3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Psikolojik Danışman’a mı Psikoterapist’e mi gitmeliyim?

Lightbulb Psikolojik Danışman’a mı Psikoterapist’e mi gitmeliyim?

Psikolojik Danışman’a mı Psikoterapist’e mi gitmeliyim?

Danışmanlık ve psikoterapi terimleri birçok kişiye birbirleriyle yer değiştirebilir gözükse de, aslında yardım alanında uzman kişiler için farklı anlamlar içerir. Genellikle, danışmanlık dendiğinde kısa süreli, hatta tek seanslık ve çok nadiren beş seansı geçecek şekilde profesyonel bir yardım akla gelirken, psikoterapide bu süreç uzundur. Danışmanlık genelde problem merkezidir ama psikoterapi, kişiyi merkezine alır. Psikoterapide ve danışmanlıkta yaşanan süreç benzerdir ama zaman konusunda aralarında farklılık vardır.

Danışmanlar genelde belirli davranış alanlarında hatırı sayılır bir bilgi birikimine ve tecrübeye sahip kişilerdir. Danışmanlık alanlarına verilebilecek örnekler şunlardır: Farklı hallerde engelli olan ya da kronik veya bulaşıcı hastalıklar gibi problemleri olan kişiler için danışmanlık, alkol bağımlılığı olanlar için danışmanlık, eğitsel ve mesleki danışmanlık ya da evlilik ve aile danışmanlığı. Danışmanlar, uzmanlaştıkları alandaki bilgilere ve sağduyularına güvenirler. Öte yandan, psikoterapistler alışılmadık kuramları kullanan ya da bütün kuramları bir araya getiren ve istedikleri sonuçlara ulaşmak için bir veya birden fazla uygulama kullanabilen, belirli bir psikoterapi ekolünün eğitimlerini alarak kendilerini psikoterapi uygulayabilmek için geliştiren, sertifikasyon alan ya da alma yolunda olan uzmanlardır.

Psikoterapist Nasıl Olunur?
    Üniversite, tıp ya da diğer eğitim okulları psikoterapi eğitimi içermemektedir. Psikoterapist olabilmek için belirli bir psikoloji ekolünün enstitüsünden o ekolün psikoterapisti olabilmek için alınan diploma üzerine eğitimlerle gerçekleşen süreçtir. Bu süreç kısa bir süreden oluşmamakla birlikte her ekolün kendi sertifikasyon süreci bulunmaktadır.

Kaynak: Corsini R.J., Wedding D. 2012. Modern Psikoterapiler.
    Uzman Psikolog/Psikoterapist Esra Savaş Kaplan

...................
    Konu Selina tarafından (23-04-2013 Saat 01:04 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: link yasaktir

Banned

artık psikologların psikiyatrist denetimi olmadan çalışması yasal değil.
    yani her halükarda önce psikiyatriste gitmek gerekiyor.

Karar Dönemi +Pdr+ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Psikolojik danışma sürecinde amaç bireye kendini farketmesi,geliştirebilmesi ve sorunun üstesinden gelebilmesi için bireyde farkındalık yaratmaktır.
    Genelde yönlendirme olmaz ,amaç bireyin farklı açılardan da bakabilmesi yetisi kazandırabilmektir.Dediğiniz gibi özellikle okullarda kısa süreli çözüm odaklı yaklaşım tercih edilir.
    Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN