8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Rahimde kitle

Karar Dönemi

Standart Rahimde kitle

arkadaslar merhaba.buraya yeni üye oldum.bi sıkıntım var ve nasıl gecicegini bilmiyorum ve çok kafama takıyorum.
    Bu yazım bayan arkadaslara yönelik özellikle...

jinekolojik muayene ve tetkiklerden gectim rahimde yaklasık 2 bucuk cm civarında kitle oldugunu söyledi doktor.
    bunun için hiç bi tedavi vermedi.sordum gerek yok dedi.ama çevrem bian önce evlenmem gerektigini yoksa ilerde o miyomdan dolayı rahmimi
    alabiliceklerini söylüyor.Moralim sıfır.yasım 28.bekar bi insanda rahimde miyom kitle olması normal bişeymi.ben sadece böyle bi zorunluluk yüzünden
    gidip evlenmek zorundamıyım.

Bayan arkadaslar lütfen benim durumumda olan birileri varsa bana bilgi versin.Bunun tedavisi yokmu.Ben kitlenin büyümesinden ve ilerde rahim alınmasından
    çok korkuyorum.Her kızın hayalidir hazır oldugunda evlenmek ve cocuk istemek.Çok ama çok endişeliyim.Lütfen biriniz bişey diyin.Yok mu rahimdeki kitleleri
    geçiricek bi ilaç veya baska bişey.

Bilgi verirseniz çok sevinirim.Gercekten moralmen çok kötü bi durumdayım

Banned
    Yer
    utopia

Alıntı Lenaa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar merhaba.buraya yeni üye oldum.bi sıkıntım var ve nasıl gecicegini bilmiyorum ve çok kafama takıyorum.
    Bu yazım bayan arkadaslara yönelik özellikle...

jinekolojik muayene ve tetkiklerden gectim rahimde yaklasık 2 bucuk cm civarında kitle oldugunu söyledi doktor.
    bunun için hiç bi tedavi vermedi.sordum gerek yok dedi.ama çevrem bian önce evlenmem gerektigini yoksa ilerde o miyomdan dolayı rahmimi
    alabiliceklerini söylüyor.Moralim sıfır.yasım 28.bekar bi insanda rahimde miyom kitle olması normal bişeymi.ben sadece böyle bi zorunluluk yüzünden
    gidip evlenmek zorundamıyım.

Bayan arkadaslar lütfen benim durumumda olan birileri varsa bana bilgi versin.Bunun tedavisi yokmu.Ben kitlenin büyümesinden ve ilerde rahim alınmasından
    çok korkuyorum.Her kızın hayalidir hazır oldugunda evlenmek ve cocuk istemek.Çok ama çok endişeliyim.Lütfen biriniz bişey diyin.Yok mu rahimdeki kitleleri
    geçiricek bi ilaç veya baska bişey.

Bilgi verirseniz çok sevinirim.Gercekten moralmen çok kötü bi durumdayım
    Selamlar, aramiza hosgeldiniz..
    Rahimde gorulen miyomlar, iyi huylu tumorlerdir..Pek cok kadindada vardir.Doktorunuzda mutlaka sizi bilgilendirmi$tir bu konularda..Eger ki; kendisi risk olu$turucak bir durum gorse idi, kitleyi almayi onerirdi size..Boylesi bir oneride olmadigina gore iciniz rahat olsun..
    Miyon tedavisi icin evlenmek gerektigi gibi sacma hurafelere aldirmayiniz siz...Iciniz rahat edicekse, ikinci bir gorus aliniz ve kontrolerinizi aksatmayiniz..Fakat yineliyorum; bu kitleler iyi huyludur ve pek cok kadinda gorulur..
    Kendinizi uzmeyin ve en kotusunu dusunmeyin lutfen..
    Sagliklar dilerim..

Kızıl Kurt
    Guest

a iyiki baktım bak miyom var demek benim annemde miyomdu.bu yaz aldırttık hemde voleybol topu kadar olmusmus gördüm ben.evt arkadasa katılıyorum evlenince düzelmez .doktor sorun olusturacagı zaman alır onu korkma sen.bak bunu kitabımdan okuyarak yazıyorum.
    uterus yapısında bulunan miyometriyum (düs kas tabakası)dokusunda gelisen slim (iyihuylu)tümoral yapılardır.uterus ve servikste görülür.selvik te dölyolunda görünen rahimin (dölyatağının) bir parçasıdır.miyonlar bir bezelye tanesi büyüklügünden baskesket topu büyüklügüne kadar degisebilirler.uterusun en sık görülen iyi huylu tümörleridir.
    TANISI:miyonların kesin nedeni bilinmemektedir.genetik yatkınlık söz konusudur.Östrojen hormonu miyonların büyümesinde etkilidir.encok 35_45 yas gurubu kadınlarında görülür.MENEPOZ döneminde miyomun görülme sıklıgı düsüktür.Genellikle hormonların etkisiyle miyomlarda büyüme görülür.
    BELİRTİ VE BULGULARI:
    mensturüal kanamalarda artma
    cinsel iliski sonrası kanama
    anormal kanamalar
    basıns olusumu ile sık idrara cıkma+
    karında büyüme ve sislik+
    agrı+
    enfeksiyon
    kanamaya baglı anemi yani kansızlık
    infertilite(siperm gecisini engelleyebilir)
    defekasyonda zorlanma ve konstipasyon ( dıskının dısa atımında zorlanma ve kabızlık+)
    miyomun ic baskıolusturup uterusun ic hacmini kücülterek düsüklere neden ola bilir
    TANI YÖNTEMİ:
    tanı icin hastanın anamnezi(sikayeti) dnlenir.fiziksel muayene,histeroskopi,laparoskopi,pelvik tomografi,MRve ultrasonografi yapılır.
    TEDAVİ:öncelikle myomları kücültmek icin tıbbi tedavi yapılır.Eger hasta cocuk istmiyorsa ve 40 YASIN üzerndeyse miyomektomi ve histerektomi yapılır.bunlar nedir dersen bakim
    Myomektomi Operasyon Teknikleri
    Küçük myomlar laparoskopi ya da histereskopi yöntemi ile küçük bir insizyondan alınabildiği halde, büyük myomlar rahimde bulundukları konuma uygun olarak ya abdominal (karından) ya da vaginal kesi ile alınmaktadır.
    Histeroskopik Myomektomi: Rahim iç duvardaki myomlar vaginal yoldan uygun histereskop aleti ile servixten uterus içine girilerek çıkartılır.
    Laparoskopik Myomektomi: Rahim dış yüzünde olan saplı (pediküllü) myomlar bu yolla ortadan kaldırılır. Göbek altından açılan küçük bir insizyon ile pelvik kaviteye girilir.
    Abdominal Myomektomi (laparotomik yolla myomektomi): Ya genel, spinal ya da epidural anestezi altında yapılır. Kanamanın çok olabileceği damarlara yakın ve tehlikeli konumda yerleşmiş olan bası semptomları oluşturan myomların ya da uterin kaviteyi baskı altına alan aşırı büyük myomların çıkartılmasında abdominal yol tercih edilir. Bu durumda ya ’’bikini kesisi’’ adı verilen horizontal kesi ya da ortadan göbek altından vertikal kesi yapılarak batın açılır. Uterus duvarına gömülü myomlar yakalanarak her biri tek tek çıkartılır. Rahim duvarında kanama ve enfeksiyona engel olmak için her bir açıklık tek tek kapatılır.
    Myom nedeniyle gebe kalamayan ya da düşük yapan kadınların gebe kalabilmesi için myomektomi operasyonu bir an önce gerçekleştirilmelidir. Çünkü operasyondan sonra da sezaryen olmuş bir hasta gibi en az bir yıl gebe kalması sakıncalıdır.
    Hastaların standart operasyondan sonra normal aktivitelerine geri dönmeleri dört- altı hafta sürer. Laparoskopi ya da hysteroskopi ile myomektomi gerçekleştirildi ise iyileşme süresi daha kısa olup bir- iki haftayı alır.
    Myomektomi Operasyonuna Alternatifler
    -Total histerektomi: Uterusun tam olarak çıkartılması.
    -Subtotal histerektomi: Uterusun korpus kısmının çıkartılması, servixin bırakılması.
    -Fibroid embolizasyon: Nisbeten yeni ve invaziv bir tekniktir, myomu besleyen kan damarlarını bloke ederek myomların küçülmesi ve semptomların düzelmesi esasına dayanır. Femoral artere uygulanan bir kateter yoluyla kan damarına ulaşılır ve bu damarın içine kan akımını kesen ince partiküller enjekte edilir.
    Sonuç:
    Rahminin korunmasını isteyen, rahim alınmasına bağlı postoperatif komplikasyonlar (vaginanın kısalması, vagen cuffunda skar oluşması, idrar kaçırma, idrar torbasının sarkması v.s.) yaşamak istemeyen kadınların myom nedeniyle rahminin tamamını aldırmadan önce myomektomi operasyonu gibi bir alternatife başvurabileceğinin bilincinde olması oldukça önemlidir.

Konu Kızıl Kurt tarafından (13-10-2012 Saat 08:37 PM ) değiştirilmiştir.

Kızıl Kurt
    Guest

+koyduklarım annemde görülenler.korkma sen bise olmazcocukda yaparsın kariyerde
    Konu Kızıl Kurt tarafından (13-10-2012 Saat 03:14 PM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi

insallah. ama gercekten cok korkuyorum. benim idrar sorunum var sık sık gidiyorum. inanılmaz bekliyorum tuvalette bitmedi die. nerdeyse 15 dakika bekledigim zamanlar oluyor cunku sürekli idrar yapıcakmıs gibi oluyorum. kendimi sıktıkca da gercekten yapıyorum.

agrım da oluyor bazen tam da miyomun oldugu bölgede. sanki igneler batırıyorlar gibi hissediyorum özellikle regl dönemimde ve hemen sonrasında. doktora bu sikayetlerimi söyledim ama görünürde hiçbişeyim olmadıgını söyledi. miyom icin tedavininde gerekmediğini söyledi.

ben cok ama cok korkuyorum. eskiden kasıklarım gayet düzdü. yani kilolu biri deilim balık etlide deilim zayıfım. ama son 5 aydır falan kasıklarımın yaglandıgını farkettim. sanki balık etli insanlar gibi oldum sanki. bu beni cok korkutuyor. doktor hiç önemsemiyor. tedirginliğim bitmiyor. daha hiç evlenmemiş birinde bu tarz bi rahatsızlığın olması normal bişey mi bilmiyorum.

korkuyorum.......

Kızıl Kurt
    Guest

baska doktorlara da git hepsi aynı olmuyo.anneme sordum alttan bakıyolar dedi.annemin 1 büyük 8 tanede yanında varmıs kestane tipi diyolarmıs senin ki nasıl genclerinkine bakıyolar mı bilmiyorum ama isallah iyilesirsin.

Karar Dönemi gloxinia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

doktor sana gerek yok demiş, o an müdahele edilmezse ileride büyüyüp sorun olacak bişey olsa ya da o anda sana zarar verebilecek birşey olsa bunu adam sana söylerdi sen işin eğitimini almış doktora mı güveniyorsun çevrendeki insanlara mı?

kist, verem kanser gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği gibi herhangi bi sebebi olmayan zararsız bişey de olabilir.(mesela benim annemin de rahminde vardı ta ben yeni doğduğum zamanlar.doktor bunun ciddi bi hastalık belirtisi olabileceği ihtimalini söyleyince bilmediklerinden direk kendilerini ölüme hazırlamışlar sonra hiçbişey çıkmamış zararsız bişeymiş) eğer ileride büyüyecek birşey olsa doktorlar buna göre tedbirli davranırlardı.

ama yine de her doktor böyle tedbirli olmayadabiliyor.o kitlenin gerçekten zararsız olduğunu ve sağlığınında iyi olduğuna emin olana kadar gerçekten araştıran inceleyen iyi bi doktora git bence.iyice incelesinler teşhis koysunlar.sonunda gerçekten büyümeyecek zararsız bişey olduğunu söylerlerse çevrendekilerin dediklerine kulak asma bence

Banned
    Yer
    utopia

Alıntı Lenaa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    insallah. ama gercekten cok korkuyorum. benim idrar sorunum var sık sık gidiyorum. inanılmaz bekliyorum tuvalette bitmedi die. nerdeyse 15 dakika bekledigim zamanlar oluyor cunku sürekli idrar yapıcakmıs gibi oluyorum. kendimi sıktıkca da gercekten yapıyorum.

agrım da oluyor bazen tam da miyomun oldugu bölgede. sanki igneler batırıyorlar gibi hissediyorum özellikle regl dönemimde ve hemen sonrasında. doktora bu sikayetlerimi söyledim ama görünürde hiçbişeyim olmadıgını söyledi. miyom icin tedavininde gerekmediğini söyledi.

ben cok ama cok korkuyorum. eskiden kasıklarım gayet düzdü. yani kilolu biri deilim balık etlide deilim zayıfım. ama son 5 aydır falan kasıklarımın yaglandıgını farkettim. sanki balık etli insanlar gibi oldum sanki. bu beni cok korkutuyor. doktor hiç önemsemiyor. tedirginliğim bitmiyor. daha hiç evlenmemiş birinde bu tarz bi rahatsızlığın olması normal bişey mi bilmiyorum.

korkuyorum.......
    Arkada$im, sizin rahatsizliginizi surekli evlilikle ili$kilendirmenize inan bir anlam veremiyorum..Menepoz deseniz anliycam, cunku;menepoz donemindeki, ostrojen salgisinin degisimi, miyomlarin boyuntunun kuculmesinde etkilidir..
    Doktorunuzun, te$his ve tedavisi sizi tatmin etmiyorsa, ikinci bir goru$ aliniz..
    (psikoloji forumunda, jinekoloji de ilginc oldu )
    Sagliklar diliyorum...