Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: özgüvensizlik, değersizliği yenmek için çözümler

Standart özgüvensizlik, değersizliği yenmek için çözümler

Merhaba arkadaşlar, bende değersizlik, yanlış yapma korkusu, kendime değer verilince buna layık olamama ve bunu kaybetme korkusu, diğer insanları kendimden büyük görme, saygıyı haketmeme durumları yaşıyorum ve son 3 aydır .netten geniş kapsamlı çalışmalar yaptım bu arada bu sene 1.sınıf felsefe bölümüne başladım derslerin arasında psikoloji bölümüde var onu da kurcaladım şimdi aşağıya kendi durumumla ilgili değerlendirmeler yaptım sanırım bu değerlendirme "bilişsel davranışçı terapi" grubuna giriyor.Bu değerlendirmemi incelerseniz sizde düşüncesel olarak sorunlarınızı anlamlandırıp üstesinden gelebilirsiniz biraz uzun olabilir ama incelemenizi tavsiye ediyorum.Aşğıda kağıda yazdıklarımı aynen yazıyorum olayların sebebi, neyden korktuklarım ve niye korktuklarım yazıyor.Ve bu olayların aslı da yazıyor.

Başlıyorum :

•Korkularım ve rahatsızlıklarım neler?
    -Yanlış yapma korkusu, özgüvensizlik, kendime değer verilince bunu kaybetme korkusu, kendimi büyük görmeme, kendimi ezik görme(diğer insanların gördüğü saygıyı görnüce ben bunu hakediyormuyum düşüncesine kapılmak ve bu saygıyı haketmediğimi hissettirecek davranışlar yapmak..

•Bu hastalıkların nasıl oluşumu ile ilgili benim görüşlerim :
    -Babamın sürekli sinirli ve yüksek sesle bağırarak konuşması
    -Hkasızda olsa karşısındakini bağırarak ve sözsel korkutarak bastırması
    -Bize büyük insan gibi davranmaması
    -Başkalarını(kötü insan olsalar bile) güzel yanlarını görüp takdir etmesi
    -Birşey istediğinde aceleci davranması ve istediğini bulamayınca(yanlış birşey getirince sinirlenip hakaret etmesi)

Şimdi arkadaşlar algılama şu yönde oluyor.
    Olay > Düşüncelerimiz(nasıl yorumladığımız) > Duygu > Davranış
    Yani Olay ne olursa olsun gerçektir ama biz nasıl düşünürsek mesela : babamın bana sen bi işe yaramassın demesi fiilen gerçektir ve demiştir, bu bir olaydır.Ve bizde sakin düşünemezsek ve o söze takılırsak "evet ben bir işe yaramam, ben hep yanlışım vs..." diye düşünürsek bu manada yorarsak bu da zamanla duygulara(değersizlik, özgüvensizlik) dönüşür ve bu da haliyle davranışlara(çekingenlik, yanlış yapma korkusu, utangaçlık vs..)dönüşür.
    Kendi olayıma geçeyim :

Olay : Babamın bana bağırması, hakaret etmesi sinirli tavırları vs..
    Düşünce : Ben yanlışım, diğer insanlar benden üstün, ben saygıyı haketmiyorum, yanlış birşey yapmamam lazım, hep suçlu benim, benim bildiklerim yanlış veya önemli değil.
    Duygu : Eziklik, (yanlış yapma) korku, aşağılık ve suçluluk duygusu
    Davranış : Kendimi özgüvensiz ve kendim tarafımdan yönetilemeyecek olduğumu hissettirecek davranışlarda bulunmak.Yanlış yapmaktan korktuğum için birşeyi kendimi vererek yapamamam.Sanki herşeyde suçlu benim gibi hissetmm.Kendi fikirlerimi işe yaramaz olarak düşündüğüm veya değersiz gördüğüm için söylemem/söylesem bile tam anlamıyla ifade edemem.

•Şimdi olayların gerçek yüzüne geçelim : Ben normal davranıyorum, yani davranışlarımda hiçbirşey yok düşüncelerimde de birşey, herkes özgür.Ama ben her seferinde özgüvenli bir şekilde babamla tartışmaya girince (veya kiminle tartıştığım farketmez önemli olan bastırılmam) ve babamın bu davranışları ile karşılaşınca ister istemez farkında olmadan düşüncelerim değişti.Aslında babam böyle birisi ama ben onu kendi düşüncelerime göre yormuşum ki : "Ben, değersizim, ben yanlış yapıyorum, ben haksızım, ben kendime güvenmiyorum, ben kendimi tek başına yönetemem" diye düşünmüşüm ve bu düşünceleri alışkanlık haline getirdiğim için benimsemişim ve "öğrenilmiş çaresizlik" yaşamışım.Yani her başlayacağım işe bilinçaltım bu durumları öne çıkarıyor ve bende ben böyleymişim gibi hissediyorum.Normalde ben ve hiçkimse öyle değil, herkes istediğini yanlış da olsa korkmadan gönül rahatlığıyla yapabilir.Bizim özgürlüğümüz baltalandığı için biz özgürlüğü ulaşılmayacak birşey olarak görüyoruz.Ve cesaret edip kendi başımıza bu sefer bu rahatsızlığı yenicem dediğimiz vakit bi duygu boşluğu yaşarız ve alıştığımız ve benimsediğimiz "özgüvensizlik" düşüncelerimize karşı olduğu için ve bu düşüncelerimizin aksini yaptığımız için bu duygu yoksunluğu yaşarız, ve farkında olmadan yanlış yapıyoruz sanarız.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar okuyan arkadaşlara teşekkürler...

Karar Dönemi filologum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Çocuklar ailelerin elinde oyuncak oldu! İyi olunan becerinin üstüne gitmek ve başarılı olmak lazım.Yalan dünyada bünyaminin korkularını yenişi bilimssel yönteme örnek.
    Bindik bi alamate gidiyoooz kıyamete

Karar Dönemi

peki bunları yaşamış biri bu saatten sonra ne yapmalı ? ne yapabilirim

Çıraklık Dönemi

lanet bir spor salonuna git ve lanet olası korkularını ağırlıklar altında bırak

Karar Dönemi

spora gidiyorum desem ama rahatlayamıyorum bir türlü kafamın iiçi hep dolu

Çıraklık Dönemi

Alıntı melek92 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    spora gidiyorum desem ama rahatlayamıyorum bir türlü kafamın iiçi hep dolu
    ozaman bi arkdaş bul sporda ve sadece porla ilgili konuşun.oda olmuyorsa benim yaptıığmı yapın.kendinize telkin verin keyfinizin yerine gelemsi için.bunu yapışımın 2. oldu.biraz tesiri azaldı ama gayret ediyorum.

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

Alıntı montevo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lanet bir spor salonuna git ve lanet olası korkularını ağırlıklar altında bırak
    amerika filmleri gibi konuştun be ahaha raki şu lanet olası rakini devir oğlum. ahaaa...
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

Yigit
    Guest

Hey dostum şu lanet olası espirilerini şu lanet forumda yapmak zorunda mısın

Karar Dönemi

ne yapıyorsun anlamadım yalnız

Yigit
    Guest

Alıntı melek92 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ne yapıyorsun anlamadım yalnız
    Bir şey yapıyorsam oda hiçbir şey yapmadığımdır. Ooo
    (Evet hastayım)

Sayfa 1/2 12 SonSon