Sayfa 1/5 12345 SonSon
44 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: OKKB sahibi dostlar bu sayfada birbirimize kendimizden bahsedelim. <3

Karar Dönemi 2941994 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart OKKB sahibi dostlar bu sayfada birbirimize kendimizden bahsedelim. <3

Merhaba arkadaşlar. Her psikolojik rahatsızlık gibi OKKB de kişinin hayatına etki etmesini iyi biliyor. Birinci el deneyimden biliyorum.
    Bu tarz bir siteyi aramamın nedeni diğer OKKB sahipleri ile konuşup, yüz kişide bir görülen bu rahatsızlıkla ilgili paylaşım yaparak hem rahatlamak hem de eğlenmek.
    Sitede benden başka OKKBli var mı açıkçası bilmiyorum. Fakat varsa bir selamı çok görmesin.

Not: Bu sayfa özellikke OKKB sahipleri içindir. OKB sahipleri için değildir. Fakat hem OKKB hem OKBsi varsa başım üstünde yeri var.
    Konu 2941994 tarafından (17-03-2013 Saat 03:52 PM ) değiştirilmiştir.

ttolga1111
    Guest

okkb ile okb nin farkı nedir?

Aslında OKKB ve OKB arasındaki fark çok büyüktür. İsim benzerliği kişiyi yanıltabilir. Forumun bu kısmında özellikle insanlar hep OKB mesajları gönderiyor. Halbuki bu kısım OKKB için.

Alttaki yazı bana ait değildir.

Bu kişilik bozukluğunun temel özellikleri mükemmeliyetçilik, düzenlilik duygusal katılık, inatçılık ve kararsızlıkla karakterizedir.

1 Tanı Koydurucu Özellikler
    Obsesif – kompulsif kişilik bozukluğunda temel olarak inatçılık, ısrarcılık aşırı düzenlilik, titizlilik, kararsızlık ve katılık bulunur. Bu kişiler yapılan iş veya etkinliğin geneline ve asıl amacına değil ayrıntılarına takılırlar. Sabit fikirli, kuralcı, ve rahatsız edecek derecede titizdirler. Mükemmelci bir davranış içindedirler. Aşırı mantıklıdırlar.

Duygusal kısıtlılık yaşarlar. İnsan ilişkilerinden çekinmezler fakat yakınlık ve samimiyet gösteremezler. Duygularını ifade etmekte zorluk yaşarlar. Genelde resmidirler. Yakın arkadaşları ve dostları ya yoktur ya da çok azdır. Birlikte yaşanması zor insanlardır.

Değer yargıları ve dünya görüşleri katıdır. Ahlaki konulara aşırı önem verirler. Toplumsal kurallara karşı çok duyarlıdırlar ve bozulmasına toleransları yoktur. İşlerin kendi bildikleri şekilde yürümesi ve olması için aşırı ısrarcı ve katı davranırlar.

Sorumluluk duyguları aşırı gelişmiştir. Davranışları amaçlı ve benlikle uyum içindedirler. Genelde hata yapmaktan ve yanlış anlaşılmamaktan dolayı karar vermekte zorlanırlar. Düzen ve detaylarla çok ilgilenirler. Bu şekilde de insanları kendilerinden uzaklaştırırlar. Kendi içinde oldukları her koşulu kontrol altında tutmak isterler. Otoriter bir tutumları vardır. Her işi ciddiyetle büyü bir titizlikle ele alırlar. Kendilerini işlerine adamışlardır. Çalışkandırlar. Bu yüzden mesleki yaşamlarında çok başarılı olabilirler. Obsesif – kompulsif kişililik bozukluğu olanlar kurallar, listeler ve düzenlilik konusunda detaylara öylesine önem verirler ki bazen yapılan işler amacından sapabilir ya da sonuca varamayabilir. Belli hareketleri belli zamanlarda muhakkak yapar, yapmadıkları zaman aşırı derecede rahatsız olurlar.

Evlilikleri düzenli bir şekilde devam eder. Cimridirler Eski ve gereksiz eşyaları bir türlü elden çıkaramazlar. Evlerinin, iş yerlerinin ve diğer yaşam alanlarının temizliği ve düzenliliği için ciddi şekilde zaman harcarlar.

Terapistle görüşme esnasında düzgün ve temiz giyimli oldukları görülür. Genelde ciddi ve sessizdirler. Konuşmalarını detaylı ve çok uzun tutarlar. Duygulanımları kısıtlıdır. Tarihlere ve detaylara karşı aşırı titizlik gösterirler.

2 Obsesif- Kompulsif Kişilik Bozukluğu Tanı Ölçütleri26
    A. Aşağıdakilerden dördünün ( ya da daha fazlasının ) olması ile belirli genç erişkinlik döneminde başlayan ve değişik koşullar altında ortaya çıkan, esneklik, açıklık ve verimlilik uğruna düzenlilik, mükemmeliyetçilik, zihinsel ve kişiler arasında kontrol koyma üzerine aşırı kafa yormanın olduğu sürekli bir örüntü:
    (1) yapılan etkinliğin asıl amacını unutturacak derecede ayrıntılar, kurallar, listeler, sıralama, organize etme ya da program yapma ile uğraşıp durur
    (2) işin bitirilmesini zorlaştıran bir mükemmelcilik gösterir
    (3) boş zamanlarını değerlendirme etkinliklerden ve arkadaşlıklardan yoksun kalacak derecede kendisini işe ya da üretkenliğe adar
    (4) ahlak, doğruluk ya da değerler gibi konularda vicdanının sesini aşırı dinler ve esneklik göstermez
    (5) özel bir değeri olmasa bile eskimiş ya da değersiz şeyleri elden çıkaramaz
    (6) başkaları, tam olarak kendisinin yaptığı gibi yapmayı kabul etmedikçe görev dağılımı yapmak ya da birlikte çalışmak istemez
    (7) para harcama konusunda hem kendisine hem de başkalarına karşı cimri davranır, para, gelecekte ortaya çıkabilecek felaketler için biriktirilmesi gereken bir şey olarak görülür
    (8) katı ve inatçıdır

3 Ayırıcı Tanı
    Bu kişilik bozukluğunda en büyük zorluk, obsesif –kompulsif özelliklerle obsesif kompulsif kişilik bozukluğunun ayırımının yapılmasıdır. Bu hastalardaki kişilik bozukluğu tanısını iş ve sosyal işlevsellikteki önemli bozulmaların olması sağlar.

4 Etiyoloji (Ortaya Çıkartan Nedenler)
    Genetik çalışmalar obsesif - kompulsif kişilik bozukluğunun oluşumuna genetik etkenlerin neden olduğu savunulur.

5 Epidemiyoloji ( Görülme Sıklığı )
    Toplumun yaklaşık % 1’inde görülür. Kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülür ama bu oranın net olarak ne kadar olduğu bilinmemektedir.

6 Gidiş ve Sonlanış
    Obsesif- kompulsif kişilik bozukluğunun gidişi kişiye göre değişkendir. Önceden tahmin edilemez.. Bu kişilik bozukluğunda yaş ilerledikçe hastalık şiddetlenebilir ve major depresif bozukluk görülebilir.

* Ayrıca distimik bozukluk da görülebilir.
    Konu 2941994 tarafından (17-03-2013 Saat 04:06 PM ) değiştirilmiştir.

Bende OKKB ve distimik bozukluk var.

ttolga1111
    Guest

(1) yapılan etkinliğin asıl amacını unutturacak derecede ayrıntılar, kurallar, listeler, sıralama, organize etme ya da program yapma ile uğraşıp durur
    şu bende varda benimki şöyle yani bir olayı mesela 3 boyutlu düşünüyorumo açıdan bakıyorum bu açıdan bakıyorum. falan filen tek kelimelik konu 30a bölünüyor pek anlatamadım ama neyse

Bu üstte yazan özelliklerin birkaçı illa ki herkesde vardır. Bu o kişiyi hasta yapmaz. Bu hastalığa sahip olmak çok daha farklı bir şey.

Aslına bakılırsa her psikolojk rahatsızlığın tanısı yazılmadan önce not düşülür ve denir ki, altta yazan bu özelliklerin birkaçının kişide bulunması onun bu rahatsızlığa sahip olduğunu göstermez. Yoksa herkes kendi kendine tanı koyar. Hepimiz birbirimizden farklıyız, sorun durumun psikolojik rahatsızlık boyutuna gelmiş olup olmaması.
    Konu 2941994 tarafından (17-03-2013 Saat 04:17 PM ) değiştirilmiştir.

Bendeki distimik bozukluk beni çıldırtıyor. Varlığının nedeni çocukluk çağı istismarları ve kişilik bozuklukluğu. (Obsesif Kompulsif KİŞİLİK bozukluğu- OKKB )

Karar Dönemi

okb den çok da farklı değil dostum

ttolga1111
    Guest

bence de dostum sen okb sin işte okkb diye çıkarma google yazıncada bişey gelmiyor
    en iyisi okb yi tartışalım hadi başlayalım kiminki daha fazla benim hayır benim

Karar Dönemi

benimki daha fazla

Sayfa 1/5 12345 SonSon