisinde artış yaşanıyor. Şu anda elimizde antidepresan ilaç olarak adlandırdığımız ve 40 yıl önce ortalıkta hiç olmayan çok sayıda ilaç var ve bunların tedavi ettiğini iddia ettiğimiz depresyon adlı hastalık da 40 yıl öncesine göre binlerce kat artmış durumda.” diyor. Hatta bu durumda depresyonun varlık nedeni bu ilaçlardır demek abartı olmaz, diye de ekliyor.

okb okb okb Allahım her bu hastalığı taşıyna şifa versin inş

Karar Dönemi

amin inşallah.

Cahillik Dönemi elmaelma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

"Hatta bu durumda depresyonun varlık nedeni bu ilaçlardır demek abartı olmaz"

Mutluhan İzmir bunu diyorsa bence atıyor. 40 yıl önce de depresyon vardı. En basitinden sadece depresyonda olduğu bilenen kişi sayısı azdı. Niye arttı dersek konuşulacak bir çok konu var. Mutluhan Bey'in ki abartı uçurumunun hemen kenarından aşağı düşmek üzere olan varsayım gibi duruyor.

"okb yüzyıllar yıl önce vesveseydi vesvesemi yanlış tanı"

Vesvese şu anlamlara gelir şüphe, kuruntu, işkil. Zihinden atılamayan, sürekli dürten bir düşünce. Vesvese aslında okb nin obsesif düşünce kısmını oluşturur. Okb diğer kısmı olan kompulsif, düşüncelerin eyleme geçtiği durumdur. Bu noktada vesvese nin eyleme geçişini, bahsedilen eski zamanda şeytanın insan üzerine kontrolü olarak tanımlanmıştır. Okb bu durumu neden-sonuç ilişkisine otutturup hastalığın çok daha doğru incelenmesini sağlamıştır. Vesvese sadece düşüncede kalan bir durum olup okb hastalarının asıl müzdarip olduğu kompulsiyon kısmıyla ilişkili değildir.
    Konu elmaelma tarafından (16-11-2013 Saat 12:38 AM ) değiştirilmiştir.
    HAYALPEREST

Karar Dönemi

elma yazın ,için teşekkür,sen okb nin yanıda ki etkilerden birinin kompulsif olması gerektiğini mi savunuyorsun vesvesede sadece obsesif bölümü mü bulunmakta sence ?

Karar Dönemi

zivri antidepresanların varlığı depresyondan önce olması gayet normal günümüzde bir çok ilaç yeni çıkan hastalıklarda kullanılıyor.okb de paranoya olduğu sence hangi konuda gerçekleşiyordur?

Karar Dönemi

vesvese nedir ? şeytan ne kadar tanınıyor bunları araştırmakda lazım ?

Karar Dönemi

Arkadaşlar kesinlikle bu konuyu açan arkadaşa katılıyorum 9 ay anafranil vs ilaçlar kullandım hayatım karardı tamam takıntılardan kurtuldum ama depresyon denen lanet şeyden kendimi kurtaramıyorum ve galiba hiç bir zaman kurtulamıcam ...

Karar Dönemi

(Vesvese gereksiz kaygıyı yani anksiyeteyi tanımlıyor)peki okb ne gerçekçi olan birşey mi değil okb nin hiç bir konusu gerçekliği göstermez şüphe kaygı bunlar manevi olan şeyler
    vesvese sadece dindarlarda olmaz şeytan sadece düşmanı olan insanı kazanmak yani doğru olan işlerden kendi yanlış yoluna getirmek ister şeytanın kazandığı insan sadece okb yi yaşayan insanmı bugün intihar zina kumar bunlar şeytani işler değilmi yada bu tür işleri yapan kişiler yarın ben okb yim deyip kurtulacağanı savunan kaç kişi var evet psikoloji denen bişey var ama madden olacak bişey de değil öyle olursa bir çok kişi itikadi yollarda desteklenmiş olup namaz yada başka ibadetlerini yapmamak içim nüsadeli olmuş olurlar unutmayın ki okb de bir insanın namaz kılarken anlını secdeye koyduğu halde aklından geçecek olan sen ALLAH a inanmıyorsun düşünceside bugün okb olarak görülüyor yada abdest alan bir kişinin suyu israf olarak kullanmasıda okb olarak ilaçlaştırılıyor bunlar hastalıksa ve biyolojikse o zaman hayatımızn hangi alanında şeytan vardır bakın şeytani isteklere zorlanmaya vesvese denir neden sadece ves değil de vesvese ves-ves-ves -ves devamlı tekrarlanan düşünceler veya yol gösterme kompulsif ne tekrar eden düşünce veya davranışlar

Cahillik Dönemi elmaelma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı bennahhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    elma yazın ,için teşekkür,sen okb nin yanıda ki etkilerden birinin kompulsif olması gerektiğini mi savunuyorsun vesvesede sadece obsesif bölümü mü bulunmakta sence ?
    Vesvese ile okb nin doğru tanımlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu, her terim için geçerlidir ki tartışmanın takıldığı veyahut döndüğü noktaların temel sebebidir. OKB, vesvese yi kapsamı içine alan, daha kapsamlı bir tanımlamadır. Kapsamın artması anlam olarak daha çok kişiyi kapsamasının yanında sürece bakış noktasında daha geniş açılıdır.
    HAYALPEREST

Sayfa 1/2 12 SonSon