Sayfa 2/2 İlkİlk 12
16 sonuçtan 11 ile 16 arası

Konu: yardım etmek isteyen var mı?

Karar Dönemi 2941994 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yaklaşık 12-13 yaşlarında psikoloğa gitmiştim. O da bende obsesif kompulsif kişilik bozukluğu olabileceğinden şüphelenmişti. Tabi 12 yaşındaki çocuğa 'kişilik bozukluğu' sahibi olması ihtimali biraz korkunç gelebiliyor. Ben de haliyle annemi yalvar yakar ikna ettim bir daha psikoloğa gitmemek için. Böylece ilk görüşmemizin ardı gelmedi. Şu an 19 yaşındayım ve ne büyük bir hata yaptığımı anlıyorum.
    Ben küçüklüğümden beri tüm canlıları çok sevmiş fakat onlarla belli bir samimiyetin ötesine geçmekten hoşlanmamış bir insandım. Örneğin insanlarla 1,5 ay arkadaş olduktan sonra onlar arkadaşlığımızı derinleştirmek, dost olmak istiyorlar. Ben de dost olmak isterim ama çok samimi olmadan. Onlar da beraber geçirdiğimiz bu kadar zamandan sonra niye samimiyetimizi arttırmak istemediğimi anlamıyorlar ve bunu onlara yeterli değeri vermiyormuşum gibi algılıyorlar. Halbuki ilgisi yok.
    Psikolog anneme ÇOK mükemmelliyetçi olduğumu söylemiş. Babamın dövdüğü annemin de izlediği güzel sıcak bir yuvam var. Tabi ergenliğe girdiğimden beri annem artık babama tavır koymuş durumda. Eh iyi geç olsun güç olmasın.
    Sorunlarımla yüzleşmek istiyorum fakat artık herşey birbiriyle karıştı ki hangi davranışımın ardında geçmişten gelen hangi sorunum yatıyor ayırt edemiyorum. Yüzlerce kez düğüm olmuş bir ip yumağı gibi. Hangi iki ucu tutup düğümleri çözmeye başlamalıyım ya da hangi düğümden başlamalıyım bilmiyorum. Tek bildiğim uğraştıkça daha da çözülmez hale gelmesi. Birilerinin bana rehberlik etmesi gerek. Bu konuda psikoloğa güveniyorum.

Ayrıca bahsetmek istediğim bir şey de, yıllar önce gittiğim psikoloğa göre, kendi asla taviz vermediğim kurallarım varmış ve diğer insanları da bunlara uymaları için zorluyormuşum. Ben de az deli değilmişim ama neyse.

Bir de arkadaşlar, bir OKB var bir de OKKB var. Ben kendimi ilk mesajımda yanlış belirtmişim. Benimki 2 K'lı olan. Bunu yazmamın nedeni 2 rahatsızlığın birbirine çok benzeyen yanlarının olması dışında birbirinde olmayan özelliklerinin de olması.
    Konu 2941994 tarafından (16-02-2013 Saat 07:26 PM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi 2941994 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

OKKB olan hastaların sundukları diğer bir problem ise depresyondur. Bu distimik veya unipolar majör depresyon şeklinde olabilir. OKKB olan hastalar depresyonlarının bu kişilik özelliklerinden kaynaklandığının farkında değillerdir ve terapiye can sıkıntısı, enerji kaybı ve hayattan zevk almama gibi nedenlerle başvururlar. Bazen, onların bu çökkün hallerini gören eşleri veya yakınları tarafından terapiye zorlanırlar. Obsesif kişiler; katılıkları, mükemmelliyetçilikleri ve kendilerini, çevrelerini ve duygularını kontrol etmeye olan aşırı ihtiyaçları nedeniyle kolayca incinebilir (vulnerable) bir hale gelirler. Yaşamlarının kontrollerinden çıktığını hissettikleri anda umutsuzluk ve depresyon yaşarlar, savunma mekanizmaları etkisiz kalır.

Bu özelliğimden de psikoloğa bahsetmek istiyorum. Çünkü dünyayı siyah-beyaz görmeme neden oluyor.

ttolga1111
    Guest

valla düzelmen senin iradene bağlı evlat ya hep böyle kalırsın yada düzelirsin.bu senin elinde çabalaman gerekli

ttolga1111
    Guest

bende seninkine benziyor biraz okulda anlaşıyım dışarda bi yere çağırdıklarında rahatsız oluyorum .okulda dost dışarda tanımamazlıktan gelirim

ttolga1111
    Guest

Sorunlarımla yüzleşmek istiyorum fakat artık herşey birbiriyle karıştı ki hangi davranışımın ardında geçmişten gelen hangi sorunum yatıyor ayırt edemiyorum. Yüzlerce kez düğüm olmuş bir ip yumağı gibi. Hangi iki ucu tutup düğümleri çözmeye başlamalıyım ya da hangi düğümden başlamalıyım bilmiyorum. Tek bildiğim uğraştıkça daha da çözülmez hale gelmesi. Birilerinin bana rehberlik etmesi gerek. Bu konuda psikoloğa güveniyorum.

bak şimdi bir kağıdı al .geçmişte seni üzen olayları kafaya taktığın olayları sırasıyla yaz.yada bir işle uğraşırken konsantreni bozan şeyleri yaz büyükten küçüğe doğru sonra burda bizimle paylaş özel değilse sonra bizde bu konularla ilgili fikirlerimizi yürüterek sana yardımcı olalım çok geç olmadan.kafanda daha fazla büyümeden

Karar Dönemi

aslinda inanarak isin en buyuk adimi atmisin doktora gitmeyi ihmal etme insanlarla samimi olamamanin bnce bi nedeni vardir bu senin olusturdugun mu aile ortamindan gelen bir neden mi bunu da tespit etmelisin

Sayfa 2/2 İlkİlk 12