7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: pdr mi psikoloji mi?

Karar Dönemi

Question pdr mi psikoloji mi?

Merhaba arkadaşlar ben 12. sınıf öğrencisiyim ve psikolog olmak istediğim için son sene sayısaldan TM ye geçtim. Hayalim bir klinik açıp insanların çatışmalarını çözümlemek onlara yardımcı olabilmek. Dahası psikolojiyle ilgileniyorum. İnsanların anlık davranışları içsel sıkıntıların kaynaklandığı neden. neden sonuç ilişkisi... Ayrıca insanlarla içli dışlı olmak istiyorum yani incelemek istediğim ilgimi çeken şey insanlar. Bildiğiniz gibi PDR çok revaçya bir meslek ama içimden psikoloji geçiyor.İkisi arasında seçim yapamıyorum. psikoloji ve PDR'nin farklılıkları neler? Avantajları dezavantajları neler? Yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim. bu bilgisizlik beni yoruyor ve sıkıntıya sokuyor. yardımcı olun lütfen!

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

pdr sınırları çok dar. psikoloji daha geniş bence. çok iyi bir üniversite kazanacaksan psikoloji konusunda ilerleyebilirsin. pdr daha çok memur kesimi sabit bir iş.
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

Karar Dönemi

ben bu psikolojiyi sirf kendimi tedavi etmek icin okuyacagim inan ki bu hayatta doktorlar bile denek gibi kullaniyor senin ruhun duymadan kendin arastirip bulacaksi

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Forumda bu konuda oldukça açıklayıcı bilgiler var okumanı tavsiye ederim .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

protagonist
    Guest

meraba ben pdr okuyorum ve oldukça memnunum ve pdr yi daha çok devlete bağlı çalışmak için seçtim. Ama bunun yanında RAMlarda, rehabilitasyon merkezlerinde, aile ve çocuk mahkemelerinde Pedagog olarak (bildiğim kadarıyla yüksek lisans şartı var aile mahkemelerinde çocuk suçluların ifadesinin alınmasında yer alıyorlar velayet davalarında velayetin kime verilmesi uygun olur araştırma yapıp hakime sunuyorlar karar sürecine yardım yanı)çalışabiliyor bir PDRci. Ayrıca artık sağlık merkezlerine Psikolojik Danışma Birimleri de oluşturulmaya başlandı. Buralarda da çalışabilir. Ayrıca özel veya devlete bağlı bütün eğitim kurumlarında çalışabiliyoruz. Hatta büyük siteler için dahi psikolojik danışman alındığını duydum. Yani pdr nin de iş alanı oldukça geniş. Bireysel ve grupla danışma üzerine eğilmek, daha çok danışman rolünde olmak, davranış bozuklukları, bireyi tanıma teknikleri, eğitim psikolojisi, aile danışmanlığı ve gelişim psikolojisi konularında gelişmek istiyorsan PDR seçmelisin. Ancak özel ofis açıp çalışmak, psikoterapiyi uygulamak (bunun uygulanmasında da bazı tartışmalar mevcut, yüksek lisansın gerekli olup olmadığı hususunda) istiyorsan psikoloji bölümünü seçmeni öneririm. Psikoloji mezunlarından yüksek lisans ve süpervizyon yapmaları daha çok bekleniyor çünkü psikologların ilgilendiği vakalar daha ağır oluyor. PDR ciler ise daha çok önleyici hizmet çalışmalarında bulunuyor.

Karar Dönemi Observer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Turkey, Istanbul

Dediğiniz pedagog, formasyonla aile mahkemelerinde çalışabilmek için yanılmıyorsam adli psikoloji üzerine yüksek lisans yapılması gerekiyor.

PDR ve Psikoloji arasındaki bariz fark ise; bilgilerinize ek olarak: PDR bölümü eğitime yönelik psikolojinin alt dallarından biri, Psikoloji bölümü ise genel kapsamda tanı-teşhis ve tedavi sürecinde aktif olan bir oluşumdur.

Akademik çalışmalarda PDR bölümün arkaplanda kaldığını ve öğretmenimsi yüzeysel bir psikolojik birikim olduğınu söyleyebiliriz.

Ek olarak verdiğiniz bilgilerde de hatalar olduğunu düşünüyorum.
    Bana yalan söylediğine üzülmedim, bundan sonra sana inanmayacağıma üzüldüm.

Friedrich Nietzsche

protagonist
    Guest

Yanlış olan bilgileri belirtmeniz ve doğrusunu ifade etmeniz eksiklerimizi tamamlamak ve de yanlışlarımızı düzeltmek açısından bizlere fayda sağlayacaktır.