Sayfa 1/3 123 SonSon
26 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: yanlış inançlar...

Karar Dönemi

Standart yanlış inançlar...

İnancınız ne bilmiyorum, ben inançlı biri değilim ama inanan insanlara saygı da duyuyorum, inanç göreceli, bağıra bağıra göstere göstere yaşanılan birşey de değil özel, kutsal birşey.. Ben tanrıya inanırsam o beni görür, ben oruç tutarsam işlerim düzelir, ben zekat verirsem sevgilim olur vs.... vs... işte kaldıramadığım bu.... iki yüzlü bir beklenti ve tanrıyı aldatma yüzsüzlüğü.

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

Ezki mantık döngüne uymadığı için yanlış diyorsun.Bir anne cocuğu için bir şeyler isteyipte ondan beklenti içindeyse ve buna yanlış demiyorsak Allah'a bazı konularda bu isteklerde masum.ha keskin ve masum olamayan şeyler var mesela hangisi.Afrikaya yardım komvoyu götürüpte müslüman olmayanlara yiyecek verilmeyecek diyen insanlar var mesela Allah ile pazarlık eder gibiler.Onların Allahın rızası için yapmıyorlar.Kendi menfaatleri için yapıyorlar.Ama umdukları şey başlarına gelmeyecek.
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

Karar Dönemi

Alıntı ezgicann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnancınız ne bilmiyorum, ben inançlı biri değilim ama inanan insanlara saygı da duyuyorum, inanç göreceli, bağıra bağıra göstere göstere yaşanılan birşey de değil özel, kutsal birşey.. Ben tanrıya inanırsam o beni görür, ben oruç tutarsam işlerim düzelir, ben zekat verirsem sevgilim olur vs.... vs... işte kaldıramadığım bu.... iki yüzlü bir beklenti ve tanrıyı aldatma yüzsüzlüğü.
    Madem ki başkalarının yaptıklarını beğenmiyorsunuz;(ki bir dereceye kadar haklısınız da) dürüst ve tutarlı olmak adına; siz olması gerektiği gibi bir inanan olmayı denediniz mi? Hiç olmazsa bir haftalığına... Dediğim gibi; dürüst ve tutarlı olmak adına...
    Sorumlusu benim... Özür dilerim ! Teşekkür ederim !

Karar Dönemi

Alıntı shafak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Madem ki başkalarının yaptıklarını beğenmiyorsunuz;(ki bir dereceye kadar haklısınız da) dürüst ve tutarlı olmak adına; siz olması gerektiği gibi bir inanan olmayı denediniz mi? Hiç olmazsa bir haftalığına... Dediğim gibi; dürüst ve tutarlı olmak adına...
    ben inandığım şeyi yaşıyorum gerçekten inanan kimseyi sorgulamadan ve saygı duyarak.. inandımcıklık yanlış geliyor bana peki siz neye inanırsa inansın o kişiyi sorgulamadan kabul edebiliyor musunuz? doğru göreceli bir kavram diyorum sorunuza cevap olarak ve inanan hiç kimseyi yargılamıyorum bunu altını çizerek yazıyorum.

Deli Ruzgar
    Guest

Herkezin inanci kendisinedir.. Dedigi gibi bunu gosteris olarak kulananlarda var.. Ama gercekten inanan ve bunu yasayan bilirki din ovulmesi gereken bir mesele degildir.. Gercek mumin kendisin gozunde kucuk baskalarin gozunde buyuk olandir.. Bir insanin kullugu sadece allah ve kendisi arasindadir.. Kimse kimseyi bu konuda yorumlayamaz.. Seni anliyorum.. Ama anlamadigim su.. Baskalarin dogrulari baskalarina kalsin sen dogru bildigini yasa ve dini inanca merak edip bazi insanlari kotuledigine gore send inaniyorsun.. Oyleyse inancinin elinden tutup ornek biri ola bilirsin..

Karar Dönemi

Alıntı Deli Ruzgar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkezin inanci kendisinedir.. Dedigi gibi bunu gosteris olarak kulananlarda var.. Ama gercekten inanan ve bunu yasayan bilirki din ovulmesi gereken bir mesele degildir.. Gercek mumin kendisin gozunde kucuk baskalarin gozunde buyuk olandir.. Bir insanin kullugu sadece allah ve kendisi arasindadir.. Kimse kimseyi bu konuda yorumlayamaz.. Seni anliyorum.. Ama anlamadigim su.. Baskalarin dogrulari baskalarina kalsin sen dogru bildigini yasa ve dini inanca merak edip bazi insanlari kotuledigine gore send inaniyorsun.. Oyleyse inancinin elinden tutup ornek biri ola bilirsin..
    siz gerçekten benim sorguladığım şeyi anlayabilmişsiniz , sapla samanı karıştırmadan ve bu anlamda mutlu da ettiniz beni

Deli Ruzgar
    Guest

Umarim soruna cevab almissindir ne dersin ezgican dogruyu bildigine gore dogruyu yasamayi denemelisin.. En azindan seni yaradan icin.. Kendin icin..

Moderatör SeLf_ConTRoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    united kingdom

Alıntı ezgicann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    inancli biri olmamaktan kastin nedir? seni yaradana mi inanmiyorsun yoksa iman zayifligin mi var ?
    Elif gibi yalnızım,

Ne esrem var, ne ötrem.

Ne beni durduran bir cezmim

Ne de bana ben katan bir şeddem var.

Ne elimi tutan bir harf

Ne anlam katan bir harekem…

Kalakaldım sayfalar ortasında.

İşte ben gibi, sen gibi…

Bir okuyan bekledim,

Bir hıfzeden belki…

Gölgesini istedim bir dostun med gibi…

Sızım Elif sızısı…

Karar Dönemi

[QUOTE=SeLf_ConTRoL;113590]inancli biri olmamaktan kastin nedir? seni yaradana mi inanmiyorsun yoksa iman zayifligin mi var ?[/QUO

evet.. her ikisi de

Moderatör SeLf_ConTRoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    united kingdom

[QUOTE=ezgicann;113598]
    Alıntı SeLf_ConTRoL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    inancli biri olmamaktan kastin nedir? seni yaradana mi inanmiyorsun yoksa iman zayifligin mi var ?[/QUO

evet.. her ikisi de
    her ikiside mi ? o nasil oluyor iman zayifliginin olmasi icin seni yaradana inanman lazim.yoksa inanmadiktan sonra hangi imandan bahsediyoruz? sanirim daha karar veremedin ne olduguna .celiskili konusuyorsun.
    Elif gibi yalnızım,

Ne esrem var, ne ötrem.

Ne beni durduran bir cezmim

Ne de bana ben katan bir şeddem var.

Ne elimi tutan bir harf

Ne anlam katan bir harekem…

Kalakaldım sayfalar ortasında.

İşte ben gibi, sen gibi…

Bir okuyan bekledim,

Bir hıfzeden belki…

Gölgesini istedim bir dostun med gibi…

Sızım Elif sızısı…