4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Kendimi Nasıl Gelişriririm ?

Karar Dönemi Sasha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Kendimi Nasıl Gelişriririm ?

Merhaba arkadaslar belki cok klişe bir soru ama ben kendimi nasıl geliştirebilirim ? Yaşım 20 üniversite 1.sınıf öğrencisiyim.İngilizce eğitim almama rağmen ingilizcem çok üst düzey değil,kitap okuma alışkanlığım yok.Daha doğrusu şöyle var yeni kitap almayı çok severim ama bi türlü bitiremem kitapları.İlk 50 sayfa okurum sonra 1-2 gün ara verirsem eğer bi daha o kitabın kapağını 2 ay sonra açarım.Kendimi bir üniversite öğrencisi olarak cok eksik görüyorum açıkçası.Sohbet bile ederken birileriyle tıkanıyorum eskiden cok konuskanken belki de buda nedenlerinden biri bilmiyorum ama artık konusamıyorum fikir dahi zor üretmeye başladım.Sanki ortaokuldan sonra okumamış biri gibiyim.Neler önerebilirsiniz bana ve nasıl yapabileceğimi?Örneğin kitap oku diyebilirsiniz belki ama kitap okuma alışkanlığıda nasıl kazanacağıma dair bi kaç öneride bulunursanız çok güzel olur.Açıkçası bu ilk yıl yurt dışında aileden uzak okumanın verdiği rahatlıktan dolayıda ders calısamadım hiç onunda böyle körelmemde etkisi olmustur.Bide belirtmek istiyorum verebileceğiniz öneriler sadece kısa planlı olmasına gerek yok.Ben üniverite bitene kadar kendimi geliştirmek istiyorum açıkçası.Üniversiteden sonra birisiyle konusunca "İşte üniversite okudugu belli oluyo!" tarzı bi düşüncesi olmasını istiyorum.Yani önerileriniz uzun planlıda olabilir.

protagonist
    Guest

Merhaba sasha. ben de benzer soruları kendime sık sık soruyorum. kendi denediğim ve de hocalarımın verdiği önerileri seninle paylaşmak isterim. Hocalarımız özellikle güncel olayları takip etme adına gazete okuma alışkanlığımızı geliştirmemiz gerektiğini söylüyor. ben kendim de henüz oturtamasam da düzenli olarak bir veya birkaç gazeteyi takip etmemizin hem fikirleri ifade etmede hem de güncel olayları ifade etmede faydalı olacağı aşikar. Kitap okuma alışkanlığının ilk yolu da bence sevdiğin, okumaktan hoşlandığın kitap türünü seçmek ve severek okuyacağın bir kitap seçerek işe başlamak. Çünkü kitap ilgini çekerse başında okumayı bırakabileceğini sanmıyorum. Dİl öğrenmek de kendini geliştirmek konusunda oldukça önemli bir adım. ayrıca üniversitedeki topluluk veya kulüplerden birine girmenin de hem sosyal ilişkiler açısından hem de boş zamanlarını değerlendirebileceğin çalışmalar açısından sana faydası olacsğını düşünüyorum. Bu topluluklar aklına gelen her şey ile ilgili olabilir. Halk oyunlarından, müzik topluluğuna, satrançtan felsefe topluluğuna hepsi olabilir. Bunu seçerken de yine kendi ilgilerine uygun olması ve de uğraşırken zevk alacağın bir şey olmasına dikkat et. Ayrıca her üniversite öğrencisinin belli bir felsefi bilgisinin olmasından yanayım. Kendi düşünce tarzını ve yargılarını değerlerini belirlemenin, kendi sınırlarını çizmenin yani kendini tanımanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tabi bunlarn ilk yolunun da yine kitap okumaktan geçtiğini düşünüyorum. Üniversite hayatında başarılar dilerim

Karar Dönemi melian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

düşün
    ne düşündüğün önemli değil, sadece düşün
    may the force be with you

Karar Dönemi

kendini geliştirmek herkesin istediği ama gerçekleştirmek içinde çok çaba sarfetmediği bir durum. benim bu konuda düşüncem kendini geliştirmek sanki hemen sonuç alınması gereken bir durum gibi algılanıyor oysa ki zaman istiyor. öncelikle yaş ile düşüncelerin değişmesi ve oturması ne istediğini iyi bilmen ve ona yönelmen..kendini geliştirmek için okumak gözlemlemek ve iyi birikim yapmak lazım bence