2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: OKB Hastası mıyım?

Standart OKB Hastası mıyım?

Merhaba arkadaşlar.Ben üniversite hazırlık sınıfında okuyan bir öğrenciyim.
    Son zamanlarda beni ciddi şekilde rahatsız eden ve akademik yaşamımı aksatan bir takıntıdan söz etmek istiyorum sizlere.Öncelikle bir üniversite öğrencisi olarak hedeflerim biraz yüksek(Okulu dereceyle bitirmek vs.)Bu yüzden de zamanımın çoğunu ders çalışmakla geçirmem gerektiğini biliyorum.Şimdi size anlatacağım durum aşırı detay ve inanılmaz derecede saçma görünebilir çünkü olaya başkasının gözüyle baktığımda kendimi deli gibi hissediyorum.
    Sorunum şu:Malum İngilizce hazırlık sınıfındayım ders çalışırken ingilizce-türkçe sözlüğü sıklıkla kullanıyorum.Yalnız şöyle bir takıntı oluştu bende.İlk başlarda etkili ders çalışma yöntemlerini araştırırken ders çalışma esnasında etrafta çok fazla uyaran olmaması gerektiği ile ilgili bir madde okumuştum bir yerde.Sonra nereden aklıma esti bilmiyorum sanki ders çalışırken önümde sözlük durursa dikkatimin dağılacağı ve etkili ders çalışmamın engelleneceği gibi bir fikir oluştu kafamda.Sonraları bu fobi gibi bir şeye dönüştü.Artık ders çalışırken sözlüğü kullanmadığım zaman bile masanın bir kenarında dururken sanki biri kulağıma fısıldıyor "o sözlük orada duruyor ve sen ders çalışamayacaksın diye".Bu yüzden ders çalışırken çoğu zaman önümdeki metne odaklanmak yerine gözüm sözlüğe kayıyor ve dikkatim dağılıyor.Eskiden ders çalışırken kafamda çalıştığım metinden başka hiçbir şey olmazdı şimdiyse böyle saçma sapan bir şeyle uğraştığım için verimli ders çalışamıyorum.Masanın üzerinden kaldırayım çantaya atayım diyorum bu sefer de sürekli eğilip eğilip çıkarmak zorunda kalıyorum dikkatim daha fazla dağılıyor..Bu da etkili ve verimli bir biçimde ders çalışmamı engelliyor..Kendimden şüphe etmeye ve geleceğimden şüphe duymaya başladım artık.Eskiden uyguladığım yüksek tempolu ders çalışma düzenini devam ettirirken beni parlak bir geleceğin beklediğinden emindim.Şimdilerde ise motivasyonumda bile azalma hisseder oldum.Gece başımı yastığa koyduğumda kafamda "bu durum ömür boyu sürecek,sen de sonunda okulu bırakıp hademe olacaksın" gibi düşünceler dönmeye başladı.İşin ironik tarafı "psikoloji" bölümü öğrencisiyim.
    Daha da kötüsü son zamanlarda bu sözlük haricinde başka nesnelere de takılmaya başladım.Sınavdayken önümde silgi varsa dikkatim kağıt yerine ona kayıyor kafamda onunla çatışıyorum sürekli.Sadece bu değil artık etrafımda gördüğüm bütün nesneler kafama takılmaya başladı.Hangi işi yaparsam yapayım bir şeyler sürekli kafamda tekrar ediyormuş gibi.
    Bütün gün yatmak,hiçbir şey görmemek,nasıl olsa yapamayacağım endişesiyle hiçbir iş yapmamak istiyorum.
    Okul yurdunda kalıyorum sağlık merkezinde psikiyatrist var ama utanıyorum gidip konuşmaya.
    Yardımlarınızı esirgemeyin.
    Sağlıcakla

Karar Dönemi Aleksandr Puşkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul

Merhaba dostum,şahsen ben senin yaşadıklarına bakarak anksiyetenin arttığı kanısındayım.Hafif de depresif etkiler gördüm.Yapabileceğin en iyi şey hoşlandığın seni iyi hissettiren şeylere biraz daha zaman ayırıp gelecek kaygını azaltmaya çalışman bence şahsen ben sporu öneririm hiç olmadı hafif koşu yapmanı.Sağlıcakla
    Я вас любил: любовь еще, быть может,
    В душе моей угасла не совсем;
    Но пусть она вас больше не тревожит;
    ......
    Seviyordum sizi:ve bu aşk belki
    İçimde sönmedi bütünüyle;
    Fakat üzmesin sizi artık bu sevgi;
    İstemem üzülmenizi hiçbir şeyle.
    Sessizce,umutsuzca seviyordum sizi,
    Kah ürkeklik,kah kıskançlıkla üzgün;
    Bu öyle içten,öyle candan bir sevgiydi ki,
    Dilerim bir başkasınca da böyle sevilin.
    A.S.PUŞKİN