5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: ne üzücü

protagonist
    Guest

Standart ne üzücü

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik ölümünü kazanmak için lise yıllarımı yoğun emek ve çabayla geçirdim. Zamanımı hep ders çalışarak geçirdim. Türkiyed iyi bir derece ile bölümü kazandım. şimdi de 2. sınıftayım. Yoğun derslerle bölümü okumaya devam ediyorum.4 yıllık bir eğitim alacağım. Gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji, öğrenme psikolojisi, test ve test dışı teknikler, fizyolojik psikoloji, mesleki rehberlik ve uygulamaları, okullarda gözlem, rehberlikte program geliştirme, psikolojik danışma kuramları, davranış bozuklukları, bireysel psikolojik dnışma uygulamaları, meslek etiği ve yasal konular, kurum deneyimi ve sayamadığım daha birçok ders ve de seçmeli ders almaktayım ve eğitim süresince alacağım.

Her derse yönelik birçok rapor yazıyor ve uygulama yapıyoruz. Her bilgiyi ayrıntılı olarak öğreniyor, derste gördüklerimiz dışında verilen tavsiyeler ile kurslara gidiyor, diğer kitapları okuyoruz. ÇALIŞIYORUZ, ÇABALIYORUZ. Yani bölüm için meslek için büyük bir EMEKve ÇABA var.

peki ne oluyor sonra. Duyuyoruz ki Psikolojik danışman açığını kapatmak adına kurs açılıyormuş. 15 gün de alınan çakma eğitimin tüm bu öğrenilenleri, çabaları karşılaması mı bekleniyor?? Bunca emek verenlerin çabaları ne oluyor peki?? Çocuklarınızı, geleceğinizi böyle deneyimsiz kişilere nasıl emanet edeceksiniz?? Bunun nasıl bir açıklaması olabilir sorarım size arkadaşlar?? BUNU YAPANLARIN NASIL BİR GEREKÇESİ OLABİLİR??

Bir mesleği böylesine önemli bir mesleği ayaklar altına almak değildir de nedir bu?? Siyaset ne olur eğitime karıştırılmasınn. Eğitimin önemi ne olur anlaşılsın artık. 4 YILLIK EĞİTİM KISA SÜRELİ BİR KURSLA NASIL ÖĞRENİLEBİLİR?

Yetmedi mi alanımıza felsefe, sosyoloji, sosyal çalışma mezunlarının atandığı yetmedi mi?? Bırakalım işi uzmanları eğitimlileri yapsın!!!

Çok üzgünüm arkadaşlar. Bu haberi duyunca çok üzüldüm. Gereken yerlere sesimizi duyurmak için çabalıyoruz. Elimden de başka ne gelir bilmiyorum. Ama bunun için elimden gelen çabayı göstereceğim. Belki sesimizi bir duyan olur.

Karar Dönemi SonsuzLuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

üzücü bir haber o kadar emek caba sarf ediyorsun ama baska bölümde okuyanlarda senin alanina aliniyor. sen onlardan çok şey bilmene ragmen senle ayni seviyedeymis gibi onlardanda alıp yapılıyor Gerci Bu her bölümde böyle bizim bölümdede bölümlee alakasi olmuyanlarin girebilecegini söylüyolar .

Karar Dönemi

Mail: ookgm@meb.gov.tr

Saygılarımla...

" Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, 20.05.2013 tarihinde Valiliklere gönderdiği bir yazıyla, özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde rehber öğretmen olarak görevlendirmek üzere Felsefe Grubu Öğretmenliği, Felsefe ve Sosyoloji mezunlarına yönelik Rehberlik Kursu düzenleneceğini bildirmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) hizmetleri sadece Eğitim Fakültelerinin Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümü mezunları tarafından yürütülmelidir. Çünkü, PDR hizmetleri bireyin (öğrencinin) kendini tanıması, kendiyle ilgili gerçekçi kararlar verebilmesi, kendi problemlerini çözebilmesi, çevresiyle dengeli ve sağlıklı ilişkiler kurabilmesi, çevresine etkin uyum sağlayabilmesi dolayısıyla kendini gerçekleştirebilmesi için bireye sunulan sistematik ve profesyonel yardımlardır. Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi, PDR hizmetleri, kendine özgü yardım ve müdahale becerilerine sahip olmayı gerektiren bilimsel ve profesyonel bir psikolojik yardım alanıdır.

Okul Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında öncü olan pek çok gelişmiş ülkede, PDR hizmetleri lisansüstü uzmanlık düzeyinde yürütülmektedir. Dünyadaki gelişmelere paralel olarak ülkemizde de, okul rehberlik hizmetlerinde görev alacak personelin artık lisansüstü eğitim almasının gerekliliğinin tartışıldığı bir dönemde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın alan dışı personeli kısa süreli kurslarla yetiştirecek olması, kuşkusuz tartışma götürmeyecek şekilde bilimselliğe, meslek etiğine ve evrensel hukuka aykırı bir uygulamadır. Nitekim, 2010 yılında yapılan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 18. Milli Eğitim Şurasında “Psikolojik danışma ve rehberlik mesleği, ciddi bir uzmanlık eğitimi gerektirdiğinden ve mevcut eğitim süresi talep edilen uzmanlığı sağlamada yetersiz kaldığından, psikolojik danışma ve rehberlik alanında verilen eğitim süresi, son bir yılı uygulama ağırlıklı olmak üzere 5 yıla çıkarılmalıdır”, önerisi getirilmiştir. Dolayısıyla, Milli Eğitim Bakanlığı kendi şurasında alınan karara da açıkça aykırı bir uygulama yapmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bugüne değin okullara “Rehber Öğretmen” olarak atadığı kadronun, üniversitelerde tek bir akademik eğitim karşılığı vardır ki, o da, Eğitim Fakültelerinin Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans programlarıdır. Dolayısıyla, felsefe öğretmenliği, felsefe, sosyoloji v.b. bölüm mezunlarının böylesi uzmanlık

gerektiren bir alana/göreve kurs yoluyla atanması hem bu hizmetlerden yararlanan öğrencilerin etkili ve nitelikli hizmet almasını engellemekte, hem de öğrencilerin psikolojik, sosyal ve akademik gelişimlerine zarar verebilecek uygulamaların önünü açmaktadır. Bu durumun, temelde bireyin (öğrencinin), geniş anlamda ise toplumun ruh sağlığı üzerinde geri dönülemez yaralar açabileceği unutulmamalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığının “Rehber Öğretmen” ihtiyacını karşılamak üzere, halen pek çok üniversitede PDR lisans programı yürütülmektedir. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı öğretim elemanları kendi üzerine düşen akademik sorumluluğu özveriyle yerine getirmektedirler. Milli Eğitim Bakanlığı bu tür alan dışı atamalarda genellikle, “Öğretmen İhtiyacına” vurgu yapmaktadır. Nasıl ki, bir veteriner hekimin Sağlık Bakanlığı tarafından tıp doktoru olarak görevlendirilmesi ne kadar akıl dışı ise, PDR alanına felsefe, sosyoloji mezunlarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atanması da “ihtiyaçla” açıklanamayacak düzeyde akla aykırı, keyfi ve anlaşılmaz bir uygulamadır.

Yukarıda yer verilen gerekçeler dikkate alınarak, Milli Eğitim Bakanlığı özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görevlendirmek üzere Felsefe Grubu Öğretmenliği, Felsefe ve Sosyoloji mezunlarına yönelik “Rehberlik Kursu” uygulamasından derhal vazgeçmelidir.

PDR alanındaki tüm öğrenciler, öğretim elemanları ve alan çalışanları bu konudaki mesleki, etik ve bilimsel tutumlarını kararlılıkla sürdüreceklerdir.

Üniversite Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü Öğrencileri"

yukarıdaki maile metni kopyalayıp gönderirsek çok iyi olur arkadaşlar.. belki sesimizi duyurabiliriz..

protagonist
    Guest

evet sonsuz gerçekten çok üzücü ve öfkelendirici bir durum. Umarım bu karardan dönülür. Herkes kendi uzman olduğu alanda çalışmalı ki ortaya güzel ve faydalı sonuçlar çıkabilsin.

Karar Dönemi SonsuzLuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bizim dershanede felsefe psikoloji okuyan bir kaç a pdr acıgını bildikleri için bu yıl kpss girdiklerini söylediler . herkes Kendi alanında çalışsa ama bu mümkün olmuyor çünkü bazi bölümlerin atamalari fazla olmuyor bu yüzdende alanında uzman olanlarin bölümüne girmek için ugrasiyor. umarim karar geri döner..