5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: unutkanlik

Standart unutkanlik

Merhabalar

Ben sitenizin bir takipcisiyim

Yurtdisinda ozel bir sirkette calisiyorum.oncelikle sorumu iletmek istiyorum

sirketimizde yaklasik 75 kisi calismakta. sirketin acilisindan bu yana (2 yil) 6 ay oncesine kadar unutmakla ilgili bir sorun yoktu. son 6 ayda personelden bir tanesinin yapmis oldugu unutmusluktan kaynaklana bir islem hatasi tabiri caiz ise bulasici bir hastalik gibi yayildi ve neredeyse herkez ayni noktada ayni unutkanlikla hata yapar oldu. bunun nedenini sirket defalarca kez arastirdi ve cozum aradi. buldugu cozumler her yarim saate bir telsizlerde unutulma yapilamamasina yonelik uyari buna dair sik sik konusmalar yapildiysada bahsedilen unutkanlik konusu bir turlu giderilemedi. bu konuyla ilgili yonetim kurulu defalarca kez toplanmis olsada cozum uretilemedi. Her nekadar inandirici olmasada sorun kucuk bir sorun. ama son zamanlarda sorun kucuk olmaktan cikip daha buyuk hatalar yapilmaya basladi. ve yukarda bahsettigim gibi hatalar yapidikca yapanlar cogaldi.

sirket son derece iyi ve insan degerlerine onem veren baski yapmayan,kesinlikle personelini dinleyen ve sirf hata yuzunden se personelini isten cikarmayacak kadar iyi bir sirket.

benim yonetime sundugum fikir "hata ile ilgili konusma,dialog ortadan kalkinca hata da ortadan kalkar oldu" yonetim tarafindan kismen hakli ama riskli bulundugu icin kabul edilmedi.

ben ise kendimi bu konunun cozumune adayip arastirmalar yapmaya koyuldum. sorunun psikolojik oldugunu biliyorum.ama nereden nasil kaynaklaniyor, neden herken ayni hatayi yapiyor,6 ay oncesine kadar hicbir hata yokken bir kisinin hata yapmasindan dolayi herkes ayni hatayi yapar hale geldi gibi vs sorulara yanit bulamiyorum.

umarim sizler bana yardimci olursunuz.

tesekkur ederim

saygilar

goffee
    Guest

Yaşadığınız olay malesef garip ama gerçekten var oldugunu bildigim bir olay.
    Benmde benzer bir olayı yaşamışlığım var.
    Siz doğru öneriyi vermişsiniz ama onların sizin doğru öneriyi verdiğinizi farketmesi zaman alacak.
    Biraz sabredin bir süre daha hata yapsınlar zamanla geçecektir.
    Siz zaten görevinizi yapmışsınız.
    Bir şekilde kabul etmeseler dahi onların beyinlerine sözleriniz işlemiştir.
    Zamanla onlar kendiliğinden konuşmayı bırakacaklardır.
    Düzelecektir.

Karar Dönemi

Arkadaşımında dediği gibi....

İnsanlar topluluk halinde yaşar böyle bir hataya sürü psikolojisi denir biri bir yanlış yapar diğerleri de ona uyar ama arkadaşımın dediği gibi sorunlar kendilinden de yok olabilir

oncelikle ilgilenip cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim
    suru psikolojisi olayi kafama yatti
    soylediklerinize katiliyorum.zamanla yapilmadikca son erecegine inaniyorum.
    ama kafama takilan bir nokta var. ise yeni baslayan elemanlar deneyimi olmadigi icin bahsedilen hatanin sik sik yapilmis oldgunu duyduklarinda onlarda dolayisiyla yapiyor.
    )) sorun nesil den nesile aktarilan bir sorun gibi yeni gelenlerede yayiliyor.

Karar Dönemi

yeni gelen çalışanlar,işin uzmanı olan eski bir çalışanla eleştirilsin bu şekilde yeni çalışan yaptığı işteki hatayı görmezse profesyonel olan eski çalışan görür bu şekilde hata başlamadan biter bir nevi eğitim gibi zaten daha sonra yeni çalışan işinde gelişeceği için bu şekilde sorunda ortadan kalkar...