9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Siz Nasıl Yapıyorsunuz ?

Karar Dönemi Sasha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Siz Nasıl Yapıyorsunuz ?

Arkadaslar ben cok saygılı biriyimdir.Özellikle yetişme tarzımdan dolayı kızların yanında küfretmem ve kızları bi adım daha önde görürüm onlara karşı daha saygılıyımdır.Ama bazen saygıya karşılık saygı görmezsiniz.Sen saygı gösterirsin o seni hiç umursamaz.Bi örnek vermek istiyorum arkadasımı yolcu ediyordum otobüse bindircektim sen bin ben bavulu koyarım dedim o tamam saol falan dedi vedalaştık ardından benim arkadaşım ama sadece merhaba merhaba olan bi kız geldi benim de bavulumu koysana ! dedi.Önce bi benim tepem attı sabahın da erken saatiydi hadi bosver dedim koyıyım.Sonra ne bi teşekkür ederim ne bişe.Bide üstüne zaten hafif bi bavul nolcakki ! diye güldü.Orda o kadar sinirlenmiştimki erkek olsaydı davranışlarım daha sert olurdu.Tam otobüs kalkıcagı zaman olmustu bu otobüsü durdurup kızın cantasını indirip "madem hafif gel sen koy o zaman !" diyesim geldi ama sonra bosver dedim.Daha sonra yolda yürürken hep kafama takıldı.Sen saygı gösteriyorsun kibarlık yapıyorsun ama o tam tersini yapıyor.Kendimi açıkçası ezilmiş gibi hissettim orda.Normalde saygılı oldugum kişide bana saygı duyar ama arada böyleleri çıkıyor hatta arada demiyim okudugum okulda böyle cok tip var kapı yüzüne carpmasın diye kapıyı tutuyorum yüzüme bakmadan bi teşekkür etmeden sanki usagıymısım gibi gidiyor yoluna kız.Herneyse cok fazla uzatmıyım benim size sormak istediğim siz birine saygı gösteriyorsunuz ama o size göstermiyor siz hala ona saygı göstermeye devam eder misiniz büyüklük bende kalsın deyip yoksa ağzının payını verir misiniz?Bu aralar bu da cok kafama takılıyor.Bazen diyorumki ona öyle şeyler söyleki havalı olmasına ragmen böyle yıkılmam imajı olmasına ragmen yerin dibine sok (ne kadar kullanmasamda insanları inciltebilcek cümleler rahatlıkla kurabilirim),bazen de ya büyüklük sende kalsın o zaten yerlerde sürünüyor sen ona bi cevap verirsen onun seviyesine inersin ama sonrada onun karsınında ezilmiş gibi hissediyorum kendimi.Yorum yapabilirseniz çok iyi olur arkadaslar. (Bu aralar sürekli aklıma "Sana yumruk atana sende yumruk at" a yada tam tersi "Sana kötülük edene sen kötülük etme!" cümleleri geliyor bi kararsızlıkta kalıyorum ve napıcamı bilemiyorum durum daha da kotu oluyor.)

Şimdi öncelikler insanlara göre değişir yani senin için saygı unsuru olan onun için değildir. Sen şimdi cahil yaşlı bir teyzenin yaptıklarına kızabilirmisin aksine gülersin sevimli gelir. O kızda cahil bilmiyo demekki böle şeyleri sinirleniceğine bilakis sana komik gelmeli bunu ciddiye bile almamalısın... Hayatta böyle insanlar yeri gelicek senin iş hayatında patronun... Nasihat veren bir büyüğün yada sevdiğin insanın arkadaşı veya akrabası olucak onlar cahil bişey yapamazsın gülümsemekten başka
    | َﱢﱟﱞﱡ۩ﱡﱞﱟﱢَ |İmkânın sınırını görmek için, imkânsızı denemek lazım...| َﱢﱟﱞﱡ۩ﱡﱞﱟﱢَ |

Karar Dönemi melian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

hiçbir tepki vermemek en kötüsü, içine atıp kendine niye zarar veresin ki. ama yerin dibine sokma olayı da biraz abartı. bence ne düşünüyorsan, o anda söyle. küfretmeye, rezil etmeye falan gerek yok. en zayıf noktalarına çalış, sakin sakin söyle, klasik olma, kendi tarzını yarat. öyle bir tepki ver ki bir süre dalga geçtiğini bile anlamasın başta biraz zorlanırsın ama zamanla "bir insan nasıl bozulur" konulu konferans bile verebilirsin. ben 22 yıldır bunun pratiğini yapıyorum, artık bu konuda master degree sahibiyim diyebiliriz
    may the force be with you

Banned
    Yer
    The other side

Çok acıdır fakat,büyüklük asla sende kalmıor..yani içinde öle olduğunu biliosun ama o ezilmişlik hissi ile çorba olunca,bi anlamı kalmıor..önemli olan,gösterdiğin inceliklerin,fedakarlıkların diğer insanlar tarafından görülmesi ve kadir kıymet bilinmesi..
    Ha bilmiosa...o ikinci şıkka kaymanda hiçbi sorun yok emin ol derim..

Uzun seneler alçakgönüllülüğü,centilmenliği denemiş biri olarak söleyebilirim ki;kesinlikle ateş ile,ateşle mücadele edeceksin..tabi yangın çıkaracak düzeyde deil(küfür,ağır hakaret gibi)..

Kapıyı açık tutup geçenlere yol hakkı tanımak gibi örneklerde pek yapılacak bişi yok..adamı/kızı durdurup "hşşş,teşekkür etsene lan" dicek halimiz yok malesef..en iyi çözüm sadece yaşlılara yapmak böle şeyleri..bi çok konuda huysuz olabilirler ama inan böle durumlarda sana en çok hürmet gösterecek olan kişiler de yine onlar..

Çıraklık Dönemi

sevgili arkdaşım bende samsuna gelince dikkat ettim yolda vb yürürken bayanlara öncelik veiryorum ama bakıyorum bu bayanlar afedersiniz ama malın ödne gideni.ne sağa sola bakarlar ne birisini engelliyor muyumd iye bajkarlar.yüksek ihtimal kezban denilen tiplere denk geldin.benim kızlardan herhangi bri beklentim olmadığı için lafımı söylemeden gitmem.

Yaaa ben hiçbirinizi anlamıyorum ya hepinizde ortak fikir o sana değer vermiyorsa sende değer vermiceksin etkiye tepki nedir bu yaaa vallahi sinirlerim gerilmeye başladı ya. Bana çevremdeki bütün insanlar saygı duyar , hürmet gösterir , sözümü dinler sever sayarlar. Madem dünya bu kadar mal bu kadar hayvan bende bir ilahi güç bir ayrıcalık mı varda herkez bana istediğim gibi davranıyo ...??? Alakası bile yok!!! Ben insanlara birşey yaparken karşılık beklemem düşünmem bile bn bunu yaptım adamın bana yaptığına bak diye. Ben ben olduğum için böyleyim yani ben bir kızın saldalyesini çekip oturtturuyosam bu ondan bir teşekkür bir iltifat almak için değil ben istediğim için yapıyorum. Yapmazsam sizin eleştirdiğiniz insanlardan ne farkım kalır?? Ayrıca karşınızdaki insanları hemen yargılamayın. İnsanın kendi içindeki alem sonsuzdur... Yani yolda yürürken kafasından bir çok şey geçebilir. Sevdiği biri hastadır,bir yere yetişmelidir, dersi vardır , sınavı vardır,aşıktır,borcu vardır,karnı ağrıyodur... yani türet türet bitiremezsiniz bunu. Yani sen kızın valizini almışsın bir teşekkür etmemiş kafasında o an belki gideceği yerin hayali heyecanı var. Otobüs onsuz gitmesede son dakka o otobüs kesin beni almadan gidicek diye panik içindedir(burada mesela böle saçma takıntısı olan çok) yani o otobüs o binmeden kaçıcak hayallerini gerçekleştiremicek gibi düşünceler için sana teşekkür etmeyi o an aklından geçirmez ama ileride birgün bu konu açılırsa sana teşekkür edebilirde. Yada yolda geçerken kıza yol vermişsin teşekkür etmemiş belki sevgilisinin yanına gidiyo,belki acelesi var kafası başka yerde,belkide senden hoşlandı bir teşekkür bile edemedi ne biliyosun... Bakın siz kendiniz olun bırakın toplum ne yaparsa yapsın siz siz oldukça hayatta size istediklerinizi verir... Yani umarım anlatabilmişimdir size son bir örnek vericem böyle çok örnek var yaşantımda ama bu durumu güzel izah eder diye düşünüyorum. Üniversitedeyken ben herkezle muhabbet içindeydim yani çoğu insan beni tanır bnde çoğu insanı tanırdım... Bizim sınıfta bir kız vardı dikkat ettim hiç bnle alakadar olmuyo. Ben bilerek yakınına gidiyorum... günaydın diyorum her sabah, onda tık yok. kapıyı açıyorum tepki yok. Ama bn hiç oralı değilim yani görünce aklıma geliyo ve her defasında yaptığım şeyleri ilk defa yapıyormuş gibi yaşıyodum,günaydınlaar kapıyı açmalar çay ısmarlamalar... (içmemişti ) neyse birgün yanına gittim dedim oturabilirmiyim?(pat oturdum) yüzüme bile bakmadan bir iç geçirdi oturdun bilee diye. Baktım kitap okuyo ne okuyosun dedim. Sanane dedi. Doğru banane dedim özür diledim. Hiç cevap vermedi. Çay içermisin dedim. Cevap yok. Sonra durdu durdu offf bi rahat vermiyosunuz insanlara dedi kalktı gitti. Yani benim nezaketime karşılık defalarca aşaladı beni insan yerine koymadığı çok oldu. Ben bir daha yanına oturmadım onun rahatsızlık vermiyim diye. İçimde de kin felan hiç olmadı... 2 yıl hiç konuşmadık aynı ortamda bile bulunmadık(yani sınıf kantinde oldukta böle arkadaş ortamı diyim)
    ama bn ne zaman görsem yüzümde br gülümseme günaydınımı eksik etmedim nezaketimden taviz vermedim ama oda o 2 yıl hiç konuşmamaya ara ara beni terslemeye devam etti. Şimdi sizin anlatımınıza göre bn bile bile eziliyorum burda kız beni ezik durumuna düşürüyo. Size kalsa bu kıza belki bu yaptıklarına bir karşılık vermeliydim yada kişiliğime göre hiç muhattap olmamalıydım... Ama ben ona ters davranmadım muhattapta her fırsatta oldum(o olmadı). Neyse 2 yıl sonra okul bitti mezun olduk... ben sahildeyim baktım bu elinde valizi sürükliye sürükliye gidiyo otogara kimsede yok. Koştum yanına sabahın körü günaydın diyince şaşırdı bu birden benide görünce... Dedim yardımcı oliyim gerek yok diye tersledi. Dedim yani şuan iki büklümsün bırak sana kaslı vücudumla show yapim :P tuttum aldım elinden valizlerini gittik otogara 30 dak birlikte bekledik otobüsü bana ara ara sen git desede yok olmaz diyip bekledim. Şimdi buraya dikkat 2 yıl bnmle hiç muhattap olmadı, yaptığım jest ve nezaketlere tepki vermedi. tek muhattap olduğu zamanlar laf soktuğu zamanlardı. Ve bu kız otobüse binerken bana döndü sarıldı. Başladı ağlamaya hakkını helal et kardeşim diye. Dedim ne hakkı gülşah birbirimizi tanımıyoruz ki. Ama varsa bir hakkım helal olsun... Sen başarılı bir insan olucaksın... Çok yükseliceksin sana hayatta başarılar dedim. Göz yaşını sildim yolladım. Bu olay 2009 da oluyo. 1 yıl hiç ses çıkmadı bundan 1 yıl sonra benim numaramı bulmuş beni aradı...tanımadım önce htrlamadım ki muhabbetim yok mrb mrb. Napıyosuuun diye neşeli neşeli o zamandan bu zamana beni bakın buraya dikkat hergün günaydın mesajıyla kaldırır anormal bir durum yoksa hergün beni arar konuşuruz. Ben ona derim yaa ünide afedersin s... ağzıma konuşmadın şimdi ne bu hasret diye sorduğumda şakasına benim hayvanlığım keşke senin yanından hiç ayrılmasam hep senle olsaydım neden öle yaptım o zamanlar inanki bilmiyorum şimdi telafi etmeye çalışıyorum der... 2011 den bu yana .... Umarım anlatabilmişimdir...
    | َﱢﱟﱞﱡ۩ﱡﱞﱟﱢَ |İmkânın sınırını görmek için, imkânsızı denemek lazım...| َﱢﱟﱞﱡ۩ﱡﱞﱟﱢَ |

Karar Dönemi melian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

haklısın herkes farklı ve bu yüzden herkes kendi davranış biçimini yazmış buraya. hepsinin ortak yönelimli olması tedadüf ve en doğrusu budur diye cevap verilmiyor ki. ben böyle düşünüyorum ve böyle yapıyorum ve bunu söylüyorum.
    may the force be with you

Banned
    Yer
    The other side

İlk defa biri beni,benim başka birini eleştirdiğim gibi eleştirmiş

Ama gerçekten memnunum..hiç olmazsa samimi,yapmacıklıktan uzak bi şekilde yazılmış..işte böle eleştirilerin başımın üstünde yeri var her zaman..

Ama ne var ki kendi savunduğum fikrin halen arkasındayım ve dünyayı toz pembe görmeye çalışarak bu gerçeklerden sıyrılmak mümkün deil..

Çevresindeki herkesten istediği tavırda yaklaşımlar gören insanlar var zaten..onu bilioruz..fakat bunlar istisna durumlar ve genele yayılmış bir üstünlükleri olsaydı,zaten burada bunları konuşuor olmazdık..
    Genel istatistikler,her zaman en gerçek olanı yansıtır..

Sen o azınlığın içinde mevcutsun madem,o halde sana tek bi sözüm var;
    Ne mutlu sana!!

İnsanların bi çoğu hakettikleri saygıyı sevgiyi göremiorlar malesef..bunun sebebi de iyi niyetin süistimal edilmesidir..
    Evet,yeryüzünde böle bi gerçeklik var malesef..sen ne kadar polyannacılık oynatmayı denesen de,bu ezici gerçeklik orada kaya gibi duruor..

Ben burada cocuk her daim sert izdivaçlı olsun,saldırgan bir kişilik yapısını benimsesin die uğraşmıorum..sadece düğmeye basılması gerektiği anlarda basacaksın..bu kimsenin seni düşman olarak görmesine de neden olmaz..bilakis;saygı getirir,seviyeyi korur..

Aslında herşey o kadar muğlak ki?Bir söz karşılığını ver diyor,diğer söz seviyesine inme diyor.burda önemli olan içinin rahat etmesi.içinde kalıp dert olacağına dışarı çıkıp sert olsun.nasıl rahat ediyorsan öyle yap.