Sayfa 2/5 İlkİlk 12345 SonSon
50 sonuçtan 11 ile 20 arası

Konu: Bir de benden dinleyin

Karar Dönemi

Alıntı shafak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sözlerimi kendi üstünüze alınmanıza üzüldüm doğrusu...
    Ben yazdıklarınızdan sizin de; bahsettiğim sistemin bir kurbanı olduğunuzu gördüğüm için; durumu bizzat sizin sözlerinizle size farkettirmek ve kendi kendinizi çözümlere nasıl kapattığınızı göstermek istedim.

Siz ise benim bu davranışımı ; sizin de kurbanı olduğunuz siztemin bir parçası rolünü üstlenerek; savunma refleksiyle değerlendirdiniz.
    Aslında bu tutumunuz; pek de şaşılacak birşey değil. Çünki bir kaç yıl sonra; mesleğe -belki de bir psikiyatri uzmanı olarak-atılarak; kurbanı olduğunuzu unutacağınız bu sistemin ayrılamaz bir parçası olacaksınız.
    İşte pazarlama safhası asıl o zaman başlayacak. Şu anda; siztemin kurbanlarının büyük çoğunluğunun yaoptığını; yani farkında bile olmadan; sadece; siztemin empoze ettiği öğrenilmiş çaresizliği pazarlamak değil de ücretsiz fakat gönüllü yayıcılığını yapıyorsunuz.
    Ve bu halinizle hem kendinizi kapatıyorsunuz gerçek çözümlere; hem de; bu çaresizlik sendromununun yayılmasını sağlıyorsunuz farkında olmadan.
    Söylemek ve farkettirmek istediğim bu idi ...

Gönlünüzü rahat tutun kardeşim. Bunu farkedemeyen ne ilk ne de son kişi olacaksınız.
    Eğer farkına varırsanız asıl o zaman işiniz zor olacak... Hem de ne zor ...
    Beni tanımadan sadece yazdıklarımdan bu kadar kanıya varmanız beni şaşırttı doğrusu.Güçlü bir hayalgücünüz olmalı.Bahsettiğiniz bizim kendimizi kaptırdığımız sistem nedir?Siz sanırım herşeyi apaçık görebiliyorsunuz.Yakında atlatırsınız o zaman bu sıkıntılarınızı da.Öğrenilmiş çaresizlik diye tutturmuşsunuz evet bu çekingenliğin zaten en büyük götürüsü.Bunu yenmek çözümün büyük bir parçası.

Kusura bakmayın sinirli bir şekilde yazıyorum ama oldukça rahatsız edici bir dille yazıyorsunuz mesajları.Kendinizce çözümlemeler yapıyorsunuz benim hakkımda.Çabanıza saygı duyuyorum ama gerçek hayatta böyle değilsinizdir umarım.

Tekrar belirtiyorum çok kapalı bir şekilde anlatıyorsunuz derdiniz.Bahsettiğiniz sistem nedir, öğrenilmiş çaresizliği pazarlama nedir?Size bunları kim anlattı ya da nasıl bu kanılara vardınız.Bana saçma sapan insanları kandıran şarlatanlardan örnek vermeyin lütfen.İnsanlar 10 sene tıp fakültesinde milleti nasıl çaresizliğe iteriz diye kafa patlatmıyorlar.

Lütfen anlatmak istediklerinizi temellendirerek belirtin.Modern psikiyatrinin insanları çaresizliğe ittiğini mi söylemek istiyorsunuz?Yoksa benim gibi bir doktorun insanlara çaresizliği aşılayacakları mı?

Karar Dönemi faith111 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı shafak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sözlerimi kendi üstünüze alınmanıza üzüldüm doğrusu...
    Ben yazdıklarınızdan sizin de; bahsettiğim sistemin bir kurbanı olduğunuzu gördüğüm için; durumu bizzat sizin sözlerinizle size farkettirmek ve kendi kendinizi çözümlere nasıl kapattığınızı göstermek istedim.

Siz ise benim bu davranışımı ; sizin de kurbanı olduğunuz siztemin bir parçası rolünü üstlenerek; savunma refleksiyle değerlendirdiniz.
    Aslında bu tutumunuz; pek de şaşılacak birşey değil. Çünki bir kaç yıl sonra; mesleğe -belki de bir psikiyatri uzmanı olarak-atılarak; kurbanı olduğunuzu unutacağınız bu sistemin ayrılamaz bir parçası olacaksınız.
    İşte pazarlama safhası asıl o zaman başlayacak. Şu anda; siztemin kurbanlarının büyük çoğunluğunun yaoptığını; yani farkında bile olmadan; sadece; siztemin empoze ettiği öğrenilmiş çaresizliği pazarlamak değil de ücretsiz fakat gönüllü yayıcılığını yapıyorsunuz.
    Ve bu halinizle hem kendinizi kapatıyorsunuz gerçek çözümlere; hem de; bu çaresizlik sendromununun yayılmasını sağlıyorsunuz farkında olmadan.
    Söylemek ve farkettirmek istediğim bu idi ...

Gönlünüzü rahat tutun kardeşim. Bunu farkedemeyen ne ilk ne de son kişi olacaksınız.
    Eğer farkına varırsanız asıl o zaman işiniz zor olacak... Hem de ne zor ...
    Arkadasım bence burda yanılan sensin , burdaki insanların yasadıgı psikolojik sorunlar bir soguk algınlıgı gibi , 1 haftada kullanılıcak ilaclar la gecicek bir durum değildir.Tabikide yavas yavas ilerlicektir , Allah korusun bahsettigimiz kanser olsun veyahut diger agır hastalıklar olsun diyecegizki ilac sirketleri sureci uzatıp bu durumları lehine cevirmek istiyorlar..

Hem sen hangi cözumden bahsediyorsunki gelmissin burada ögrenilmis caresizligin pazarlamasını yapanlar olsun ,baska tezleri savunanlar olsun , kendi dusuncelerin olsun bunları yargılıyorsun .

Tekrar konuya donersek Saglam bir gorusu olmayan batı medeniyetinin zavallı psikatri ve psikologları ortalama her yıl değişen fikirleriyle hastalara yeni fikirler çözümler mucizlere sunarlar.Ve hepimiz de goruyoruz ki bu mucize receteler ya kitaplarla yada cesitli yontem ve araclarla piyasaya sunulmakta.Evet burda batı medeniyeti ilaclarla tekrar sureyi uzatarak bunu avantaja ceviriyor diyebiliriz ama Zamanında freud 'un gelistirmis oldugu uyduruk psikolojik sistemiyle baslayan ayaklanma daha sonra gunumuzun modern psikologlarıyla gelsitirilerek her sene daha farklı sekilde onumuze pisirilip pisirilip sunulmakta...

Cinsellikten baslayıpta bilincaltlarına inen daha sonra nlp , enerji verip alan yoga tarzı ismini hatırlamıyorum bu yontemlerden , sevgi pıtırcıgına donusturulme tedavileri alan tum nesiller serseri ruhlu , sabırsız ,sorumsuz ,ahlaksız bir nesil yetistirdiler.

Biz müslumanlar ise Kur'an ve hadisler ışıgında bu cahiliye den nasıl uzak dururuz veyahut yasadıgımız bu sıkıntılar acaba neden kaynaklanıyor demedik, binlerce yıllar oncede bu ruhsal hastalıklar hep bulunuyordu, ama tüm insanlıga ısık tutacak hersey Islam ile gelmisken ,biz hala her sene psikolojide fikir değişteren batıdan medet umuyoruz.Bu bilincaltı ve diger yontemler olsun hepsi batıldır ...

Senin benim gibi insanların uydurdugu sacmalıklar ,,, huzura ve mutluluga bolluga ve sevgiye cagırırken , Allah te'ala bizleri dunyada mutluluga huzurlu olmaya ve ahirettede bu dunyada bize vermis oldugu gibi nimetlerine davet ediyor.

17:81 (Ey Muhammed!) De ki: "Hak geldi, batıl yok oldu. Elbette batıl yok olmaya mahkumdur."
    “Allah’tan başka sana faydası da olmayan, zarar da veremeyen şeylere de ibadet etme. Eğer böyle yaparsan, o takdirde şüphesiz ki sen, zalimlerden olursun.” (10 Yunus/106)

Karar Dönemi

Alıntı faith111 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadasım bence burda yanılan sensin , burdaki insanların yasadıgı psikolojik sorunlar bir soguk algınlıgı gibi , 1 haftada kullanılıcak ilaclar la gecicek bir durum değildir.Tabikide yavas yavas ilerlicektir , Allah korusun bahsettigimiz kanser olsun veyahut diger agır hastalıklar olsun diyecegizki ilac sirketleri sureci uzatıp bu durumları lehine cevirmek istiyorlar..

Hem sen hangi cözumden bahsediyorsunki gelmissin burada ögrenilmis caresizligin pazarlamasını yapanlar olsun ,baska tezleri savunanlar olsun , kendi dusuncelerin olsun bunları yargılıyorsun .

Tekrar konuya donersek Saglam bir gorusu olmayan batı medeniyetinin zavallı psikatri ve psikologları ortalama her yıl değişen fikirleriyle hastalara yeni fikirler çözümler mucizlere sunarlar.Ve hepimiz de goruyoruz ki bu mucize receteler ya kitaplarla yada cesitli yontem ve araclarla piyasaya sunulmakta.Evet burda batı medeniyeti ilaclarla tekrar sureyi uzatarak bunu avantaja ceviriyor diyebiliriz ama Zamanında freud 'un gelistirmis oldugu uyduruk psikolojik sistemiyle baslayan ayaklanma daha sonra gunumuzun modern psikologlarıyla gelsitirilerek her sene daha farklı sekilde onumuze pisirilip pisirilip sunulmakta...

Cinsellikten baslayıpta bilincaltlarına inen daha sonra nlp , enerji verip alan yoga tarzı ismini hatırlamıyorum bu yontemlerden , sevgi pıtırcıgına donusturulme tedavileri alan tum nesiller serseri ruhlu , sabırsız ,sorumsuz ,ahlaksız bir nesil yetistirdiler.

Biz müslumanlar ise Kur'an ve hadisler ışıgında bu cahiliye den nasıl uzak dururuz veyahut yasadıgımız bu sıkıntılar acaba neden kaynaklanıyor demedik, binlerce yıllar oncede bu ruhsal hastalıklar hep bulunuyordu, ama tüm insanlıga ısık tutacak hersey Islam ile gelmisken ,biz hala her sene psikolojide fikir değişteren batıdan medet umuyoruz.Bu bilincaltı ve diger yontemler olsun hepsi batıldır ...

Senin benim gibi insanların uydurdugu sacmalıklar ,,, huzura ve mutluluga bolluga ve sevgiye cagırırken , Allah te'ala bizleri dunyada mutluluga huzurlu olmaya ve ahirettede bu dunyada bize vermis oldugu gibi nimetlerine davet ediyor.

17:81 (Ey Muhammed!) De ki: "Hak geldi, batıl yok oldu. Elbette batıl yok olmaya mahkumdur."
    Eklemeleriniz için teşekkür ediyorum ve pek çoğuna katılıyorum.Yalnız psikiyatri bilimini de tamamen bir kenara atmamak gerek.Başarılı ve olumlu sonuçlar alınabiliyor.Yine de çok derin bir alan hala birçok boşluğu bulunmakta ve çok yanlış yerlere kayabilmekte.

Bence de önce insanlar önce manevi boşluklarını doldurmalı herşeyden önce.Yoksa her fırsatta aynı kuyuya düşeceklerdir.

Psikatri bilmi nedir onu anlayamıyorum ,Allah c.c bizlere yani Ademogullarına insanlara yol gösteren efendiler efendisi peygamber efendimizi göndermis ve Kur'an ı kerim ile nasıl yasamamız gerektigini bizlere ögretmistir.Bundan baska psikatri veyahut psikologların görevleri nedir ,, he tabi inancı olmayanların veyahut baska dinlere inanınlar icin bir yol olabilir.Ama biz muslumanlar icin son peygamber Hz.Muhammed (s.a.v) dir,

10:57 - Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüller derdine bir şifa, müminlere bir hidayet ve rahmet geldi.

“Kim Allah’a güvenip dayanırsa, Allah ona yeter.” (Talâk: 65/3)

Tabi buna bazılarımız , ee ama hastalıgımız gecmiyor , acaba biz bize emredileni yapmamız gerekenleri yapıyormuyuzki bizde ayetlerde rabbimizin bize vaat ettigini yasayalım.

Universite sınavını kazanmak icin 4 tum lise hayatımız boyunca dersanelerde ozel derslerde kar da kısta sıcakta yagmurda okuldan sonra gece yarılarına kadar hatta sabahlara kadar calısıyoruz.Bir kız arkdasımızı gormek icin saatlerce yolculuk yapıyoruz.En guzel arabaya binmek icin bogazımızdan kesip bankalara borclanıp alıyoruz bu sürüp gider .ama bize emredileni yaparken burun kıvırıyoruz ..
    “Allah’tan başka sana faydası da olmayan, zarar da veremeyen şeylere de ibadet etme. Eğer böyle yaparsan, o takdirde şüphesiz ki sen, zalimlerden olursun.” (10 Yunus/106)

Karar Dönemi

Alıntı faith111 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Psikatri bilmi nedir onu anlayamıyorum ,Allah c.c bizlere yani Ademogullarına insanlara yol gösteren efendiler efendisi peygamber efendimizi göndermis ve Kur'an ı kerim ile nasıl yasamamız gerektigini bizlere ögretmistir.Bundan baska psikatri veyahut psikologların görevleri nedir ,, he tabi inancı olmayanların veyahut baska dinlere inanınlar icin bir yol olabilir.Ama biz muslumanlar icin son peygamber Hz.Muhammed (s.a.v) dir,

10:57 - Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüller derdine bir şifa, müminlere bir hidayet ve rahmet geldi.

“Kim Allah’a güvenip dayanırsa, Allah ona yeter.” (Talâk: 65/3)

Tabi buna bazılarımız , ee ama hastalıgımız gecmiyor , acaba biz bize emredileni yapmamız gerekenleri yapıyormuyuzki bizde ayetlerde rabbimizin bize vaat ettigini yasayalım.

Universite sınavını kazanmak icin 4 tum lise hayatımız boyunca dersanelerde ozel derslerde kar da kısta sıcakta yagmurda okuldan sonra gece yarılarına kadar hatta sabahlara kadar calısıyoruz.Bir kız arkdasımızı gormek icin saatlerce yolculuk yapıyoruz.En guzel arabaya binmek icin bogazımızdan kesip bankalara borclanıp alıyoruz bu sürüp gider .ama bize emredileni yaparken burun kıvırıyoruz ..
    Çok doğru Kur'an ve sünnet rehberimiz olabilir.Ama bu bizim kendimizi geliştirmemize ya da yeni bilgiler elde etmemize engel birşey değil.Nasıl teknolji gelişiyor hayatımız kolaylaşıyor ya da yeni cerrahi yöntemler bulunup insanlar yarım saat içinde bütün ızdırabından kurtulabiliyorsa psikiyatri de bu amaçla kurulmuş bir dal.Beyin ile ilgili yakın zamanda birçok şey aydınlandı ve önümüzüdeki senelerde daha birçok buluş olacaktır çünkü ülkeler bu tip araştırmalara ödeneklerini ayırmaya başladı.Evet diğer bilimler gibi keskin sınırları belirli formülleri yok.Mesela ruh sağlığı bölümü diye geçmesine rağmen ruh diye birşeyin varlığı tıp tarafından kabul edilmemekte.Tedaviler yetersiz daha aydınlanamayan birçok yönü var.İlaçlar deseniz başlı başına ayrı bir konu zaten.

Ama yine de önemi büyük psikolog ve psikiyatrların.En basitinden insan çevresindekilere sıkıntısı anlatıp rahatlıyorsa bir uzman bunu daha bilinçli daha profesyonel bir şekilde yapıyor.Sana gerekli cesareti aşılayıp işleri rayına oturtmaya çalışıyor.

Ülkemizde daha çok psikiyatri bölümü ilaç yazılıp yollanılan bir yer olarak bilidiği için bu tip ön yargılar normaldir.Benim için psikiyatri bölümü ne tamamen red edilebilceğim bir bölüm ne de tamamen bel bağlayabileceğim.

Kesinlikle dediklerine katılıyorum yeni buluslar , bilim dallarında ilerlemeler,insanların hastalıkları icin yeni tedavi yontemleri ,hayatın kolaylasması icin insanlara sunulan ulasım vs vs... ama kalp ve ruh hastalıkları icin kurulmus psikolog dalını kabul etmiyorum.Cunku bunun tedavisi zaten bize Kur'an ve peygamberimiz(s.a.v) sünnetleri ile bize gosterilmis.

O dönemde veyahut ondan once yada islamdan sonra veya uzatalım bundan sonra yasanılan ve yasanılacak tum bu gönül kalp ruh rahatsızlarına bir tek islam cevap veriyor onuda hakkıyla yasayamadıgımız icin ruhumuza değilde isteklerimize ve bedenimizi besledigimiz icin bu hastalıklar yasanıyor.

Hangimiz gecmisimizi hatırlıyor da , tum sorunlara inip cozelim veyahut neye göre hareket edelim sevgi ama bos bir sevgi , yarım yamalak ahlak edeple ne yapacagız , tevhid inancı nedir biz tevhidden ne anlıyoruz.Bir inanc olmadan ne yaparızz...

Simdi bugunlerde yeni cıkan bolluk ve bereket talebi ,yok meleklerden yardım istemek , yok ne istersek onu cekmek .Bunların hepsi Allah 'a şirk koşmaktır .

Yani Taleplerimizi bilincaltı veya baska sistemlerde aramaktır,baskalarının gelistirmis oldugu sistemlere inanmaktır..Buda bir nevi baska baska seylerden huzur mutluluk maddiyat bolluk sevgi talep etmektir,yani ihtiyacımız olan şifayı bu gibi sistemlerde bulmayı ummaktır.

3:85 Kim İslâm'dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecek ve o ahirette de zarar edenlerden olacaktır.

Karar Dönemi melek* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Allah 'ım ya konunun içinde konu açmışsınız.Helal olsun yüz yüze olsanız bu kadar açık konuşamazdınız
    Yaşamak dünyadaki en nadir şeydir;
    İnsanların çoğu sadece var olurlar ...

Karar Dönemi

Alıntı melek* Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah 'ım ya konunun içinde konu açmışsınız.Helal olsun yüz yüze olsanız bu kadar açık konuşamazdınız
    Haklısın öyle oldu . Ben beyin fırtınası yaparız diye düşünmüştüm ama sanırım hepimizin kafası biraz karışık.

Aslında Bu gunumuz tedavilerinin aslında birer uydurmaca insanların imanlarını calan bir sistem oldugunu konusurken ister istemez herseyi konusuyoruz..

Karar Dönemi

Ben biraz kendimi anlatıp rahatlamak istemiştim sadece.İşte kendini doğru ifade edememenin somut örneğiyim

Sayfa 2/5 İlkİlk 12345 SonSon