4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Caddeler bana adeta gaz odası gibi geliyor (Anksiyete Bozukluğu)

Standart Caddeler bana adeta gaz odası gibi geliyor (Anksiyete Bozukluğu)

23 yaşındayım ve kaygı bozukluğu tedavisi görüyorum. Bu sorun bende 2 yıldır var. İlaç terapisi alıyorum; Misol diye bir antidepresan kullanıyorum (bu ilaca başlayalı 18 gün oldu).

Sorunumu kısaca anlatmam gerekirse; egzoz dumanında bulunan toksik maddelerin ve ağır metallerin beyin üzerinde olumsuz etkileri olduğuyla ilgili bazı haberler okumuştum. Bu durum beni korkuya düşürdü. Egzoz gazlarının IQ seviyemi düşüreceği konusunda aşırı derecede kaygılanmaya başladım. Yani “acaba bu zehirli gazlar bende zihinsel engelliliğe yol açar mı?” diye bir kaygı oluşuyor.

Bu sorun yüzünden kendimi adeta eve kapattım ve asosyalleştim. Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmıyorum. Çıktığımda da özellikle trafiğin olduğu yerlerde dolaşırken kaygı ve stres dolu oluyorum ve bir an önce işimi halledip eve dönmeye bakıyorum. Sokaklar ve caddeler bana sanki gaz odası gibi geliyor. Ve sık sık "acaba vücudumda biriken ağır metaller anormal düzeye ulaşmış mıdır?" diye düşünmeden edemiyorum.

Anksiyete nedeniyle dışarıdayken nefes alışverişim de dengesizleşiyor. Daha hızlı ve derin bir şekilde soluk alıp veriyorum ve bunu bir türlü kontrol altına alamıyorum. Araştırdım; bu duruma “hiperventilasyon” deniliyormuş. Bu durum sokakta/caddede yürürken nefesime odaklanmam sonucunda oluşuyor. “Zehirli gazları solumamalıyım” diye düşünerek nefesime odaklanıyorum ve bu da doğal/otomatik bir şekilde nefes almamı engelliyor. Kapalı mekanlarda ise nefes alış verişim gayet normal. Ancak kaygı nedeniyle kapalı mekanlardaki nefes alışveriş ritmimi dışarıda koruyamıyorum.

Aslında bu kadar kaygılanmamın anlamsız olduğunu biliyorum ama yine de caddelerde dolaşırken sakin ve relax olmakta oldukça güçlük çekiyorum. Gördüğüm çalışır vaziyetteki arabalar bende hemen bir endişe ve hatta panik duygusu yaratıyor. Ayrıca kaygı nedeniyle ortaya çıkan “hiperventilasyon” yani hızlı ve derin bir şekilde soluk alıp verme durumu beni epey yoruyor.

Bu sorunu aşmak için kendime sık sık telkinler veriyorum:

“Kaygılanacak bir şey yok çünkü nükleer santrallerde, maden ocaklarında, benzin istasyonlarında, sanayi kuruluşlarında çalışan kişiler hemen her gün pek çok toksik maddeye maruz kalmalarına rağmen senin korktuğun gibi mental bozukluklara yakalanmıyorlar. Bir zamanlar İstanbul’da hava kirliliği tehdit edici boyutlara ulaşmıştı. Hatta gazeteler gaz maskesi dağıtıyordu. Bu dönemde yaşayan insanlar da zihinsel sorunlar veya öğrenim bozukluğu yaşamadı.”

Ancak yine de bu çabalardan pek bir verim alamadım.

Aslında benim korktuğum şey zehirli gazlardan çok kendi nefes alışveriş şeklim. Daha önce de değindiğim gibi dışarıdayken (kaygı nedeniyle) hızlı ve derin nefes alıp veriyorum. “Bu kadar ağır metallerin/zehirli gazların olduğu bir ortamda aşırı nefes almak çok tehlikelidir” diye düşündükçe soluk alışveriş şeklim korktuğum yöne doğru kayıyor. Yani hiperventilasyon sendromu yaşıyorum ve bu durum beni tedirgin ediyor. Normalleştirmek için kasıyorum ama pek de başarılı olamıyorum. “Acaba soluduğum ağır metaller tolerans miktarını geçer mi?” diye düşünmek böyle bir duruma yol açıyor. Dikkatimi başka şeylere vermeye çalışmak çoğu kez sonuçsuz kalıyor.

En çok kaygılandığım illetlerden biri kurşun zehirlenmesidir (bu zehirlenmenin havalı bir ismi de var: satürnizm). Zira kurşun, sinir sistemine zarar veren ve mental bozukluklara yol açan toksik bir maddedir. Egzoz gazında düşük oranda da olsa var.

Batı Roma İmparatorluğunun kurşun zehirlenmesi yüzünden çöktüğüyle ilgili bir teori okumuştum. Romalılar su taşımacılığını kurşun borularla yapıyorlardı. Yiyecek ve içecek saklama kapları kurşundandı. Makyaj malzemeleri kurşun içeriyordu. Bazı tarihçilere göre bu durumun Roma İmparatorluğunun çöküşüne büyük katkısı olmuştur. Çünkü kurşun zehirlenmesi zihinsel yetileri felce uğratabilmektedir.

Satürnizm aynı zamanda çocuklarda otizm sebebidir.

Ne yazık ki bunları öğrenmek beni olumsuz yönde etkiledi.

Fakat biliyorum ki günlük hayatta maruz kalınan kurşun bilişsel yetilere zarar vermez ve vücut bunu tolere edebilir. Ancak buna rağmen hep tolerans düzeyini aşacağım kaygısı içinde oluyorum. Kendime telkinlerde bulunuyorum: “Sigara ve nargilede de kurşun var. Hatta daha başka ağır metaller de içeriyor. Ama bunları içen insanların bilişsel yetilerinde bir kayıp söz konusu olmuyor. Korkman anlamsız.”

Ancak lanet kaygılar yok olmuyor maalesef. “Acabalar”, ihtimaller bende bir huzursuzluğa neden oluyor.

Bu sorunu yenmem için neler tavsiye edersiniz? Benzer sorunları yaşamış olanlar var mı? Psikoterapi bu konuda faydalı sonuçlar verir mi?

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

hayatı çok mu seviyorsun ?

Karar Dönemi

arkadasim bnde ayni senin gibi bi beslenme kitabi okudum ve o kitap bnde saplanti haline geldi yok sunu yememeliyim cok zarar yeme icme saatleri hatta su icme saatleri belirlemistim kendime bi ise yaradimi yok hatta yok detoks etkisi yapar diye tonlarca bitki cayi ictim garip garip ve beslenmeyi cok kafama taktigim icin dusunmekten ibs oldum takintilarim gecti mi evet yeter artik deyip sacma oldugunu dusunup biraktim bnde olusturdugu hastalik gecti mi hayir su an iki yildir onla ugrasiyorum

Karar Dönemi Hayko_lik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Korkunun kendisinden korktuğunu fark et.Kendinle yazışabilirsin.Bu yöntem bende işe yaramıştı.Bu tür hastalıklar biraz da manevi eksiklikten kaynaklanıyor.Seni çok seven ve daima koruyan Allah var.Buna sakın unutma.
    Mutlu olmak için yaptıklarımız daha çok acı verir.C.D.