3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Konu Başlıkları

Karar Dönemi

Standart Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Konu Başlıkları

Çocuk ve ergen psikiyatrisi konu başlıkları hakkında Çocuk Psikiyatr Dr. Gökçe Küçükyazıcı'nın bir makalesini buldum:

Çocuk Psikiyatrisi bir tıp dalıdır. Hedefi ruhsal açıdan sağlıklı ve mutlu bir çocuk yetiştirilmesi, gençlik ve erişkinlikte psikiyatrik sorunlar, uyum sorunları ve suç oranlarını azaltmaktır.

Çocuk Psikiyatrisinin başlıca alanı çocuklarda görülen davranış, düşünce, duygu ve bunlarla ilişkili gelişimsel sorunların değerlendirilmesi, tanının konulması ve tedavinin belirlenmesidir. Çocuk ve gençlerde sıklıkla görülen sorunlar; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocuk ve ergen depresyonu, anksiyete bozuklukları, öğrenme bozuklukları, zihinsel yetersizlikler, otizm ve asperger sendromu, uyku bozuklukları, tikler ve takıntılar, yeme bozuklukları, arkadaş ve aile içi sorunlar, uyum bozuklukları, cinsel gelişim ve cinsellikle ilgili sorunlar, ergenlik sorunları gibi başlıklar altında sınıflandırılabilir.

Çocuk psikiyatrisi ele aldığı konular itibariyle erişkin psikiyatrisi, pediatri, çocuk nörolojisi, psikoloji, pedogoji ve sosyal çalışma ile yoğun ilişki ve iş birliği halindedir. Bu nedenle de çocuk psikiyatristleri sıklıkla çocuk psikologları ve pedagoglarla karıştırılmakta, bu yanılgı bazen doğru kişiye temasa geçilmemesine ve çocukların tedavisinin gecikmesine, veya sorunun çözülmesinde yetersiz kalınmasına sebep olmaktadır. Bu konuda ailelerin bilinçlenmeleri ve çocukları hakkında doğru bilgiye ulaşmaları konusunda çocuk psikiyatristlerine başvurmaları doğru olacaktır. Çocuk psikiyatristi, çocuğa ya da gence gereken en doğru yaklaşımı sergileyerek, terapi ya da medikal destek ile aileye gerekli desteği sağlayacaktır.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı
    Çocuk ve Ergen Psikiyatristi
    Kaynak:
    Konu Selina tarafından (27-11-2012 Saat 07:59 AM ) değiştirilmiştir. Sebep: link vermek yasaktir

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Paylaşım için çok teşekkurler ,böyle guzel yazılarını bekliyoruz .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi
    Yer
    İstanbul

Depresyon görülme sıklığı okul öncesi çocuklarda binde 3 ,okul çağındaki çocuklarda ergenliğe kadar binde 4 ila 30,ergenlerde binde 4 ila 64tür.
    Distimik bozukluk ise okul çağındaki çocuklarda binde 6 ila 17,ergenlerde binde 16 ila 80 oranında görülür.İki uçlu mizaç bozukluğunda bu oran, okul çağındaki çocuklarda binde 2 ila 4, ergenlerde binde 10 olarak tespit edilmiştir.Küçük çocuklarda depresyon sık görülmekle birlikte,yaş ilerledikçe yetişkin oranlarına yaklaşmaktadır.