8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: lütfen yol gösterin

Karar Dönemi

Standart lütfen yol gösterin

sorunumun antisosyallik mi oldugunu bilmiyorum ama desteğe ihtiyacım var. konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim.

sorunun kaynağı olduğunu düşündüğüm yerden başlayayım. ben ergenlik dönemine yaşıtlarımdan biraz önce girdim ve bu dönemi yoğun bir şekilde yaşadım diyebilirim. o zamana kadar topluluk içinde rahat olabilen özgüvenli, konuşkan bir çocuktum. ergenlik belirtilerinin başlaması ve çevremdeki insanların tepkileri, beni içine kapanık, utangaç, toplulukta ne yapacağını bilemeyen, konuşamayan birine dönüştürdü. (daha doğrusu ben buna bağlıyorum belkide farklı sebepleri vardır bilemiyorum.) mesela bana birçok kişi ses tonumun gıcık olduğunu söylerdi (haklılardı ergen sesi işte ) ama ben bunu o zamanlar çok sorun ettim artık konuştuğum zaman etrafımdaki insanların rahatsız olduğunu düşünmeye başladım bu yüzden elimden geldiğince sustum...Ta ki lisedeki müzik öğretmenim bana zorla şarkı söylettirene kadar. düşüncemin aksine herkes sesimin güzel olduğunu söylemişti. ben sesimin hala etrafımdakileri rahatsız ettiğini sanıyordum .sonuçta bu aptalca düşüncem artık yok. artık konuşabilirim ama yeni bir sorun var, konuşmayı unutmuşum konuşma ihtiyacı duymuyorum artık. özellikle kalabalık ortamlarda hiç konuşmuyorum, içimden gelmiyor. kendimi soyutlanmış hissediyorum.

sürekli "niye hiç konuşmuyorsun, sen burada mıydın vb" şeyler duymaktan sıkıldım. konuşamama dışında kalabalık ortamlarda rahat edemiyorum. rahat yemek yiyemiyorum, elimi kolumu nereye koyacağımı bilemiyorum, birisi bana beklemediğim anda bir şey derse cevap veremiyorum laf ağzıma dolanıyor anlamsız şeyler söylüyorum. bir durumda örneğin birine teşekkür etmem gerekirken bunu o anda farkedemiyorum sonradan aklıma geliyor, daha sonra da suçluluk duygusu yaşıyorum. bu sorunları aşmak için ne yapabilirim lütfen bana bir yol gösterin. hep böyle gitsin istemiyorum.

Karar Dönemi

Ev de veya samimi olduğun arkadaşlarına karşı konuşma yap önce;1-3-5 defa daha sonra samimi olduğun ve tanıdığın arkadaşlara yine konuşmalar yap,daha sonra tanıdığın ve tanımadığın arkadaşlarına konuşmalar yap.Zamanla düzelecektir,göreceksin.

Karar Dönemi

Alıntı alkanaga Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ev de veya samimi olduğun arkadaşlarına karşı konuşma yap önce;1-3-5 defa daha sonra samimi olduğun ve tanıdığın arkadaşlara yine konuşmalar yap,daha sonra tanıdığın ve tanımadığın arkadaşlarına konuşmalar yap.Zamanla düzelecektir,göreceksin.
    samimi olduğum insanların yanında çok rahatım. sadece samimi arkadaşlarımın olduğu bir ortamda normal olabiliyorum. yakın olmadığım veya tanımadığım insanlarda tam tersi oluyor. resmen kişilik değiştiriyorum.

Karar Dönemi

Rahat olduğun insanların yanında başla konuşma çalışmalarına.Kendini hazır hissettiğinde diğer Kişilere karşı da aynı konuşmayı yapabilirsin...

Karar Dönemi

Alıntı alkanaga Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rahat olduğun insanların yanında başla konuşma çalışmalarına.Kendini hazır hissettiğinde diğer Kişilere karşı da aynı konuşmayı yapabilirsin...
    teşekkürler elimden geldiğince yapmaya çalışırım.

Karar Dönemi

Alıntı tullga Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doğal ol. Yapmacık olmaya çalıştığın için öyle oluyor, mesela sanki bir ressama poz verir gibi kolunu elini nereye koyacağını ayarlıyorsun, güzel görünmek istiyorsun. Kolunu elini nereye koysanda görünümünü çok etkilemezsin korkma. Rahat ol.

1 ) Ne çok hızlı konuş ne de çok yavaş konuş,
    2 ) Konuşurken gözlere bak, gözlere bakmaktan rahatsız oluyorsan karşıdaki kişinin iki gözünün ortasına bak ( yine gözlere bakmış gibi oluyorsun ),
    3 ) Tüm grupla birden kaynaşmaya çalışmaktansa, grubun elemanlarıyla teker teker yakınlaş, sonra bir bakmışsın grupta kimseden rahatsız olmuyorsun utanmıyorsun,
    4 ) Donanımlı olursan gruplara daha kolay kaynaşırsın, mesela ders bilirsin anlatırsın, futbol bilirsin yorum yaparsın, telefon bilirsin öneride/eleştiride bulunursun...vs Konuşacak şeyi yoksa en rahat insan bile gruba kolay kolay adapte olamaz düşünsene.
    teşekkürler yararı oldu önerilerin. sanırım sorun biraz doğal olamamda evet. ama belli insanlar dışında konuşurken kitleniyorum bu neden olabilir ?

yazmayı denedin mi?

Cahillik Dönemi balık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Şimdi kaç yaşındasın
    Hayatı emen karanlık.