4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Uyku Düzensizliği

Karar Dönemi

Standart Uyku Düzensizliği

Sekiz yıldır ilaç kullanıyorum,manik depresif tanısı koyuldu.Son zamanlarda yakındığım en büyük sorunlardan biri de uyku problemi.Geceleri saat dörde beşe kadar uyuyamıyorum ve sabahları çok zor uyanıyorum.Geceleri uyuyamadığım gibi iştahım da çok açılıyor.Tedavi sırasında çok kilo aldım ve daha fazla kilo almaktan korkuyorum.Düzenli olarak gittiğim doktor bana uyku ilacı verdi,uzun süredir kullanıyorum ama hala düzenli olarak uyuyamıyorum.Hangi sebepten kaynaklandığını bilmiyorum ama sabahları da çok huysuz uyanıyorum, sanırım bu da uyku düzensizliği yüzünden.Bu konuda ne yapmalıyım?

Cahillik Dönemi elmaelma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Düzenli uyku uyumak, vücudun kendini toplaması, yenilemesi ve sindirim sisteminin çalışması için önemlidir. Ortalama sekiz saatlik bir uyku yeterli gelmektedir. Düzenli yani belirli saatlerde uyumak, uykunun daha dinlendirici olması, bu aylarda bağışıklık sistemi ve vücut direnci için önemliymiş. Sendeki farklı olan durum ise kullandığın ilaçların etkisi. Bu durumda ilaç içmiş olsan ve uykun olmasa bile belirli saatte yatmak kalkmak bile ilk başlarda en azından dinlendirici olur. Bunun için kendini meşgul edecek şeyleri kapatıp uzanmak ve düşüncelerden uzaklaşmak lazım. Zamanla bunu deneyerek kendini belli saatlere alıştırabilirsin bence.
    HAYALPEREST

Karar Dönemi

Cevap için teşekkür ederim.Olaya hiç bu açıdan bakmamıştım.Yazılanlar tamamen doğru, belli saatlerde uyumaya alışmam lazım.

Cahillik Dönemi elmaelma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Manik depresif durumunda sürekli kendini ve kendinle ilgili yaşadığın olayları düşünüyorsun sanırım. Bu durum gece yattığın zaman bugün neler yaptım neler yapmalıydım gibi düşüncelere dönüşüp zihnini meşgul ediyorsa dediğim gibi düşüncelerden uzaklaşmak, yattığın zaman bunları düşünmemeye kendini alıştırman lazım. Yatar yatmaz uyumak olmuyor ama bu durum düşünceleredalıp gitme haline dönüşmemeli. Uyku saatlerini düzene koymak için uyku ilaçları uardımcı olacaktır, düzenli ve zamanında kullanmakta önemli.
    HAYALPEREST