3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: aslında benimki obezite değil de...

Nickname
    Guest

Standart aslında benimki obezite değil de...

168 boy 66 kiloyum. kilo değişimim şu şekilde oldu: 6. sınıfta 60-65 kiloydum. 7. sınıfta 75 kilo oldum ve bu 10. sınıfa kadar devam etti. 10. sınıfta 70 kiloya kadar zayıfladım. geçen yıl da 62ye düştüm. şimdi tekrar 66ya çıktım. fakat 75 kilodan 70e veya 70ten 62ye düşerken bir azmim vardı. çevredekilerin sözlerini önemsiyordum. şimdiyse 66 kiloyu fazla buluyorum ama içimden zayıflama isteği geçmiyor. en büyük korkum eskisi gibi 75 olmak, hatta benim hayalimde 50-55 var. neden çünkü şimdi siz kalkıp bana senin ideal kilon 60tır derseniz ben formumu korumakta sıkıntı yaşadığım için 65e çıkmam çok kolay derim hatta son bir yılda aldığım beş kilonun sebebi bu. fakat 50lerde olursam en fazla 60a kadar şişmanlarım ve sonra zayıflamak, 65 kilo olup da zayıflamaktan çok daha kolay olur... fakat dediğim gibi yerken kendimi özgür hissediyorum fakat bu yanlış biliyorum. hatta bence şeker hastası olma yolundayım. bizim ailede var. ben de çok tuvalete çıkar oldum ve aşırı iştahlıyım... evet bu iştah ve yeme isteği başıma bela oluyor...

Banned

Aynı dertten muzdarip biri olarak bu konuda yardımcı olabilirim sanırım ) Yaş ve farkındalık çok önemli bu konuda.. 16-17 yaşında olduğunu tahmin ediyorum yazdıklarından ve şimdiden bunu fark etmen çok güzel. Ben de o yaşlarda aynen senin gibiydim ancak farkında değildim ve yıllarca yedim şu anda psikolojik yeme krizlerimin önüne geçmeye çalışsam da psikolojik destek almadan geçemiyorum. Yemek yeme isteği iştahla birleşince fiziksel ihtiyaçtan zevk ve duygusal tatmine dönüşüyor. Duygularımızı tatmin edene kadar yemek yemeyi seçiyoruz çünkü bundan zevk alıyoruz,zayıflamaktansa bir güzel yemek çok daha kolay ve cazip geliyor bu yüzden zayıflama isteği de duymuyoruz. Fakat şöyle bir durum var ki duygular hiç doymuyor.. Sen kendini özgür hissettikçe yemek isteyeceksin ve bu duygu ilerde hangi duygun eksikse ona dönüşecerek seni girdaba sürükleyecek.. Fiziğin tamamen bozulacak ve bu sefer özgüven eksikliği yaşayacaksın. Özgüven eksikliğini yiyerek doldurmaya çalışacaksın.. Bunlar henüz olmuş şeyler değil ama bu şekilde devam edersen olabilecek şeyler çünkü aynısını yaşadım ve yaşıyorum.

O yüzden hazır erkenden fark etmişken durumu bir şekilde ele al derim. Sorun zayıflaman değil senin yerken kendini özgür hissediyor olman ve daha çok yeme isteği duyman.. Uzaktan güzel gibi gözükse de tehlikeli bir durumun başlangıcı,aman ihmal etme..

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Boyuna göre kilon ideal sınırlarda , o yuzden hiç kafana takma derim .Ne kadar çok kafana takarsan kilo alman o denli kolay olur .İster istemez beyinin etkileniyor buda senin sanki kiloluymuşsun hissine kapılmana neden oluyor .

İştahlı olmak kötu bir şey degil ,sadece iştahını kontrol altına almaya çalış .Ben de senin kilon civarındayım ve senin gibi bayagı iştahlıyım ,bir de biraz hızlı yiyorum eşim çogu zaman biraz yavaş ol ve yediklerine dikkat et demesine ragmen bazen kendime hakim olamıyorum .

Ama aslında çok haklı ,şimdi iştahlıyım deyip yemektense ,biraz daha kendime hakim olup her zaman istediklerimi yemek çok daha guzel olucaktır .

İstedigin her şeyi ye ,ama ufak porsiyonlar halinde yemeye çalış ,o zaman hem kilo almıyor hem de istedigin her şeyi yiyebiliyorsun ,ben kilo vermek istedigim de hep bu taktigi uyguluyorum ve şimdiye kadar oldukça başarılı oldum .

Ama porsiyonları biraz buyuttugum de malesef kilo sorunu çıkabiliyor .Ama hemen hemen ideal kilolarda oldugumdan hiç kafama takmıyorum .

Asla ama asla kafaya takıp kilo sorunum var demeyin ,bunu yapmadıgınız anda çok daha fazla yıpranırsınız .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN