4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Tercİhler hakkinda..

Karar Dönemi

Wink Tercİhler hakkinda..

Evvet , öncelikle merhaba.Umarım doğru yere açıyorum konuyu. İstiyorum ki bildikleriniz ve tecrübelerinizle şu genç kardeşinizi bi aydınlatın
    Şimdi bilindiği üzere üniversite tercih dönemi başladı psikoloji isteyenlerde bi hayli fazla bende o fazlalığa dahil olaraktan sizlere tercih listesine yazacağım üniversiteler hakkında görüşlerinizi soracaktım.

Öncelikle özel üniversitede tam burslu okumak mı , yoksa devet üniversitesi mi ?
    Seçeceğim vakıf üniversitelerinde ingilizce bulunması ve 5 yıl 100%100 ingilizce eğitim yapılması beni cezbeden fakat okulu uzatıp burs ücretine durumumun elvermemesi vb maddi olanaklarda benim geri durmama neden oluyor.Ki seçebileceğim vakıf üniversiteside bir tane zaten İstanbul'a gelmek istemiyorum o yüzden Ankara'da Atılım üniversitesini düşünüyorum vakıf olarak.
    Her şeye rağmen devleti seçeceksem sıralamamda Bolu Abant İzzet Baysal , Samsun Ondokuz Mayıs , Sivas Cumhuriyet ve Mersin Üniversitelerine yetiyor.
    Son olarak bu yıl Mersin Üniversitesi Psikoloji bölümünde hazırlık okunacağına dair bilgi vardı web sayfasında buna dayanarak Mersin'i seçme ihtimalim daha yüksek fakat bilginin kesinliği hakkında süphelerım var şayet Ösym nin tercih klavuzunda ingilizce hazırlık olacağı belirtilmemiş.Bu konuda da bilgisi olan abilerim ablalarım beni aydınlatırsa çok sevineceğim.

Veeeee (bu son evet ) blabla üniversiteni tercih etmemi tavsiye edecek arkadaşlar nedenleriyle yazarsa çok müteşekkir olurum.

Hayırlı ramazanlar , şimdiden teşekkürler

Karar Dönemi aLoneaqLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    siyah, gök beyaz!

Sana da merhaba atari.

Psikoloji bölümü olan üniversiteler hakkında pek bilgim yok, bilen ve okuyan arkadaşlar yorumlar daha sonra.. Ben "özel mi devlet mi?" soruna cevap vermek istiyorum.

Bunun cevabı kıyas yaptığın üniversitelere göre değişir. Devlet üniversitelerinin aşağı yukarı bir standartı vardır zaten ancak vakıf ünversitelerinin eğitim kalitesi çok farklılık gösterebiliyor. Örneğin seni cezbeden %100 ingilizce dil eğitimi konusunda dahi iki ayrı vakıf üniversitesinde apayrı eğitimlerle karşılaşabilirsin.

Misal; ortalama bir vakıf üniversitesinin öğrenci profili de pek yüksek olmaz takdir edersin ki.. Bu sebeple eğitim kurumundan çok ticari işletme gibi faaliyet gösterebiliyor vakıf üniversiteleri. A üniversitesindeki %100 ingilizce bölümde, öğrencilerin zorlandığı gerekçesiyle eğitimi türkçe-ingilizce karışık olabiliyorken, B üniversitesinde hazırlıkta kalanlara sınıf tekrarı yaptırılabiliyor. Bu çarpıcı bir örnektir, ben A tipi bir üniversitede, sözde %100 İngilizce bölümde eğitim almış biri olarak gönül rahatlığıyla eleştiriyorum vakıf üniversitelerini. Çoğunluğun tercih ettiği, ücretlerin uygun olduğu vakıf üniversitelerini çok iyi araştırıp seç derim.

ÖSYM bursunda bildiğim kadarıyla 2 yıl bursun iptal olmadan sene uzatabiliyorsun. Bunun üniversiteye göre farklılık değiştirip değiştirmediğini bilmiyorum lâkin ben de bir arkadaşımla beraber tam burslu okudum. Arkadaşım sınıfta kaldı, 1 yıl uzattı. 1 yıl da kayıt dondurdu bursu kesilmeden. Yani belli başlı hakların vardır muhakkak, kaldın diye hemen bursun kesilmiyor. Yine bunu da tercih edeceğin üniversiteye sor.

İngilice eğitim sandığın gibi üst düzeyde verilmiyor. Bu vakıf üniversitesinin suçu değil, ticaretteki arz-talep dengesinin gereğini yapıyorlar. Yani o üniversiteyi tercih edenlerin almak istediği gerçekten eğitim mi, yoksa diploma mı? Bunu analiz et tercih yaparken.. Pekala devlet üniversitesine giderken, iyi seviyede ingilizce kurslara da gidebilirsin.

Devlet üniversitesi seçeneklerin bu kadarsa eğer sıralaman iyi, ben de öyle yapardım yerinde olsam. Vakıfta tek seçeneğin Atılım Üniv. ise, oradan bu yazdıklarım hakkında tam bilgi istersin anlatırlar kayıt olmadan.

Başarılar, hayırlısı olsun
    ¿?

"ki hükmümü kendim veriyorum.. Yakın beni sesim sorulara dönmeden. Küllerimin altında kalacak mutluluk sandığınız ne varsa.."

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Öncelikle aramıza hoş geldin ,tebrikler .

Seçmeyi duşundugun bölum ilerde iş bulabilme bakımından oldukça avantajlı bir bölum .Vakıfmı -devletmi dersen bu konuda karar verirken okuyacagın şehir ,maddi olanaklar ve staj imkanları gibi kriterleri goz onunde tutmakta fayda var .

Yabancı dilin iyi ögrenilmesi kendini geliştirmen bakımından oldukça buyuk avantaj ,dış yayınları takip etmen daha kolay olur ,ama hangi okul olursa olsun iş sende bitiyor .

Okuyacagın okulun çok çok iyi veya vasat olmasından ziyade ne kadar bilgili oldugun ve bunu gerçek hayata ne kadar yansıttabilecegin onemli .

İyi bir okulda okuyup profesyonel yaşamda başarısız bir çok insan var ,yada tam tersi sıradan bir okulda okuyup oldukça iyi kariyer sahibi olanları da tanıdım .

Mesela geçenlerde okudugum bir gazete haberinde buyuk bankalarımızdan birinin genel muduru (bir çok insanın kuçumsedigi Meslek Yuksek Okul mezunu olmasına ragmen )kendini yetiştirerek en ust basamaga kadar yukselebilmiş .

Yine bir banka muduru (açık ögretim mezunu )banka yonetiminde ust basamaklarda yer almakta veya dahiliye uzmanı bir arkadaşım kendini yetiştirme suretiyle mikrosoftun ust duzey seçkin yazılım muhendisleri arasında yer aldılar .

Tum bunların ortak noktaları ,okudukları okullar degil kendilerini yetiştirmiş olmaları .

O yuzden okul konusunda mumkun oranda iyi bir okulda okumaya çalış ,ama buna imkan bulamazsanda fazla kotumser olma derim .

Gelecek hayatında başarılar dileklerimle .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi

Hoşbulduk , teşşekür ederim yorumlarınız için. İş kendinde bitiyor haklısın..