10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Bu Lanetin Çözümlemesi Yapıldı Arkadaşlar.

Karar Dönemi Anxiety - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Bu Lanetin Çözümlemesi Yapıldı Arkadaşlar.

Bu durumu yaşayan herkes bilir ki bu rahatsızlığın ne işleyişi hakkında ne de tedavisi hakkında net bir bilgi yok. Kişisel olarak bugün bir anda ilham gelmesiyle mi yoksa başka birşey mi bilmiyorum ama çok güzel bir çözümleme yaptığımı düşünüyorum. Onu sizinle paylaşmak istedim.
    Depersonalizasyon ve derealizasyon bir bellek bozukluğudur.

Kalıcı bellek (doğumdan itibaren görüntüleri, öğretiler(doğrular ve yanlışlar), kişilik özellikleri, ailesinin veya kendini
    eğiten kişinin huylarını(konuşma şekli, sevdiği ve sevmediği şeyler vb..), sosyal fiziksel duygusal vb deneyimler ve
    bu deneyimlerin kattığı öğreti ve duygular, ve en önemlisi doğuştan gelen çevreye ilgi ve
    çevreyi(içinde yaşadığı dünyayı, canlı/cansız herşeyi) inceleyip öğrenme yetisi,
    ve beynin getirdiği daha çözümlenememiş birçok yeti) ile zamanla/mekanla bağlantılı beyin bölgesinin bağlantılarının
    kopması veya ikisi arasındaki bağlantıyı engelleyici bir etken olması

(ağır anksiyete, ileri derece depresyon, şizofreni, ileri özüvensizlik)
    sonucu meydana gelen olaydır.

Diye yorumladım. Ukalalık olarak anlaşılmasını istemem ama hiçbir doktor beni benden daha iyi bilemez. Siz de ne yaşadığınızı, hangi noktalarda sorunlarınızın olduğunu bulabilirsiniz. Bu çözümleme benim 10dkmı almadı. Kendimi zorlamadım sadece sıradan bir günde sıradan bir saatte içsel yolculuk yaparken aklıma geldi ve hemen pcye kaydettim.
    Önerim doktorlara güvenin ama daha çok kendi iç sesinize güvenin arkadaşlar. Sonuçta onlar da sizin gibi insan ve sizin ayırntılarınıza inemiyorlar.
    Sağlıcakla..

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Anxiety Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Önerim doktorlara güvenin ama daha çok kendi iç sesinize güvenin arkadaşlar. Sonuçta onlar da sizin gibi insan ve sizin ayırntılarınıza inemiyorlar.
    Sağlıcakla..
    Çok haklısın ,dr. veya psikolojik danışman hastayı ancak anlatılanlara gore tanıyabilir .Bir hastanın geçmişini veya 24 saatini bilebilmek bir profesyonel için imkansızdır .
    Size sorulan ya da sizin anlattıklarınıza gore karar verip size gereken tedaviyi uygularlar ,yaşamınızın duygularınızın ayrıntılarını bilemedikleri içinde bazı noktaları atlamaları çok doğaldır .

O yüzden profesyonel destek alırken kendinizi mumkun olduğunca anlatmaya çalışın ve önce kendinize sonra da uzmanınıza güvenin .Guven tedavinin en önemli noktasıdır .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi faith111 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Olaya algılama bozuklugunu yasadıgın icin , zaman ve mekanla ilgili olan baglantı noktalarının kopuklugundan bahsetmissin ama beyinde acaba boyle baglantı bolgeleri varmı , bence yasadıgımız sey tam olarak bu değil...
    “Allah’tan başka sana faydası da olmayan, zarar da veremeyen şeylere de ibadet etme. Eğer böyle yaparsan, o takdirde şüphesiz ki sen, zalimlerden olursun.” (10 Yunus/106)

Karar Dönemi Anxiety - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı faith111 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Olaya algılama bozuklugunu yasadıgın icin , zaman ve mekanla ilgili olan baglantı noktalarının kopuklugundan bahsetmissin ama beyinde acaba boyle baglantı bolgeleri varmı , bence yasadıgımız sey tam olarak bu değil...
    Hocam insan hayatındaki en önemli iki faktör zaman ve mekan olgusudur, bunlarla ilgilenen bir beyin bölgesi elbette var Hatta şöyle anlatayım, uyuşturucu veya yeşil reçeteli ilaçların insana hissettirdiği "bulutların üstündeyim, çok rahatım, uçuyorum" gibi deneyimler, beynin bu bölgesinin uyuşmuş olmasından kaynaklanır. Zamanın nasıl geçtiğini anlamazsın 1 dakika sana 1 saat gibi gelir, biraz yürürsün yorulursun saatlerdir yürüdüm sanırsın ama arkana dönüp bakarsın ki 3-4 metrelik bir yol yürümüşsün. Bunun gibi şeyler hep o bölgeyle alakalı anlatabildim mi ne demek istediğimi.

Yabancılaşma hastalığı da "tahminime göre" bu bölgelerin aktivitelerini tam olarak yerine getirememesinden kaynaklanıyor. Bir nevi, ilaç falan kullanmadan uyuşturulmuş gibi yaşıyoruz. Ama ne tam uyuşmuş ne de tam uyanık. Arada bir yerlerdeyiz. Ne tam deliyiz nede tam farkındalık sahibiyiz.
    Farkındalık demişken birşey daha ekliyim. Bu rahatsızlık insana normale göre aşırı "farkındalık sahibi"ymiş gibi hissettiriyor. Bu his tamamen hastalığın yanıltmasıdır, aldırış etmeyin. Algıyı/farkındalığı geliştiricek aktivitelerle ilgilenmek iyi gelicektir. Çünkü bu hastalıkta düşünsel farkındalık(düşünmek) artarken , çevresel farkındalık eski halimizin yarısına iniyor. Yani yolda yürürken ağaçtan doğadan manzaradan güzel şeylerden zerre haz alamıyoruz.

Son olarak sadece bir önerim var, bu hastalığı araştırmayı, kara kara düşünmeyi bırakıp başka şeylerle ilgilenin.

Allah yardımcımız olsun..

Karar Dönemi

merak ettiğim neden depersonalizasyon için yeterlı çalısma yok basıt bı rahatsızlık mı herkeste gecıcı mı 2 yıl oldu ama gecmıyor

Karar Dönemi

tam hatırlamıyorum ama psıkologuğun soledığne gore 2 kısı beyın amılyatı olmus birinde beynın bı bolgesınden tumor alınıyor ve adam eskısı gıbı hıssedebılıyor yanı dp ve dr gecıyor detaylarını yarın sorıcam dıerınde aynı bolgede adını hatırlayamadığım bolge tamamen alınıyor ve adam dp ve dr yasıyor yanı dp ve dr ye neden olan yer bulunmus gorunuyor

merhaba ceres bu konuyu arastırırsan sevinirim zaten yasamıyorum boyle yasamaktansa olum riskini goze alırım,seve seve ameliyat olurum ama daha kotu olmak gibi bir risk var mıdır?

Karar Dönemi

Merhabalar,kurtulan var mı bu rahatsizkiktan,3 aydır böyleyim lütfen cevap Yazın.

Karar Dönemi

Geçer arkadaşlar inşallah

Çıraklık Dönemi

bazen felsefi yorumlar yapmak çok olmadık zamanlarda oluyor.