9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Hayallerimin mi ailemin hayallerinin pesinden gitmeliyim? Yardimci olursaniz sevinirm

Karar Dönemi

Question Hayallerimin mi ailemin hayallerinin pesinden gitmeliyim? Yardimci olursaniz sevinirm

Merhaba.. Öncelikle kendimi tanitayim.. Ben 14 yasinda Psikolog olmak isteyen bir kizim..
    Ben psikolog olmayi gercekten cok istiyorum.. Ama ailem beni eczaci,doktor,mimar vs.. Mesleklere yoneltmeye calisiyorlar.. Benim kucuklugumden beridir cok duskun oldugum teyzem var.. Onunla bu konuyu konustum o da beni vazgecirmeye calisti kurdugu cumlelerden dikkatimi en cok ceken cumle "Meslegini iyi yapayim derken kendi hayatini mahfedeceksin" buydu.. Ben biraz hirsli bir kizim kabul ediyorum meslegiminde en iyisi olmayi isterim tabiki ama bunu yerinde tutabilirim.. Her neyse gecen gun bizim oturdugumuz siteye bi aile tasinda ama cocuklari 17 yasinda sizofren.. Arada bir bahceye iniyor gecenlerde de birini bicakladi ama raporu oldugu icin bisey olmadi.. Ben bu olay olmadan once fazla korkmuyordum yani bahcede buyuk kucuk demeden herkes onu gorunce kaciyor tabii ki bende korkuyorum kaciyorum.. İste gecen gun benle arkadasim sitede gezerken cocuk aniden karsimiza cikti ustumuze gelince bizde kacmak zorunda kaldik ve aileme bu durumu anlattim ne diyeceklerini biliyordum ama ailemden bisey saklayinca huzursuz oluyorum.. Neyse iste annem de babamda bak iste hastalarin boyle olacak onlardandami kacacaksin gibi seyler soylediler.. Sizce haklilarmi? Benim fikrim psikologlara insanlar dertlerini anlatma icin gidiyorlar ornegin sinav stresinde olan bi ergen, ailesiyle ilgili sikinti yasayan bi genc.. Gibi ... Lutfen yardimci olun..

Karar Dönemi Anxiety - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teyzenin söylediği şey başta insana mantıklı geliyor "klasik kurulan cümlelerden" ama düşününce biraz mantıksız geldi çünkü insanı yıpratmayan meslek hemen hemen yoktur, hele ülkemiz şartlarında. Şahsi fikrim insanı en az yıpratan meslek severek yaptığı meslektir. Hayallerinin peşinden git ama ailene de kulak vermeyi ihmal etme (meslek konusu hariç)

Karar Dönemi

1. Yaşın henüz bu konuda net ve tek fikirli olmak için biraz erken. bikaç sene sonra fikrinin değişmesi gibi bi ihtimalin gerçekten var.
    2. Fikir değişikliğinin olmadığını varsayarak, her meslekte kişiye tehlike arz eden, yoran, sıkan hatta bazen bıktıran olaylar yaşanır. vazgeçmen için bu kesinlikle bir sebep değil.
    3. Sen şuan korktuğun o insanların karşısına ilerde yine bu donanımınla çıkmayacaksın. onlara ve başkalarına hazır olacaksın.

Bence kendi hayalinin peşinden git
    başarılar...

Karar Dönemi

Alıntı aydan. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1. Yaşın henüz bu konuda net ve tek fikirli olmak için biraz erken. bikaç sene sonra fikrinin değişmesi gibi bi ihtimalin gerçekten var.
    2. Fikir değişikliğinin olmadığını varsayarak, her meslekte kişiye tehlike arz eden, yoran, sıkan hatta bazen bıktıran olaylar yaşanır. vazgeçmen için bu kesinlikle bir sebep değil.
    3. Sen şuan korktuğun o insanların karşısına ilerde yine bu donanımınla çıkmayacaksın. onlara ve başkalarına hazır olacaksın.

Bence kendi hayalinin peşinden git
    başarılar...
    katılıyorum, yönlendirmelerin dikkate alman gereken kısımları gerçekçi olanları.

senin neden psikolog olmak istediğin de sorgulanmalı onların neden bunu istemedikleri de.

şizofrenik vakalar çoğunlukla beynin işlev yitiminden kaynaklanır, endokrin sistemi ve nöroloji ile ilgilidir ve genellikle psikyatrlar ilgilenir.

Psikolog bir terapisttir. Bir nevi hayat koçu, danışmanı gibi..

bu yönlendirmeler, senin hayatta alman gereken kararları ve bunu başarabilme kabiliyetini etkileyebilir. yani şimdi ailen senin adına kaygısında haklı olsa bile, bu ilerde pek çok meslekte veya durumda kafanın karışmasına, kendi kararlarını alamayıp, bu konuda yetersizleşmene sebep olabilir.

tavsiye vermeyeceğim tabi, sadece artıları eksileri, düzgün, saçma korku ve kaygılardan arındırarak, gerekirse psikologların yanına gidip, tatmin olabilceğin yada çekinebileceğin durumları sorarak bilgi sahibi olabilir, olayları daha net görebilirsin.

hayalinin peşinden git diyeceğim tabi ama hayalinin gerçek mi yoksa saplantı mı olduğunu farketmek de senin görevin.

gerçek hayallerinse peşinden gitmen dileğiyle
    başarılar

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

tıp okuma ihtimalin var mı? yani derslerinde çok çalışıp bence tıp okursan ve psikiytr olursan hem psikolog görevi yapabilrsin hemde yapabileceğin en iyi şeyi olmuş olursun. Belki de psikolog luk seni tatmin etmez ilerde ama psikiyatr hem psikolog görevi görür hemde ilaç yazma yetkisi olduğu için bu alanda iyi bir şeyler olur. O şizofreni zaten tedavisi olan bir şey deil ki? onun durumu ilaçlık ve psikiyatrın kapısında zaten güvenlik var...cok korkarsan mesela birisinin tipinden doktor olursan güvenlik eşliğinde de terapi vermek istiyorum diyebilirsin. yani bence senin doktor olman şart:d hem ailenin istediğ hemde kendi alanında bir şeyler yapmış olursun.
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

Karar Dönemi

Herkes kendi kişiliğine, yeteneklerine en uygun uğraşıyı ve konumu seçmeli. Yoksa ömür boyu mutsuz hissedecektir kendini. Örneğin güçlü kuvvetli birini masa başında oturtmak o kişiye zulüm olabilir. O çok daha faydalı işler yapabilir. Aynı şekilde zihinsel yetenekleri ağır basan biri bedensel kuvvetleri gerektiren işleri yaparsa daha da mutsuz hissedecektir kendini.
    Yalnız gençken kendine fazla güç biçileceği için tahmin tuzağından sakınılmalıdır. Meslekleri iyi araştırmak, kendini iyi tanımak gerekiyor.
    Konu arasira tarafından (11-09-2013 Saat 02:14 AM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi

öncelikle hepinize bana cevap verip önemsediğiniz için çok teşekkürederim.. biriniz şunu merak etmişti galiba ailemin neden bu mesleği bana göre bulmamaları meselesi.. onların bu meslekle ilgili yaklaşımları zaten senin dertlerin olacak o zamana kadar bi yuvan olacak kendi dertlerinle uğraşacaksın bide senin kendi derdin yetmezmiş gibi başkalarınında dertlerini dinlersen yorulursun.. gibi şeyler söylüyorlar tamam haklılar ama eğer ben psikolog olmazsam ben yorulurum.. zaten benim bu mesleği seçmemin nedini başkalarının dertlerine ortak olmak onları mutlu etmek... bunu yapacağımı biliyorum yaparken yorulmaktan çok mutlu olacağımıda biliyorum..

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sevgili pdr ,asla hayallerinden vazgeçme .Hayallerin senin umudun yaşam sebebin .İnsan mutlu olmak için hayaller kurar ve onları gerçekleştirmeye çalışır .

Psikolog olmak istemen çok güzel ,psikologlar psikolog danışmanlar ve klinik psikologlar gibi dallara ayrılırlar .Sanki Dr.lar hiçmi sorun yaşamıyor hele hele gunumuzde şiddetle karşılaşan bir çok dr.var ,aynı şekilde şiddetle karşılaşan eczacılarda mevcut zaman zaman medyada yer almakta .

O yüzden ailenin bu düşüncesi çok yanlış .

Diger taraftan şizofrenler ,içinde halk arasında yanlış inanışlar var bunlardan en önemlisi şiddet yanlısı oldukları .Her şizofren şiddete eğilimli değildir ,mesela benim çok yakından tanıdığım bir kaç şizofren var onları görsen asla psikolojik hasta diyemezsin .

Onları daha yakından tanıyınca insan farkedebiliyor ,o yüzden sitedeki çocuktan gereğinden fazla korkmana sebep yok korkma ama tedbirli olmayı da ihmal etme .

Onu tahrik etmedikçe ,sana bir şey yapmaz hatta senle iyi bir arkadaş bile olabilir .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi gloxinia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

öncelikle hayallerinin peşinden gitmelisin sen başkası için yaşamıyorsun.doktor mühendis modasının mantığı nedir onuda anlamıyorum ailenin dileklerini de elbette gözet ama sırf dayatmaya getirdiklerindede kendini zorunlu hissetme
    delileri hastaları peşine takıp başına iş açan psikolog psikiyatr var mıdır bilmiyorum imkansız bişey gibi gelmiyo ama öyle bişey olduğunuda hiç duymadım
    şizofren konusunda "Neyse iste annem de babamda bak iste hastalarin boyle olacak onlardandami kacacaksin gibi seyler soylediler.. " bunu ne zihniyetle söylediler bilmiyorum ama genel olarak psikolojik sıkıntılılar diyince olayı saçma sapan yerlere bağlayan insanlar var duydukça sinir oluyorum ve yine sinir oldum.. toplumda her dengesiz dengesiz hareketleri olan cinayet işleyen vs eylemde bulunan insanların hepsinin psikolojisi bozuk insanlar olduklarını mı sanıyolar ne? aynı şekilde psikolojisi bozuk diye her insanında böyle şeylere meyili olacak diye bişey yok sana gelen onca çeşit psikolojik hastalıklıdan onca insandan bir kısmı sadece o tür insanlardan olcak.
    ha şu konuda çok haklılar ama; psikolojisi bozuk insanlarla uğraşmak gerçekten zor olabilir ama sen bununla nasıl baş edeceğinin eğitimini almış bi insan olucaksın yani sıradan toplumdaki bi insan gibi değil.ama yine de o tür insanlarla uğraşmak senin ruh sağlığını bozabilir ayrı durum.ama bu şey karşındaki insanlar için de geçerli.başkaları tarafından anlaşılamayan gerçekten yardımına çok muhtaç insanlar da gelecek karşına ve bu konuda seninde biraz hassasiyet sahibi olman gerek ve gerçekten çok yıkılmış tahrik olmuş insanlara belki güç verebilcek veya en azından hayatını yola sokabiliceksin.
    şimdi karar senin