7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: ergen bir kardeşim var nasıl davranmamız gerektiğini bilemiyorum...

Standart ergen bir kardeşim var nasıl davranmamız gerektiğini bilemiyorum...

slmlar herkese foruma yeni katıldım ve sanırım biraz akıla ihitiyacım var acilen.23 yaşında üniversite son sınıf öğrencisiyim ve 15 yaşında lise 1 öğrencisi erkek kardeşim var.kendisi bu aralar sıkıntı zamanlar geçiriyor çok belli.yıllardır çalışkan bir öğrenciydi ve son sınavıyla anadolu lisesi kazandı ancak notları aşırı bir düşüşe geçti.ancak gerek ben gerekse anne babam bu durumun ergen oluşundan ve lise sürecine yeni alışıyor olmasından kaynaklandığını düşünüyoruz.fakat bu sabah annem çok sık biriyle yazıştığını söyledi ve bunun üzerine face adresine grdim mecbur kalıp ve konuşmalarını okudum.bir kız arkadaşı var.bundan henüz evdekilere bahsetmedim.ancak sorun kız arkadaşı olması diil yani ergen illaki birine ilgi duyucak o yaşlarda.fakat kardeşim hem kıza saçma sapan şeylerden bahsediyor hem ona hem bize yalan söylüyor.konuşmalardan anladığım kadarıyla kız arkadaşının da notları tamamen düşmüş.ona vampirlerden bahsediyo.anne babasının gerçek olmadığından bahsediyo hatta yurtta kaldığını filan söylemiş.gerçkten çok şaşkın ve üzgünüm bu durumu önce kendisiyle mi konuşmalıyım annemlere mi anlatmalıyım bilemiyorum.ya da bana güvenmesini sağlayıp kendinin anlatmasını mı sağlamalıyım.lütfen bana bi akıl verin...

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Öncelikle aramıza hoş geldin .

Hemen panige kapılma ,bir çok ergende karşılaşılan durumlardan birini yaşıyorsun .İlk yapacagın şey anlık panikle olayları hemen ailene aktarmaman.İlk etapta kardeşinin guvenini kazanıp ,sana açılmasına olanak saglamaya çalış .

Sonra neden derslerinin bu duruma geldigini ona nasıl yardımcı olabilecegini sor ,eger ters tepki vermek yerine ona daha olumlu yaklaşır (anlatacakları her ne kadar ters gelicek dahi olsa )onu anlamaya çalıştıgını hissettirirsen o kadar çok sana guvenir .

Ayrıca sitemizin ergen bölumundeki yazıları okumanı ve profesyonel bir uyemiz olan sevgili minnie 'le yazışmanı öneririm .Kendisi ergenler konusunda uzman bir arkadaşımızdır .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

öncelikle teşekkür ederim yaklaşımınız için..daha önce öss aşamasındayken profesyonel destek görmştüm ancak o sıkıntı durumda iken bende bişiler sakladım ailemden her ergen gibi ancak anne babamın varlığını hiç reddetmedim her zaman aynı düşüncelere sahip olmasak dahi..fakat kardeşim henüz 2 3 aydır tanıdığı birine ailem gerçek mi belki de değildir tarzı konuşunca bi anda neye uğradığımı şaşırdım ve hemen bu konuyu araştırmaya okumaya başladım panikle.kendi doktoruma mı gidip sorsam diye bile düşündüm..sanırım sabırla güvenmesini beklemem gerek çok teşekkür ederim önerileriniz ve nezaketiniz için...

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı ablaolmakzormuş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fakat kardeşim henüz 2 3 aydır tanıdığı birine ailem gerçek mi belki de değildir tarzı konuşunca bi anda neye uğradığımı şaşırdım

ve hemen bu konuyu araştırmaya okumaya başladım panikle.

kendi doktoruma mı gidip sorsam diye bile düşündüm...
    Bu duruma hiç şaşırmayın ,biraz evvelde dedigim gibi gençler de bazı nedenlerden dolayı sık gorulen bir olay .Ayrıca dediginiz gibi dr .nuza danışıp bir profesyonelden fikir almanız çok daha saglıklı olucaktır .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Sophisticated
    Guest

Alıntı ablaolmakzormuş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle teşekkür ederim yaklaşımınız için..daha önce öss aşamasındayken profesyonel destek görmştüm ancak o sıkıntı durumda iken bende bişiler sakladım ailemden her ergen gibi ancak anne babamın varlığını hiç reddetmedim her zaman aynı düşüncelere sahip olmasak dahi..fakat kardeşim henüz 2 3 aydır tanıdığı birine ailem gerçek mi belki de değildir tarzı konuşunca bi anda neye uğradığımı şaşırdım ve hemen bu konuyu araştırmaya okumaya başladım panikle.kendi doktoruma mı gidip sorsam diye bile düşündüm..sanırım sabırla güvenmesini beklemem gerek çok teşekkür ederim önerileriniz ve nezaketiniz için...
    ilk önce sana güvenip anlatmasını beklemen daha doğru gibi geliyor bana da.
    eğer bu seçenek olmazsa bir uzman yardımı yerinde olacaktır.
    geçmiş olsun.

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

bu yaslarda bunlara benzer seyler konusmasi cok normal' buyuk ihtimal ilgi cekmek dram olusturup kiz arkadasina yakinlasmak istemis galiba.size tavsiyem ailenize katiyen bahsetmeyin bunlari. aksi takdirde acilmaniz durumunda size guveni hic kalmaz. bu durumu cozmek icin dolayli yoldan yaklasmaniz gerek.direk konuya acilmaniz yanlis olabilir cunku kardesiniz aninda savunmaya gecip tamamen icine kapanir. onun yakin arkadasini eve davet edip bu sekilde sizde bu yoldan iletisim kurmaniz mumkun olabilir belki.
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

Karar Dönemi gloxinia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

derslerdeki düşüşü normal olabilir.nedense çoğu çocuk sbs ye girip bir liseye kancayı attıktan sonra güya rahatlayacaklarını zannediyorlar ama ilkokul lise ve üniversite arasında katsayılı farklar var.hem liseye ayak uydurması zor gelmiş olup hem de ilkokulu bitirince rahatlayacağını zannetme psikolojisine göre kendini hazırlarken birden üstüne o kadar ağır ders yükü binince salmıştır.ailenizle arası kötüyse hiç açmayın konuyu daha iyi bence.zaten içine kapanık bi çocuksa destek olmak yerine verecekleri tepkilerle iyice içine kapandırabilirler